Cikkek

Hogyan segítsünk áttérni a gyerekünknek a teljes értékű low-carb ételekre (Libby Jenkinson)

Hogyan segítsünk áttérni a gyerekünknek a teljes értékű low-carb ételekre (Libby Jenkinson)

Hogyan segítsünk áttérni a gyerekünknek a teljes értékű low-carb ételekre (Libby Jenkinson)

Az előző cikkemet követően elképesztő menn

yiségű visszajelzést kaptam szülőktől, és teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy szeretnék tudni, miként tudják áttéríteni a gyerekeiket a teljes értékű low-carb ételekre.

Mind azt szeretnénk, ha a gyerekeink egészséges és teljes értékű ételeket ennének, de vajon hogyan lehet ezt elérni? Miként tudjuk elhagyni a feldolgozott ételeket, cukrokat és gyulladáskeltő olajokat a listáról anélkül, hogy lázadás törne ki otthon? Íme 10 tipp, melyek segítségével hatékonyabban tudsz segíteni a gyerekednek áttérni a teljes értékű low-carb ételeket tartalmazó étrendre.

1: Kezdd lassan

Ezt nem győzöm eléggé hangsúlyozni. A családod nem lesz túlságosan boldog, ha egyik napról a másikra kiüríted a konyhaszekrényt, és megszabadulsz mindentől, amit imádnak. Egyszerre csak egy étkezésen változtass. Természetesen lesznek zökkenők az idők folyamán, de ez egy csodás, hosszú utazás, és úgy tudtok a legjobban haladni, ha mindenki benne van a buliban. A gyerekeid szerencsések – úgy nőnek ugyanis fel, hogy megismerik a teljes értékű low-carb ételek előnyeit, valamint olyan ismereteket szereznek a táplálkozás terén, amivel még a legtöbb felnőtt sem rendelkezik.

Kezdd a reggelijükkel. Magyarázd el nekik, hogy a gabonapehely inkább tekinthető édességnek, ezért fokozatosan meg fogsz tőle szabadulni. Első lépésként helyettesítsd olyan étellel a gabonapelyhet, amiről tudod, hogy imádni fogják. Ilyen lehet például a reszelt sajtos vagy a szalonnás rántotta, az előző esti maradék (lásd lent), a kolbász, egy low-carb smoothie, de akár összedobhatsz egy gabonamentes müzliszeletet vagy egy low-carb gofrit is. Ne bonyolítsd túl az ételeket – a lényeg, hogy ez az új irány fenntartható legyen, és ha arra gondolsz, hogy innentől minden reggel gofrit kell sütnöd, akkor nagyon hamar el fog menni a kedved az egésztől. Tedd egyszerűbbé a dolgot – a gyerekeidnek és saját magadnak is. Ahogy megszabadulsz a gabonapelyhektől, ne agyald túl a dolgot, egyszerűen csak ne vegyél helyettük másikat.

2: A maradékok sokat segíthetnek

Hamar hozzá fogsz szokni, hogy mindenből kétszer-háromszor akkora adagot készítesz. Nem kerül ugyanis sokkal több időbe és erőfeszítésbe, mégis sokkal rendezettebbé válnak tőle a napjaid. Tekints másként a maradékokra – miért kéne cukros gabonapehellyel kezdeni a reggelt, ha akár tápláló ételt is lehet enni helyette? Miért kellene szendvicset enni, ha az előző esti sült húst hidegen, vagy akár újra melegítve rá lehet tenni egy gyönyörű salátára? A maradékokat külön porciózva le is lehet fagyasztani, így vészmegoldásként bármikor be tudod csomagolni akár útravaló gyanánt is. Amikor kolbászt, csirkeszárnyat, húsgolyót, sült zöldséget készítesz, egyből tervezz dupla adaggal – így egyből biztosítani tudod a következő néhány napra a gyerekeid iskolai ebédjét.

