Mindenki csak az izmokra figyel.
Pedig az ínaid tömör, rostos szövete teszi lehetővé az izmaid számára azokat az erőteljes mozgásokat, melyek átformálják a tested.
Az ínaknak elég erősnek kell lenniük ahhoz, hogy komoly terhelést elviseljenek, ők kötik ugyanis öss
Ahhoz, hogy megértsd, milyen problémák fordulhatnak elő az ínaiddal, előbb tisztában kell lenned vele, milyen kulcsfontosságú összetevőkből épülnek fel. Az egyszerűség kedvéért az elején tisztázzuk: a kollagén egy olyan esszenciális fehérje, mely építheti, de akár tönkre is teheti az ínaidat. A kollagénnek három alapvető típusa található az emberi testben: I-es típusú, II-es típusú és III-as típusú.
Az I-es és a III-as típusú kollagénnek jut kulcsfontosságú szerep az ínaid kapcsán, de közülük csak az egyik tartozik valóban oda. Az I-es típustól az ínaid erősebbé, és a szakadásokkal szemben ellenállóbbá válnak. Azonban ha egy ínt a túlzásba vitt edzés révén krónikusan túlterhelsz, a test erre úgy reagál, hogy több III-as típusú kollagént juttat az ínba.
Hogy mi a baj azzal, ha III-as típusú kollagént juttatsz az ínaidba? Nos az, hogy ez egy rugalmas és gyenge fehérje, mely kizárólag a bőrödben és a véredényeidben kellene, hogy megtalálható legyen. Az ínaidnak ezzel szemben az I-es típusú kollagén révén biztosított szuper erős fehérjékre van szüksége a robbanékony izomösszehúzódások támogatásához.
A tudósok sem értik, hogy ha egy izmot túledzel, akkor a tested ennek hatására miért III-as típusú kollagént juttat az ínadba, amikor annak az I-es típusú formájára lenne igazán szüksége. Egy dolog azonban biztos: ha egy ínt krónikusan túlterhelünk, akkor az adaptáció folyamata nem lesz megfelelő. A végeredmény pedig nem más, mint a tendinosis, melyet a túlzott mennyiségű víz, a nem megfelelően elhelyezkedő rostok és a túl sok III-as típusú kollagén okoz.
A tendinosis (idült ínbetegség) és a tendinitis (íngyulladás) egyaránt diszfunkcionálisan működő ínakat takar, azonban eltérő a sérülés mechanizmusa. A tendinitist a kiterjedt gyulladás okozza.
Ezzel szemben a tendinosis az ín elváltozása. Az elmúlt néhány évet megelőzően kevés figyelmet szenteltek ennek a betegségnek, ugyanis nem sokat tudtak róla. Még az is lehet, hogy most olvasol róla életedben először, de hidd el, manapság már megkapja a jól megérdelmet figyelmet a tudományos kutatások világában!
Íme a probléma: ha valaha is éreztél fájdalmat valamelyik ínadban, jó eséllyel azt feltételezted, hogy tendinitisről van szó. Előfordulhatott, hogy tényleg az volt, és az orvosi diagnózis lehetett helytálló. Azonban sok esetben a valódi ok a tendinosis, és a kutatási eredmények azt mutatják, hogy ilyenkor a hagyományos “pihenés, jég, ibuprofen” kezelés nem hatásos.
De vajon miként tudod felismerni, melyik diszfunkcióval van dolgod? Nos, a notóriusan problémás Achilles-ín esetében ezt meglehetősen egyszerű kideríteni. Az egyik ín jelentősen vastagabb, mint a másik (mint a lenti képen is látható)? Ha igen, akkor tendinosissal van dolgod, melynek kialakulásához évekre volt szükség. Ráadásul az a vastagabb ín valójában gyengébb és hajlamosabb a szakadásra, mint a vékonyabb társa!

Sajnálatos módon a tendinosist nehezebb diagnosztizálni más tipikusan problémás ízületeknél ilyen például a könyök és a váll. Ráadásul a tövis feletti izom ína a tendinosis hatására elvékonyodik (mely pontosan ellentétes az Achilles-ínnál megfigyelt reakcióval). A vállra specializálódott ortopéd sebészek a vállat felnyitva gyakran ledöbbennek a rotátorköpeny rendkívül fontos izmához kapcsolódó papírvékony ín láttán.
Honnan tudhatod, hogy a probléma nem tendinosis, hanem tendinitis? Nos, ha a fájdalom kevesebb, mint 2 hete áll fenn, akkor lehetséges tendinitis is, utána ugyanis jellemzően enyhül a gyulladás. Ha azonban 2 hétnél hosszabb ideje jelentkezik a fájdalom, akkor jó eséllyel más betegségről van szó.
Ha a fájdalom az Achilles-ínban jelentkezik, akkor vizsgáld meg, hogy az egyik ín vastagabb-e, mint a másik. A vastagabb ín azt jelzi, hogy tendinosissal állunk szemben, nem pedig tendinitissel. Az egyes variációk esetében íme a kezelési útmutató:
Tendinitis kezelése: pihenés, jég és ibuprofen. Ha a fájdalom nem enyhül 2 hetet követően, akkor fontold meg a tendinosis lehetőségét és keresd fel az orvosodat.
Tendinosis kezelése: ahogy már említettem, ez a diszfunkció nem reagál a tendinitis kezelési módszerére (bár néhány nap extra pihenés mindig hasznos lehet). A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a tendinosis jól reagál az érintett izom excentrikus edzésére. Az excentrikus izomösszehúzódások ugyanis tömörebbé teszik az ínt és fokozzák az I-es típusú kollagén szintézist (Ohberg és társai, Br J Sports Med, 2004).
Excentrikus edzésparaméterek tendinosis esetén
Szettek x ismétlések: 3 x 15, minden másnap.
Terhelés: mérsékelt, kerüld a maximális terhelést.
Gyakorlat minták
Achilles-ín: negatív egylábas vádliemelés (csak az excentrikus szakasz)
Tricepsz-ín: tricepsznyújtás fekve kézi súlyzóval (csak az excentrikus szakasz)
Tövis feletti izom ína: oldalemelés kézi súlyzóval (csak az excentrikus szakasz)
Fontos, hogy a választott excentrikus (negatív) gyakorlatnak nem szabad fájdalmat okoznia. A valódi problémák gyakran a mozgástartomány extrém végleteinél jelentkeznek. Például egyesek fájdalmat éreznek a tövis alatti izomban, amikor a negatív ismétlést párhuzamosan kinyújtott karokkal kezdik, ugyanis az izomnak itt kell a legintenzívebben dolgoznia. Használd a józan ítélőképességedet és kerüld el azokat a mozgástartományokat – legyen az akár maximális izomösszehúzódás vagy maximális megnyúlás -, ahol a legnagyobb fájdalmat tapasztalod.
Maradj fókuszált,
CW
Link: http://chadwaterbury.com/are-your-tendons-weak/
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.