Telefon

+36 30 599 60 35

Emal

kriszta@movelab.hu

Cikkek

Súlyos szívproblémák előzetes észlelése az Omegawave-vel – Esettanulmány

Súlyos szívproblémák előzetes észlelése az Omegawave-vel – Esettanulmány

Súlyos szívproblémák előzetes észlelése az Omegawave-vel – Esettanulmány

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/10/Helge-1200×900.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Nemrégiben találkozunk egy oslói (Norvégia) kliensünkkel, hogy beszélgessünk kicsit az Omegawave kapcsán átélt elképesztő élményéről. Ez az illető jelenleg a norvég rendőrségnél dolgozik vezető pozícióban. Fiatal kora óta rendszeresen sportol – legfőképp sífutással és tájfutással foglalkozik. Fiatal korában sífutásban mindig a legjobbak között volt a korcsoportjában, és azóta is igyekszik fenntartani ezt a rendkívül aktív életstílust.

Omegawave (OW): Hogyan szereztél tudomást az Omegawave-ről?

Egy másik Omegawave felhasználótól hallottam róla itt Norvégiában. Ő edzőként dolgozik és évek óta használja a profi rendszert.

OW: Kitérnél kissé a mérési folyamatra? Mikor szoktál mérni (reggel/délután), és hetente hányszor?

Jellemzően reggelente mérek, mielőtt dolgozni indulnék. A gyakoriság változó: egyes heteken 3-4 alkalommal is mérek, míg máskor van, hogy csak egyszer.

Általánosságban véve elmondható, hogy próbálok egy állandó reggeli rutint követni, így a mérések környezeti tényezői állandóak, amennyire csak lehet.

OW: Mit láttál az Omegawave eredményeiden, ami miatt aggódni kezdtél és hozzánk fordultál?

2017 januárjában számos mérésem nagyon gyenge eredményt hozott (az Edzésképesség Ablakai minden minőség kapcsán pirosak voltak). Először a korábban már említett helyi edzővel vettem fel a kapcsolatot, ő mesélt a profi Omegawave rendszeréről, melynek segítségével megfigyelhettem az EKG-mat, valamint részletesebb elemtést kaptam a HRV-met illetően is. Együtt megvizsgáltuk az eredményeimet, majd ezt követően úgy döntöttem, hogy közvetlenül kikérem a tanácsotokat az adataim kapcsán – emellett pedig azt is ki akartam deríteni, hogy én magam is kinyerhetem-e ezeket az adatokat, hogy felkeressek vele egy kardiológust.

OW: Mi történt ezt követően?

Az Omegawave nyers EKG adatait és szórásdiagramját először megmutattam két kardiológusnak. Hamar egyetértettek benne, hogy valószínűleg valamilyen problémám van. Ezt követően további teszteket és vizsgálatokat írtak elő az orvosi diagnózis felállításához.

Végül sikerült megtalálniuk a pulzusom ingadozásának kiváltó okát, mely a pitvari fibrilláció volt. A következtetésük alapján egy kisebb szívműtétet javasoltak az állapotom javítása érdekében, melyen idén májusban sikeresen át is estem. Eddig úgy tűnik, hogy minden rendben van!

Lent (1. és 2. ábra) látható kát gyenge keringési eredményem abból az időszakból, amikor először kezdtek feltűnni a problémák.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/10/Helge_1-1024×768.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

1. ábra: Az EKG és HRV adatok abnormális arritmiát mutatnak

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/10/Helge-1200×900.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

2. ábra: Olvasd el a cikk végét a különféle ábrák részletes magyarázatáért

OW: Hogy halad a felépülésed, vissza tudtál már térni a normális edzéshez?

4 héttel a műtétet követően visszatértem a könnyű, egyszerű edzéshez. Jelenleg már normálisabb edzést végzek, de még mindig kerülöm a magas intenzitású intervallumos edzést. A kardiológusok azt ajánlották, hogy várjak 3-4 hónapot, mielőtt belevágnék ilyen intenzív edzésformákba.

Köszönjük, hogy megosztottad velünk a tapasztalataidat! Reméljük, minél hamarabb visszatérhetsz a normális edzéshez!

Az új Omegawave Coach+ lehetővé teszi a nyers EKG és HRV adatok vizsgálatát a keringési rendszer alaposabb elemzése érdekében. Ezen információk előnyödre fordításához az első lépést a különféle ábráink mintáinak elemzése jelenti.

Hogy konkretizáljuk a dolgot, ideális esetben felhő mintázatot szeretnél látni a szórásdiagramon és normális, szimmetrikus eloszlású görbét a hisztogramon. Másképp fogalmazva a felhő optimális esetben – mely optimális HRV-re utal – ellipszis formát ölt, mely többé-kevésbé a zöld terület középső részén helyezkedik el. A 3. ábrán látható illető esetében nyugalmi helyzetben optimális a keringési rendszer állapota.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/10/Johanna-1024×768.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

3. ábra: Optimális keringés nyugalmi állapotban

Ezzel szemben ha egy nagyon sűrű, tömör (pontszerű) felhő figyelhető meg a szórásdiagramon, az alacsony HRV-re utal. Nem megfelelő funkcionális állapotra utal, ha nyugalmi helyzetben alacsony a szívritmus varianciája. A hisztogramon ez úgy jelentkezik, hogy egy, vagy csak néhány magas oszlop látható, mivel az R-R intervallumok azonos hosszúságúak, egy merev ritmust tükrözve ezáltal. A 4. ábra egy ilyen forgatókönyvet mutat be.

A szórásdiagram elemzésének az is nagy előnye, hogy szinte azonnal észlelni lehet az eltéréseket az R-R intervallumokban, és szabad szemmel megfigyelhetővé válnak az abnormalitások a pulzus szabályozásban.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/10/Mikko-1024×768.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

4. ábra: Alacsony HRV – a keringési rendszer még mindig stresszes állapotban van

Végezetül pedig egy túlságosan szétszórt felhő is nemkívánatos, ugyanis túl magas HRV-re utal – másképp fogalmazva túlzottan aktív paraszimpatikus tónusra (5. ábra).

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/10/Torsten-1024×768.png” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

5. ábra: Túl magas HRV – az autonóm idegrendszer még nem regenerálódott teljes mértékben

Végezetül pedig a ritmogramon ideális esetben szeretnénk látni valamennyi eltérést, azonban nem túl nagy mértékűt. Nem szeretnénk túl magas vagy túl alacsony oszlopokat látni. Tehát szabad szemmel értékelni tudod a minőséget, a számokat pedig felhasználhatod a kvantitatív elemzéshez.

Nagyon hasznos, ha hozzáférsz a nyers EKG adataidhoz, mivel lehetőséget biztosítanak a szív adaptációinak, illetve azok hiányának megfigyelésére a HRV által nyújtott normál információkon túlmenően. A fenti interjúban említettekhez hasonlóan ezeket az adatokat egyszerűen el lehet küldeni a Coach+ alkalmazás segítségével egy orvosnak további értelmezés céljából. Összefoglalva elmondható, hogy a keringési rendszernek a szívritmus-variabilitáson túlmutató elemzése lehetővé teszi a különféle arritmiák és más anomáliák megfigyelését, melyek a sima HRV segítségével nem fedezhetők fel.

 

Link: http://www.omegawave.com/2017/10/05/pre-empting-severe-cardiac-issues-with-omegawave-a-case-study/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Megosztás

Legújabb cikkek

Facebook