Cikkek

Kérdezd az Omegawave-et: A ”Szakértői Rendszer”

Kérdezd az Omegawave-et: A ”Szakértői Rendszer”

Kérdezd az Omegawave-et: A ”Szakértői Rendszer”

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.86″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.86″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/1-1.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.86″ background_layout=”light”]

A “Kérdezd az Omegawave-et” egy oktató cikksorozat, melynek során tájékoztató jellegű kérdés-válasz interjúkat készítünk az Omegawave tudományos csapatának tagjaival, többek közt a társalapító Val Nasedkin-nel, valamint a szenior kutatónkkal, Roman Fomin-nal.

“A mesterséges intelligencia területén a “szakértői rendszer” egy olyan számítógépes rendszert takar, mely egy szakértő személy döntéshozó képességét utánozza. Az Omegawave Szakértői Rendszer oly módon került kialakításra, hogy lehetővé tegye az edzők számára az edésfolyamat hatékony kezelését a sportoló aktuális funkcionális állapotával kapcsolatos fiziológiai ismeretek alapján.”  Coach’s Handbook (Roman Fomin & Val Nasedkin, 2014)

Kérdés: Mi valójában az Omegawave Szakértői Rendszere? Hogy került kifejlesztésre, és miként lehet felhasználni a normák meghatározására, valamint a paraméterek finomhangolására?

Val Nasedkin: Először is meg kell értenünk, hogy a normáknak különféle típusai léteznek: léteznek biológiai normák, valamint vannak a módszertan által meghatározott normák. Hogy mit értek ez alatt? Tegyük fel, megmérem a testhőmérsékletedet – a kapott értket össze tudom hasonlítani egy biológiai normával. De itt nem szabad megállni, meg kell válaszolni egy sokkal fontosabb kérdést, ha megoldással akarok szolgálni az edző számára. Ha az értéked a normán kívül, vagy a norma valamelyik oldalán található, ez milyen teendőkkel jár?

Az általunk használt fiziológiai módszereket az egykori Szovjetunióban különféle tudományos intézetek alkották meg, és kutatásukkal jelentős számú egyetemi professzor foglalkozott – többek közt például Baevskii és Ilyukhina is. Ezen módszerek kapcsán olyan meghatározott biológiai normákat kezdtünk használni, melyeket a különféle tudományos területeken több tízezer – sőt bizonyos esetekben több százezer – ember bevonásával kutattak. A mi felelősségünk abból állt, hogy a rendelkezésre álló biológiai normákat lefedjük a módszertani normákkal kapcsolatos következtetéseinkkel. A szakértői rendszerünk kifejlesztéséhez használt módszertani következtetésekkel kapcsolatos normák eredetileg 2.000 sportoló körülbelül 10.000 méréséből származtak, melyeket az év különféle szakaszai – szezon előtti időszak, szezon, verseny, és így tovább – során végeztünk, valamint figyelembe vettük a sportolók bizonyos eredmények elérésére való képességét is. Mostanra már sokkal nagyobb számban állnak rendelkezésünkre adatok, ezért vagyunk képesek folyamatosan fejlődni a módszertani normák megértését illetően. Állandóan fejlesztjük a szakértői rendszer módszertani normáit – még ha a biológiai normák teljesen, vagy közel változatlanok is az eredetileg alkalmazottakhoz képest.

K: Miként képes a szakértői rendszer a Készenlétet illető konklúziókkal előállni azt megelőzően, hogy meghatároznánk egy egyéni kiinduló szintet? Mennyiben lehetnek eltérőek a(z általános módszertani normákon alapuló) Készenlét értékeink azoktól az eredményektől, melyeket olyan technológiák segítségével lehet megkapni, amik először felállítják a sportoló kiinduló szintjét?

VN: A szakértői rendszerünk működése több ezer ember által meghatározott normákon alapul, de [az eredmények] attól még természetesen egyediek. Ugyanis előfordulhat, hogy a normál belül te sokkal kisebb munkakapacitásra vagy képes, mint én a normán belül. A fizikai munkára való képesség eltérő lehet, de ennek semmi köze sincs önmagában a fizikai munkára való képességhez. A szervezeted arra való Készenlétéhez van köze, hogy magasabb vagy alacsonyabb fokú munkavégzésre vagy képes. Ez pedig biológiai normákon alapul.

A második kérdés megválaszolásához hadd kérdezzek egyet: mi van, ha a kiinduló szinted kívül esik a normáinkon? Mi van, ha a kiinduló szint abnormális? Pontosan ez a probléma azokkal a típusú rendszerekkel.