3: Hagyd el a kenyeret

Ezt sem kell túlkomplikálni. Tűzd ki célul azt, hogy minden héten két alkalommal kenyérmentes tízórais dobozt állítasz össze. Ha a gyereked nagyon vonakodik ettől, próbálkozz vékony kenyérrel vagy wrap-pel. Idővel egyre kevésbé forduljon elő a csomagjukban a kenyér, míg végül eljutsz arra a szintre, hogy egyáltalán nincs otthon kenyér, vagy csak nagyon ritkán. Egészséges low-carb verziók lehetnek a káposztalevelek, a vékony wrap-ek, valamint a low-carb sós gofrik.

4: Tízórais dobozok

Ijesztő lehet belegondolni, vajon mit tudsz bepakolni a tízórais dobozba, ha eddig kizárólag müzliszeletekre, rizsszeletekre és sonkás szendvicsre támaszkodtál. De egyszerűen csak ötletekre van szükség. Kezdj új szemmel tekinteni az ételekre. Ne foglalkozz azzal a marketing dumával, hogy egyes előre csomagolt ételek mennyire tökéletesek a tízórais dobozba, és térj inkább vissza az alapokhoz. Ne aggódj, nem arra célzok, hogy kezdj apró állatformákat faragni sajtból, valamint hogy virágokat készíts sárgarépából, erre senkinek sincs elég ideje. A reggeli rohanásban egyszerűen csak olyan dolgokat kell összedobni, amiről tudjuk, hogy a gyerekek hasában fogják végezni, nem pedig a szemetesben. Ismét hangsúlyozom, hogy készíts dupla adag vacsorát, a zöldségeket pedig már felszeletelve tedd a hűtőbe.

5: Vond be a gyerekeidet is

Kérdezd meg, miket szeretnek, és írj ebből egy listát. Meg fogsz lepődni, mennyi teljes értékű ételötlettel fognak előállni. Bővítsd ki fokozatosan ezt a listát, ahogy egyre több új ízt és ételtípust ismernek meg. Ők is büszkék lesznek magukra, ahogy egyre hosszabbra nyúlik majd a lista.

Keress low-carb recepteket, és nyomtasd ki / mentsd le azokat, amiket a gyereked kiválaszt. Hagyd, hogy összeállítsák a saját szakácskönyvüket. Vidd el őket a zöldségeshez, és hagyd, hogy kiválasszák, melyik tetszik – lehet, hogy megálmodnak egy új receptet, amiben fel lehet azt használni. Ne bonyolítsd túl, a lényeg a szórakozás.

6: Csak vizet igyatok

TELJES MÉRTÉKBEN kerüld el innentől kezdve a szénsavas üdítőket, energiaitalokat és gyümölcsleveket. Helyette hagyd, hogy kiválasszák maguknak, milyen jeges teát szeretnének inni. Az én kamrámban per pillanat 11 féle íz áll rendelkezésre. A gyerekeim imádnak különféle ízű vizeket készíteni – ez egy remek móka számukra.

7: Használd sokat a lassú főződet

A lassú főző jelentősen megkönnyítheti az életedet a konyhában. Nincs is jobb érzés annál, mint amikor a finom étel mennyi illatára érünk haza egy hosszú nap végén. Sok olyan étel van, amit előző este elő tudunk készíteni a lassú főző edényében, és így tesszük be a hűtőbe. Reggel pedig csak annyi a dolgod, hogy beindítsd a lassú főzőt. Vacsoraidő előtt a zöldségeket még frissen is összevághatod. És ne feledd: a maradékok sokat segíthetnek, ezért készíts inkább dupla adag ételt, és vagy fagyaszd le a többit, vagy használd fel a következő néhány nap során.

8: Válogatós gyerekek

Minden családban egész biztos van legalább egy válogatós gyerek. Sok szülő megengedi, hogy akkor és azt egyenek, amikor és amit csak akarnak. Ettől pedig csak még súlyosabbá válik a helyzet. Ha megengeded, hogy folyamatosan nassoljanak, akkor nem lesznek éhesek, mire eljön a normál étkezés ideje.

