Cikkek

Profinak állva: Interjú Elmar Engholmmal

Profinak állva: Interjú Elmar Engholmmal

Profinak állva: Interjú Elmar Engholmmal

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/08/Engholm_Feat.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Miután elvégezte az Új-mexikói Egyetemet, a svéd középtávfutó Elmar Engholm idén nyáron visszatért hazájába, és újrakezdte a napi 3-4 órás edzéseit annak érdekében, hogy profi futóvá válhasson. A 800 méterre, 1500 méterre és akadályfutásra – azon versenyszámokra, melyekben Engholm már elindult hazája színeiben az Európa Bajnokságon, valamint az UNM-en az NCAA Bajnokságon – specializálódott 24 éves futó következő kihívását a Taipei-ben (augusztus 19-30 között) megrendezésre kerülő 2017-es Universiadera való felkészülés jelenti.

Miután Joe Franklinnel edzett diáksportolóként az UNM-en, Engholm jelenleg az apjával (aki szintén 1500 méteres futó volt a svéd nemzeti csapatban) dolgozik az edzésének tervezése és végrehajtása kapcsán. Annak érdekében, hogy bekerülhessen az európai elitbe és részt vehessen a világbajnokságon, Engholm idén tavasszal az Omegawave Personal segítségével mérni kezdte a napi készenlétét.

Omegawave: Mi fogott meg először az Omegawave-ben, és milyen mérésekkel tudjuk segíteni az edzéseidet?

Elmar Engholm: A lényeg, hogy meg tudjak mérni olyan dolgokat a testem kapcsán, melyeket nem lehet csak úgy megérezni. Vannak előjelei a túledzésnek, melyeket nyilvánvalóan nehezen lehet felismerni egyszerűen csak úgy, hogy az ember felkel reggel, és eltöpreng rajta, hogyan is érzi magát. Az Omegawave mérései azonban kiváló eszközt jelentenek annak értékelésére, miként érzi magát a testem, és mennyire sikerült regenerálódnom. Ez egy tanulási folyamat, de úgy vélem, nagyon érdekes nyomon követni ezeket a dolgokat az idők folyamán, és remélhetőleg a szezon végén visszatekintve azt fogom látni, hogy jól éreztem magam a szezon során, nem pedig pocsékul.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/08/Engholm_Steeple_Resize.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Engholm (#250) vezeti a mezőnyt akadályfutás során.

OW: Említetted, hogy korábban nem voltál pontosan tisztában a készenléteddel, valamint a fáradtságod mértékével pusztán csak a szubjektív érzéseidet alapul véve…ezt megelőzően okozott az objektív információk hiánya problémákat az edzésedben, vagy visszaeséseket a teljesítményedben?

EE: Régebben mindig problémáim voltak a csúcsformám időzítésével. A kemény edzések után nagyon jól futottam, de amikor a szezon későbbi szakaszában egy bajnokságon vagy egy nagyobb versenyen kellett futnom, nem sikerült hoznom a formámat…még feleannyi edzésterhelés mellett sem. Rájöttem, hogy talán túlságosan keményen dolgoztam a szezon közepén, azt gondolva, hogy nagyon jó formában voltam a szezon elején…most már csak egy kicsit több edzésre lesz szükségem, és még jobb leszek a szezon végén.

Az Omegawave azért is remek eszköz, mert nehezen tudtam azt mondani: ’ó, ma az érzéseimre támaszkodva kihagyom ezt az edzést.’ Azonban most elég csak rápillantanom [az eredményeimre], és azt mondhatom: ’a testem erre ma nem áll készen, találjunk inkább egy másik megoldást’.

OW: Milyen beavatkozásokkal vagy programmódosításokkal próbálkoztak az edzőid annak függvényében, hogy bizonyos versenyeken jobb eredményeket szerettél volna elérni? Próbálkoztak vér, nyál, vagy más laborvizsgálatokkal, esetleg megfigyeltek bizonyos változásokat az egyes edzésblokkokban?

EE: Az Új-mexikói Egyetemen az első ősszel nagyon jól jutottam – márpedig Albuquerque esetében 1600 méteres tengerszint feletti magasságról beszélhetünk. Ezt követően azonban megsérültem, és nagyon szenvedve ment az egész. Nagyon keményen dolgoztam, és fáradtnak éreztem magam, ezért csináltattunk egy vérvizsgálatot, mely azt az eredményt mutatta, hogy alacsony a vas szintem. A karrierem során később is mindig visszatértünk ide, azt gondolva, hogy talán nincs elég vasam. Orvosi segítségünk is volt, egyszer pedig megállapították, hogy magas a pulzusom. Valahogy kitalálták, hogy „túledzés” állapotába kerültem, és beszéltünk is róla párszor, de sokszor inkább annyival rendeztük le a dolgot, hogy próbáljam meg [a normális edzést] újra jövő héten, vagy jövő hónapban, és majd meglátjuk, mi lesz.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/08/Engholm_Sweden_Resize.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

OW: Az említett mérések, vértesztek és orvosi vizsgálatok mellett volt bármiféle rendszeres és következetes monitoringban részed a futással töltött éveid során?

EE: Nem mondanám, hogy rendszeres volt – azonban onnantól, hogy rájöttünk, alacsony a vasam, rendszeresen vizsgáltuk ezt. Akkoriban inkább az edzőm erőltette a vérvizsgálatokat, ugyanis jóval hamarabb meg tudta mondani, hogy ki vagyok merülve, és nem futok vagy edzek jól, mint én magam. Ez azért érdekes, mert bár néha egy kissé fáradtan keltem, de mindig keményen edzettem ilyenkor is, ugyanis ehhez voltam hozzászokva…talán nem is voltam vele tisztában, hogy ha az ember folyamatosan ilyen magas volumennel edz, egyre mélyebbre ássa magát egy gödörbe.

OW: Mióta elkezdted használni az Omegawave-et, milyen főbb előnyöket tapasztaltál?

EE: Számomra nagyon érdekes, hogy képes olyan dolgokat megállapítani, melyeket még csak nem is érzek. A DC Potenciált különösen hasznosnak találom, és napi szinten szoktam mérni, mivel rövid idő alatt is komoly változások történhetnek benne. Meg tudom belőle állapítani, hogy kemény edzésem volt előző nap, vagy esetleg rosszul aludtam. A regenerációs mintázatot szintén nagyon fontosnak tartom. Még egy kemény edzést követően is 9-10 környékén lehet a keringésem készenléte, az adaptációs tartalékaim pedig szintén elég magas értéket mutathatnak, azonban a regenerációs mintázatból és a Központi Idegrendszer készenlétéből látni lehet, hogy keményen dolgoztam, a testem pedig próbál regenerálódni.

OW: Miként változtatta meg ez az információ azt a módszert vagy koncepciót, ahogy a jövőben tervezel edzeni?

EE: Rádöbbentett, hogy az edzés nem követhet mindig egy rögzített beosztást – ahol meg van előre határozva, mit kell csinálnod ma, mit kell holnap, vagy akár pontosan mi lesz a feladat 3 hét múlva. Úgy vélem, az Omegawave segít megérteni, hogy nem strukturálhatom így az edzésemet, mivel a testemnek meg kell birkóznia az edzéssel, és talán nem megfelelően fog reagálni erre vagy arra a dologra, és lehet, hogy fáradtnak fogom tőle érezni magam a jövő héten. Nagyon izgatott vagyok, hogy jobban tudom variálni az edzésemet, és valóban magamra tudom szabni a programot.

 

Link: https://www.omegawave.com/2017/08/09/turning-pro-an-interview-with-elmar-engholm/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035