„A részletek számítanak igazán. Az apróságokból születnek a nagy dolgok.” – John Wooden
Az Indian Club-ok használata egy ősi művészet. Több, mint 5000 évnyi történelem járja át a tested a használatuk során. Még olimpiai versenyszám is volt (egy rövid ideig), aho
Mint azt már korábban bemutattam, nagy különbség van egy kettlebell lengetése és egy megfelelően végrehajtott kettlebell lendítés között. Ugyanez a különbség figyelhető meg az Indian Club-ok lengetése és egy helyesen, a részleteket szem előtt tartó Indian Club lendítés között. Az egyik ilyen részlet annak biztosítása, hogy a könyök körzést folyamatosan a nagyobb „karkörzés” részeként végezzük.
Előfeltétel: Megfelelő „rögzítés” pozíció
A megfelelő „rögzítés”, vagy más néven kiinduló helyzet az alábbiakból áll: a kisujj a fogantyú végén található gömb körül, a felkar érintkezik a bordákkal, az alkar pedig függőleges helyzetben semleges csuklóval (a bütykök felfelé néznek). Az Indian Club egyenesen oldalra mutat. Ebből a helyzetből kiindulva (és ide visszaérkezve) a többi részlet sokkal könnyebben megvalósítható.
A könyökkörzés
A könyökkörzés az 1. gyakorlat első részét képezi, ahol a megfelelő „rögzítésből” – vagy kiinduló helyzetből – a könyök a test középvonala felé mozog, majd felfelé haladva elfordul (így az ököl „a fül vonala alatt marad”), ezáltal a kart/könyököt retrakcióba visszük, „egy síkba” a testtel, mielőtt kinyújtanánk a karunkat „V” pozícióba. Ez a karkörzésbe átmenő vízszintes addukció jelenti az egyik kulcsot ahhoz, hogy visszanyerjük a váll teljes mozgástartományát és kontrollját.
Mit láthatunk ehelyett?
Gyakran szemtanúi lehetünk, hogy az illető az Indian Club-ot az arcához emeli, majd onnan hajt végre egy vízszintes abdukciót. Ez szó szerint a felére-kétharmadára vágja vissza a váll mozgását a gyakorlat során. Ráadásul megfosztja a lapockát is annak a pozíciónak az elérésétől, ahol teljesen „rögzített” helyzetben található, egy síkban a testünkkel.
Légy türelmes és dolgozz a rendelkezésre álló mozgástartományban!
Kezdetben talán nem áll rendelkezésedre a váll és a lapocka kellő mozgástartománya a „nagy” könyökkörzéshez. Légy türelmes, és fokozatosan dolgozz a tartomány fejlesztésén. Ügyelj rá, hogy rendelkezésre álljon a kellő mértékű nyak-, háti gerinc-, és vállmobilitás a könyök belső körének eléréséhez. Ennek kapcsán felbecsülhetetlen értékű lehet – és biztosíthatja a formád fejlődésének nyomon követését – a mozgás videós rögzítése, illetve egy tükör. Csak ne válj túlságosan a tükör megszállottjává. Ellenőrizd le vele a megfelelő forma meglétét, de utána „feledkezz meg róla” – így tudod biztosítani, hogy a formád javulása hatással legyen a proprioceptív érzékelésedre is, és ne csak a vizuális megerősítésre támaszkodj.
Bónusz: Ne menj az arcod elé!
Ha az Indian Club-ot az arcodhoz emeled, akkor a mozgás során a Club az arcod elé fog kerülni, márpedig ezt mindenképpen szeretnénk elkerülni a gyakorlatok során. A másik eset, amikor gyakran megfigyelhető, hogy a Club az arc elé kerül, nem más, mint a 2. gyakorlat azon szakasza, ahol a megfelelő „rögzítésbe” – vagy kiinduló helyzetbe – történő visszatérés helyett az illető átnyúl a teste és az arca előtt. Ilyenkor vagy átugorja a kiinduló helyzetet, vagy egyszerűen csak átnyúl a teste előtt a mozgás megindításakor.
Mea culpa
Ha részt vettél az Indian Club online tanfolyamon (ha pedig eddig még nem, akkor mégis miért nem??), megfigyelhetted, hogy időnként elvész a „tökéletes” rögzítés pozíció, az alkarom pedig megdől a testem középvonala irányába. Mea culpa. Mindannyian ugyanazt az utat járjuk be a „tökéletesség” keresése során, és bár a tökéletes végrehajtás talán nem elérhető, attól még az „elég jó”-nál magasabb szintet is képesek lehetünk elérni a hajszolásával.
Figyelj oda erre a részletre, és élvezd ki a vállad mozgástartományának és kontrolljának növekedését.
Link: https://www.functionalmovement.com/Articles/948/when_not_to_lifta_small_detail_in_indian_club_swinging
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés