Életed során vélhetően szenvedtél már sérülést – például kificamodott a bokád, vagy meghúzódott a combhajlítód. Az is valószínű, hogy jegelted a sérült szövetek
Hogy jó ötlet volt-e jegelni egy kificamodott bokát? Nos, attól függ.
Először is vegyük végig a jegelés 4 célját:
- Az ödéma kialakulásának korlátozása az érszűkítés révén, mely csökkenti azon metabolikus és vazoaktív ágensek mennyiségét, melyek hozzájárulnak a gyulladás kialakulásához.
- Fájdalom csökkentése az idegek ingerületvezetési sebességének csökkentése révén.
- Az izom ellazításának elősegítése a lecsökkent idegi aktivitás révén.
- A másodlagos hipoxiás szövetsérülés korlátozása az élő szövetek lecsökkent metabolikus-, és oxigénszükséglete révén.
Ha jegelünk egy sérülést, az csökkenti a gyulladás mértékét. Bár ez egy jó ötletnek hangzik, de talán közel sem az.
Mint az köztudott, a gyulladás természetes része a gyógyulási folyamatnak. Egy sérülést követően kialakul a gyulladásos folyamat, és ennek során makrofágok kerülnek kiválasztásra – ezen olyan fehérvérsejtek, melyek felfalják a sejtszintű hulladékokat a sérült területen (a makrofág kifejezés szó szerint „nagyevőt” jelent). Ha jegelsz egy testrészt, az összeszűkíti a véredényeket, ezáltal kevesebb makrofág képes eljutni a sérülés helyszínére.
A makrofágok másik előnyös tulajdonsága az, hogy elősegítik a sérült területen a szövetgyógyulás során hasznos inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) kiválasztást. Ennél fogva úgy tűnik, hogy a jegelés valójában lelassíthatja a gyógyulás folyamatát, márpedig ezt mindenképpen érdemes elkerülni.
Azonban kutatások két potenciális előnyre is rávilágítanak a sérülést követő jegelés kapcsán.
Először is, csökkenti a fájdalmat. Ez azért fontos, mert a fájdalom rossz hatással lehet az agyadra – egész konkrétan a szomatoszenzoros kéregre. Ha komoly fájdalmakat kell átélned – miközben ez elkerülhető lenne –, azt az érzést jó eséllyel lassabban fogod tudni csak kiűzni az elmédből.
Másodszor, a jegelés elősegítheti az izom ellazulását a lehűtött terület idegi aktivitásának mérséklése révén. Ez akkor lehet különösen hasznos, ha az izmaid a védekező mechanizmus miatt meg vannak feszítve, és tele vannak fájdalmas trigger pontokkal. Azonban ez azt is jelenti, hogy a jegelés csökkentheti az erődet és a robbanékonyságodat. Épp ezért ne jegeld le a combizmaidat egy nehéz szett guggolást megelőzően.
Most pedig térjünk vissza arra a lejegelt bokaficamra, amit akkor szedtél össze, amikor le akartad nyűgözni a parkban görkorizó csajokat. Ha a jegeléssel a célod a gyógyulási folyamat felgyorsítása volt, akkor erre valószínűleg nem a legjobb stratégiát sikerült alkalmaznod. Azonban ha a célod a fájdalom enyhítése és a szövet ellazításának elősegítése volt, akkor szép munkát végeztél!
Egy sérülést mennyi ideig lehet jegelni? Nos, ha a bőrre jeget raksz, öt érzést fogsz tapasztalni az alábbi sorrendben:
- Hideg
- Szúrás
- Égés
- Fájdalom
- Zsibbadás
Ha zsibbadást tapasztalsz a jegelt területen, fejezd be a kezelést, mivel ezzel elérted a potenciális előnyök felső határát. Ráadásul ha a zsibbadás érzését követően is tovább folytatod a jegelést, azzal csak fokozod a szövetkárosodás kockázatát. Ezért is rossz ötlet jegelni egy olyan területet, ahol gyenge a keringés, illetve károsodtak az idegek.
Habár évtizedeken keresztül a RICE módszert (rice, ice, compression, elevation – pihenés, jegelés, kompresszió, felpolcolás) tekintették a legtökéletesebb regenerációs protokollnak, mindig van hová fejlődni. Az az igazság, hogy a későbbiekben még Dr. Gabe Mirkin – az a sportorvos, aki 1978-ban megalkotta a RICE rövidítést – is elhatárolódott a módszertől. Dr. Mirkin inkább már azt javasolja, hogy minél előbb érdemes visszatérni a mozgáshoz (miután megerősítést nyert, hogy nem következett be csonttörés), jeget csupán fájdalomcsillapítási céllal szabad alkalmazni a sérülést követő első 6 óra során, kompressziót/felpolcolást pedig csak akkor, ha duzzanat alakult ki.
Összegezve egy sérülés jegelése attól függ, hogy mi a célod vele. Ha a fájdalmat próbálod csökkenteni, és le akarod nyugtatni a trigger pontokat, akkor hajrá. De ha már több, mint 6 óra telt el a sérülés óta, tartsd észben, hogy a jegelés mérsékelni fogja a területen kialakuló gyulladás mértékét, mely lelassíthatja a regenerációt.
Végezetül pedig azt is hangsúlyoznom kell, hogy egy sérült testrész jegelését nem szabad összetéveszteni a krioterápiával. Számos bizonyíték támasztja alá, hogy ha eltöltesz néhány percet egy kriogén kamrában – melynek során fagyos hőmérsékletnek teszed ki az egész tested –, az elősegítheti a regenerációt, és számos pozitív egészségügyi hatással járhat. Kíváncsi vagyok az ezzel a témával kapcsolatos jövőbeni kutatási eredményekre.
Maradj fókuszált,
CW
Link: http://chadwaterbury.com/should-you-ice-it/
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.