Amikor kurzust tartok, mindig elmondom, edzőnek lenni művészet és tudomány. Fontos, hogy az ember tisztában legyen azokkal a kutatási eredményekkel, amelyek valóban hasznosak atléta és edző számára, de nem fogok 15 évet várni arra, hogy egy kutatás megerősítse azt, hogy egy ado
Amikor légzésről beszélünk alapvetően a rekeszizomról beszélünk, ami sokkal komplexebb terület, mint elsőre bárki gondolná. Legyen, mint ahogy én gondoltam, mert az mégis hallatlan, hogy rekesznek köze van a csípőhorpaszhoz.
Korábban írtam már arról, hogy alapvetően a légzés a gázcseréről szól, ahol a rekeszizom, ha helyes légzésmintánk van az elsődleges izom, ám másodlagos feladata a gerincet/törzset stabilizálni. Az érdekessége az, hogy amennyiben maximális elvárás a légzés, úgy minimálisra csökken a stabilitási funkció. És viszont.
Példaképpen:
– Maximális feszítettség mellső hídban. Minimális respiráció.
– 800 méteres sprint. Maximális respiráció, minimális stabilitás funkció.
Amiről eddig írtam az inkább a biomechanikai megközelítése a légzésnek, legalább ennyire izgalmas a biokémiai vonal. Mert mennyi is az orvosi norma, nyugalmi helyzetben? Beszélhetünk ezekről az értékekről, egészséges felnőttek esetén:
– Perc volumen: 6 Liter
– Volumen/légzés: 0,5 Liter
– Frekvencia: 12/perc
Nos, ezek a régi, Prof. Buteyko által mért értékek, és ezek szerinte már viszonylag magas értékek voltak, mert Buteyko valahol 4.5-6 Liter körül számolt az egészséges emberek esetén. Ehhez képest ma a norma inkább a 7.5-8 Liter, és 12-20 légzésfrekvencia/perc, amely idős embereknél ez akár 30 légzés is lehet egy percen belül.
A kérdés persze ez:
– Lehet-e ilyen nagy légzésfrekvenciát fenntartani, orrlégzéssel?
– Vannak-e hátrányai a szájlégzésnek?
– Van-e összefüggés szájlégzés és a hiperventilláció között? (Nyilván orron át is lehet hiperventillálni, csak macerás…
Mégis, ha valóban elkezdünk atlétákkal foglalkozni, elsődleges fontossággal bír, hogy tudjuk a tervezett stresszt mégis milyen rendszerre kívánjuk ráereszteni. Ebben segítségünkre lehet az FMS szűrés, akár a Dynamic Neuromuscular Stabilization rendszere. Míg az előbbinél a bázisvonalat el nem érő mozgásminőséget szúrjük ki, az utóbbi esetén az úgynevezett fiziológiás testtartást keressük, amit sokan neutrálisnak neveznek, de ezen ne vesszünk ugye össze. Amit eddig próbáltam a magam sajátságos módján megfogalmazni, hogy a testtartás és légzés összefügg, és éppen ezért érdemes együtt is vizsgálni vagy éppen korrigálni azokat.
Egy kis gondolatébresztő is egyben a cikk végére. Minden edzés nem más, mint a törzs légzés / stabilizációs szerepének összehangolása, kapacitásának növelése.
A későbbiekben a kontroll-szünet ( KSZ ) tesztről írok majd, és annak szerepéről, szűrési funkciójáról.
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.