Cikkek

Ne áldozd fel a funkciót a fitneszért (Brandon Bennett)

Ne áldozd fel a funkciót a fitneszért (Brandon Bennett)

Ne áldozd fel a funkciót a fitneszért (Brandon Bennett)

Gray Cook új könyve (”The Business of Movement”) alapján.

A negatív hatások eltávolítása kapcsán az egyik legnehezebb beszélgetésed az lesz, amikor megpróbálod meggyőzni az embereket arról, hogy abba kell hagyniuk a sportolást vagy az edzést. A sportol

ás és az edzés manapság már a személyiségünk egy rendkívül fontos elemévé vált, ezért rendkívül érzékeny témát feszegethetsz, ha azt mondod a pácienseidnek, hogy időlegesen kerülniük kellene az edzést, illetve esetleg érdemes lenne otthagyniuk a bootcamp vagy futó klubot, mivel teljesen tönkreteszik vele a testüket. Ha nem hiszel nekem, próbálj csak meggyőzni egy sérült futót arról, hogy hagyja abba a futást.

Gyakran találkozunk olyanokkal, akik meg vannak győződve a saját fittségükről. Addig keresnek megfelelő környezetet, vagy módosítják az aktuális valóságukat, hogy részt tudjanak venni olyan önálló, csoportos, vagy másféle endorfintermelő tevékenységekben, amik segíthetnek elfedni a diszfunkciójuk felismerését. Több tárcsát ugyan tesznek a rúdra, vagy gyorsabban érnek ugyan az edzés végére, de a fitnesz hajszolása során feláldozzák a funkciót. A funkciónak és a fitnesznek együtt kellene fejlődnie – azonban ha az utóbbi érdekében feladod az előbbit, akkor egész biztos nem fogod tudni hosszú távon fenntartani a fitneszt sem.

Például számos középiskolai sportolónál voltunk már szemtanúi annak, hogy egy elülső keresztszalag rekonstrukciót követően úgy próbálnak visszatérni a futáshoz, hogy közben az egylábas egyensúly teszteken egy 70 éves felnőttnél is rosszabbul teljesítenek. Persze kiválóan tudnak kompenzálni, és akár még képesek is lehetnek a futásra, de ha az eredményeiket egy 70 évesnél látnánk, akkor még a sétát sem tartanánk biztonságosnak számukra az esések magas kockázata miatt.

Jelentős kompenzációval persze sokan képesek megfelelő teljesítményt nyújtani egy fennálló orvosi vagy funkcionális probléma mellett is, de nem az lenne a normális modell, hogy végig szenvednünk kell egy adott tevékenység során. Az az orvosi vagy funkcionális probléma ugyanis magától nem fog javulni – sőt, valójában még súlyosbodni is fog, ami további panaszok kialakulásához vezethet.

Az edzés és egészség közti kapcsolat olyan erősen beleégett már az elménkbe, hogy továbbra is edzeni akarunk, abban bízva, hogy az javulást hoz az egészségünk vagy a funkciónk terén – még a saját kárunkra is.

Nem számít, hogy a klienseid célja az egészségük, az erőnlétük, vagy egy adott tevékenységben/sportban elért teljesítményük javítása-e – a te felelősséged az integritásuk fenntartása. Tegyük fel, hogy valaki egy mozgásminta teszten az elfogadható szint alatt teljesít – ha ilyen esetben a beszélgetésetek nem terjed ki az integritást veszélyeztető gyakorlatok vagy tevékenységek szüneteltetésének hangsúlyozására, az azt jelenti, hogy te magad is a probléma része vagy, nem pedig a megoldásé.

Természetesen ha felnőtteknek mondod azt, hogy nem tehetnek meg valamit, az pontosan olyannyira hatásos, mint a tinédzserek esetében. Ha továbbra is azt mondogatod, hogy „nem teheted ezt, sem pedig azt”, és nem hagyod, hogy az elképzeléseiknek megfelelően eddzenek vagy vegyenek részt bizonyos tevékenységekben, akkor előbb-utóbb találni fognak valakit, aki azt fogja mondani, amit hallani akarnak – ahelyett, amit hallaniuk kellene. El kell nekik magyaráznod, hogy egy fájdalmas, diszfunkcionális vagy aszimmetrikus mozgásminta vagy testrészt nem azt jelenti, hogy fel kell adniuk a fitnesszel kapcsolatos összes tervüket – pusztán csak azokat az edzésformákat, amelyek kontraproduktívak számukra.

Gyakran felteszem a pácienseimnek és klienseimnek az alábbi kérdéseket: „Hajlandó vagy átmenetileg hanyagolni az erőnlétedet, miközben olyan dolgokra fókuszálunk, amelyek jelentősebb hatással lehetnek az egészségedre? Félre tudod tenni egy kicsit a fitnesszel kapcsolatos terveidet, és beiktatni 1-2 hétnyi korrekciós stratégiát, majd utána visszajönni hozzám egy ismételt állapotfelmérésre?” Ha elegendő munkát fektetsz a kezdeti szakaszba, ezeknek a kérdéseknek a felvetése, valamint a potenciálisan kontraproduktív gyakorlatoknak és tevékenységeknek a vizsgálata sokkal kevésbé lesz fájdalmas. Ha a klienseket és pácienseket végigvezeted ezeken a tapasztalásokon, azzal hatalmas változásokat érhetsz el extra stressz nélkül, a jobb minőségű érzékelés ugyanis megfelelőbb viselkedéshez vezet rövid és hosszú távon egyaránt. Az ismeretek átadása jobban megtérül az érzékelés fokozása után, ugyanis a megfelelő érzékelés elérését követően a protektív viselkedésminták egyértelműnek, egyszerűnek és megvalósíthatónak fognak tűnni. Így pedig a beszélgetés témája a „Nem kellene” irányából átválthat a „Miért is tennéd?” területére.

Link: https://www.functionalmovement.com/Articles/1069/don’t_sacrifice_function_for_fitness

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035