Jelenleg az erőnlét-, és teljesítményfokozó edzés világában a HRV (szívfrekvencia-variabilitás) mérése számít az egyik legfelkapottabb témának. Remek módszer, ez nem is kér
Az ANS egy csodás rendszer, mely nagy gondossággal alakult ki és fejlődött az evolúció során. Rövidre fogva a dolgot: elsőként kialakult a „régi bolygóidegi rendszer”, mely lehetővé tette az organizmusok számára a megmerevedést és a halottnak tettetést. Mi történik, ha megérintesz egy apró bogarat, például egy katicát? Nem kezd el gyorsabban futni vagy küzdeni, mivel nem tud, és amúgyis hiábavaló volna. Egyszerűen csak megmerevedik és bízik benne, hogy ha halottnak tetteti magát, a támadója elveszti az érdeklődését iránta. Az evolúció során később a „régi bolygóidegi rendszer” fölött kialakult a szimpatikus rendszer, mely megadta az organizumusok számára a küzdelem vagy menekülés lehetőségét, biztosítva ilyen esetekben a szükséges energiaforrásokat.
Még később pedig kialakult egy „új bolygóidegi rendszer”, mely a kommunikációért – testnyelv, arckifejezések, valamint hangok kiadása, mint amilyen például a beszéd – lett felelős. Tehát lényegében az ANS 3 részből tevődik össze, melyek mindegyike önálló funkciókkal rendelkezik. De hát az anatómia könyvek ábrái alapján azt gondolhatnánk, hogy az autonóm idegrendszer egyetlen egységként működik, aktiválva vagy gátolva az összes létfontosságú funkciót ugyanolyan mértékben vagy irányban. Milyen kár, hogy a kutatási eredmények szerint ez egyáltalán nem így van.
Az autonóm reakciók – mint például pulzus, HRV, vérnyomás, izzadás vagy légzés – mérése során egyértelműen látható, hogy ezek a tényezők egy stresszor hatásáta nem ugyanakkor és ugyanolyan intenzitással emelkednek. Még a pulzus, valamint a szívfrekvencia-variabilitás változásának mértéke is eltér. A HRV-d lecsökkenhet anélkül, hogy ezzel szinkronban nőne a pulzusod vagy a vérnyomásod! Ezt Lacey és Lacey már 1953-ban igazolta!
Szintén gyakori félreértés, hogy a HRV információval szolgál a központi idegrendszer állapotát illetően; ez olyan, mintha a vérnyomásod mondana bármit is a testhőmérsékletedről, márpedig te is tudod, hogy ez nem így van.
A HRV korántsem egy mágikus önálló mérés, mely megad neked minden tudnivalót az ANS-ről, a CNS-ről, a fáradtságról, a testalakról vagy az erőnlétről. A HRV csak és kizárólag az autonóm idegrendszer szívműködésért felelős részének állapotát illetően szolgál információval. Több, mint 5.000 embert vizsgáltam már életem során, és ezek során gyakran egyidejűleg más autonóm paramétereket – mint például pulzust, vérnyomást és bőr vezetőképességet – vizsgáltam, sőr még EEG-t is végeztem. És nem, egyáltalán nem volt megfigyelhető egyértelmű kapcsolat a HRV és az EEG mérések, illetve a DC-potenciál között.
De mit kezdjünk ezzel edzőként?
Nos, a HRV csupán egy újabb információforrás (az eszköz és a megfelelő algoritmus függvényében) a sportoló aktuális állapotát illetően, melynek segítségével hozzá tudjuk igazítani a következő edzés terhelését a sportoló állapotához az optimális edzésválasz elérése érdekében. De természetesen a HRV korántsem elegendő. Személy szerint a különféle edzésválaszokat 8-9 fiziológiai „blokkra” osztom fel.
- Központi idegrendszer
- Autonóm idegrendszer
- Kardiorespiratórikus rendszer
- Neuromuszkuláris rendszer
- Energiarendszer: alaktacid anaerob, laktacid anaerob és aerob
- Hormonrendszerek
- Méregtelenítő rendszerek
- Immunrendszer
- Mozgásrendszer passzív része
A HRV az ANS egy részéről szolgál adatokkal. Más blokkok méréséhez, monitorozásához és kontrollálásához már tesztekre van szükségünk. Ennyire egyszerű az egész – épp úgy, ahogy egy röntgent vagy egy MRI-t sem lehet helyettesíteni egy EKG-val.
Egy alacsony HRV érték semmit nem mond a glikogén szintedről, a tesztoszteron szintedről, a Központi idegrendszered fáradtságáról. A magas HRV értéked is csupán annyit jelent, hogy az autonóm idegrendszer szívműködésért felelős részét illetően vélhetően jól teljesíthetsz, arról azonban nem mond semmit, hogy más rendszerek milyen mértékben tudtak regenerálódni. Előfordulhat, hogy magas HRV mellett is az optimálisnál alacsonyabb terheléssel tudsz csak dolgozni, és ezáltal gyengébb edzésválaszt érsz el! Soha ne kövesd vakon kizárólag a HRV értékedet – mindig vegyél számításba más tényezőket is.
Nem létezik olyan „arany teszt”, mely információkkal tud szolgálni az összes rendszer állapotát illetően, és valószínűleg soha nem is lesz.
Henk Kraaijenhof számos sportágban dolgozott már élsportolókkal. Jelenleg nemzetközi teljesítmény konzultánsként dolgozik számos területen, beleértve vállalatokat, szervezeteket, katonaságot és rendőrséget. Nemzetközi előadó ezen területek kapcsán, valamint három könyv szerzője. 2001 óta használja az Omegawave-et, és Vortx nevű cége az Omegawave termékek disztribútora Hollandiában, Belgiumban és Svájcban.
Irodalomjegyzék:
Porges, S.W: The polyvagal perspective. Biol.Psychol. Vol.74, 2007, pg.116-143.
Lacey, J.I; Bateman, D.E; VanLehn, R: Autonomic response specificity. An experimental study; Psychosom. Med. Vol.15, No,1, 1953, pg.8-21.
Link: https://www.omegawave.com/2014/03/29/hrv-what-could-it-mean-to-me/
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.