Vegyük példának a paraszimpatikus rendszert – más rendszerek esetében ezt úgy vizsgálják, hogy ha a paraszimpatikus rendszer aktivitása megnő, az mindig jó, ha pedig lecsökken, az mindig rossz.

A mi esetünkben, ha megnő – a normán kívülre –, az rossz. Ha megnő a normán belül maradva, az jó. Ha lecsökken – ami, ha az egyéni kiinduló szintet használjuk, mindig negatív trendet jelent –, az a mi esetünkben jó lehet, ha először a norma fölött volt, most pedig a normán belülre csökkent.

K: Jelenleg mit tartalmaz a szakértői rendszer? Hány sportolót mértetek meg, és hány mérést vesz alapul összességében?

Roman Fomin: Az adatbázisunk jelenleg több tízezer embert és közel félmillió mérést tartalmaz. A szakértői rendszerünk nem egy rugalmatlan egység – a friss adatok alapján a szakértői rendszer folyamatosan fejlődik, mi pedig állandóan tanulunk belőle. Az elmúlt évszázadokban a tudomány jellemzően kevés adat felhasználásán alapult [pár centire tartja egymástól a hüvelyk-, és a mutatóujját]. Ez az évszázad azonban a HATALMAS mennyiségben rendelkezésre álló adatokról szól. Elképesztő mennyiségű adatot és információt tudunk begyűjteni, és még felül kell vizsgálnunk az elmúlt 20 év eredményeit is, mivel jelenleg már sokkal több ember tudunk elérni, különféle típusú sportolókat eltérő sportágakból, stb. Ezért az összes normát újra kell számolni, ismét fel kell építeni, és fejlesztésekre van szükség – minden nap egy kis javulást elérve fejlesztjük a szakértői rendszerünket a tapasztalataink, az edzőktől származó visszajelzések, valamint a különféle tudományágak ismeretei alapján. Ez egy dinamikus rendszer.

A Szakértői Rendszer az alábbi folyamaton alapul (a mesterséges intelligencia haladó módszereit alkalmazza – mint például az Idegi és a Bayes-féle Hálózatokat – annak érdekében, hogy önfejlesztő képességekkel ruházhassák fel a Szakértői Rendszert):

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.86″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/2-2.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.86″ background_layout=”light”]

K: Hogyan egészíti ki a Szakértői Rendszer a magas teljesítmény modellt?

RF: Az a lényeg, hogy ez az egész nem csupán az adatokról szól. Paradigmaváltást szeretnénk elérni, jelenleg ugyanis az emberek úgy gondolják, hogy a technológia adatokat gyűjt be, majd azok alapján hoz egy döntést. Ez azonban hibás megközelítés, mivel az adatok csupán az információ egy részét jelentik – ez nem a teljes kép. Vannak úgymond adatok az agyunkban is…ez az emberi intelligencia, amit szintén használnunk kell. Az adatok mellett szükség van a különféle területeken – például biokémia, fiziológia, valamint különféle területeken végzett edzői tevékenység – megszerzett szakértelmünk alkalmazására is. Egy ideális technológia mind a két elemet tartalmazza, nem pedig csupán az egyiket. Nem csak az adatokat. Például begyűjtöttél egy olyan adatot, hogy mondjuk megtettem 1.000 lépést. És akkor mi van? Milyen megoldási javaslataid vannak erre?

A legtöbben az ismereteik alapján hoznak döntéseket, azonban a tudásuk rendkívül korlátozott, mivel nem szakértői ennek a konkrét területnek – mivel nem tekinthetők szakértőnek az edzés módszertanát illetően, a megállapításaik és következtetéseik rendkívül korlátozottak. Mi azonban széleskörű tudásanyagot alkalmazunk, egyesítve a szovjetek sporttudománnyal kapcsolatos tapasztalatait, valamint a nyugati világ fiziológia, genetika és biokémia terén szerzett ismereteit. Megpróbáljuk összeolvasztani ezeket, ez a kombinált megközelítés pedig sokkal hasznosabb és hitelesebb.

VN: Azonban nem árt tisztázni, hogy a tudásunk nagy része adatokra épül. Mivel jelenleg már nagyjából félmillió méréssel rendelkezünk különféle sportágakból, valamint számos barátot és ismerőst szereztünk a világ minden táján dolgozó edzők körében is, az évek során a saját normáink is változtak a közvetlen megfigyeléseink, más edzők észrevételei, valamint tudása hatására. Ahogy Roman is mondta – többről van szó, mint csupán az adatokról, de attól még az adatok rendkívül fontos kiinduló pontot jelentenek.

 

Link: http://www.omegawave.com/2016/10/13/ask-omegawave-the-expert-system/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035