A vacsora mindig sokkal vonzóbbnak tűnik, ha tényleg éhes vagy. A válogatós gyerekek azonban az energiaszükségletüket tápanyagokban szegény ételekből – például kenyérből, gyümölcsjoghurtból, müzliszeletből, rágcsálnivalókból és feldolgozott nasikból – biztosítják. Folyamatosan nassolnak, ezért soha nem eszik meg teljes egészében a vacsorájukat – aminek egy egyszerű, teljes értékű ételnek kellene lennie.

Nálunk a 8 éves gyerekem az, aki válogatós. Tudja, hogy vacsoránál a tányérján hagyhat egy kis zöldséget. Nem tud viszont róla, hogy sokkal több zöldséget szedek alapból a tányérjára, így többet is eszik meg belőle. Így azt érzi, valamelyest ő dönt róla minden este, mennyit is szeretne enni.

9: Nassolnivalók

Manapság az amerikaiak többet költenek nassolnivalókra, mint valódi ételekre. Ha az ezekben az előre csomagolt ételekben található tartósítószerek megakadályozzák, hogy a baktériumok növekedni tudjanak az ételünkben, akkor vajon milyen hatással vannak a testünkben található hasznos baktériumokra? A beleink egészsége elképesztően fontos, ugyanis a szerotonin (a boldogsághormon) termelésének 75%-át, valamint az immunrendszerünk működését is a bélrendszerünk biztosítja. Tisztában vagyok vele, hogy amikor elmegyünk néha valamerre a gyerekeinkkel, elképzelhető, hogy nem tudunk szerezni teljes értékű ételeket – azonban ha a lehető legtöbb alkalommal biztosítom számukra a megfelelő minőségű ételeket, akkor kevésbé lesz lelkiismeretfurdalásom olyan esetekben, amikor ez nem megoldható.

A rágcsálnivalók terén térj át a zöldségekre, egészséges mártásokra, tojásra, tonhalra, hideg húsokra, sajt/zöldség/hús tálakra, alacsony cukortartalmú smoothie-kra, bogyós gyümölcsökre, krémekre, sajtra és más egészséges opciókra. A gyerekek imádják a különféle tálakat, ezért pakold meg őket különféle színes és egészséges rágcsálnivalókkal.

10: Egészséges olajok

Csökkentsd le a mélyfagyasztott ételek fogyasztását, amikor étterembe mentek. Az ilyen helyeken jellemzően feldolgozott magolajokat – például repceolajat vagy napraforgóolajat – használnak. A magolajok gyulladáskeltők és könnyen oxidálódnak, mely gyulladást idéz elő a szervezetünkben. Számos modern betegség kiváltó okai azok a gyulladásos folyamatok, melyeket az általunk elfogyasztott ételek idéznek elő. Egyáltalán nem teszünk jót a gyerekeinkkel, ha ilyen mélyfagyasztott ételekkel tömjük őket. Elvégre ha te nem ennéd meg, akkor miért adnád a gyerekeidnek? Otthon kizárólag olívaolajat, kókuszolajat, vajat és avokádóolajat használok, és amikor elmegyünk étterembe, mindig kerülöm a mélyfagyasztott ételeket.

Akcióterv

Ne feledd – a célunk az ALACSONY szénhidrátbevitel, nem pedig a szénhidrátok TELJES ELHAGYÁSA. A hangsúly a tápanyagokban gazdag, valódi ételeken, az egészséges zsírokon, a friss zöldségeken és a kiváló minőségű fehérjéken van.

  • Ne vegyél cukros édességeket, üdítőket és süteményeket
  • Kezdj el venni feldolgozatlan, tápanyagokban gazdag, valódi ételeket. Járd be az egész boltot friss alapanyagokért
  • Kerüld a magolajokat és a transzzsírsavakat
  • Egyél tápanyagokban gazdag ételeket
  • Növeld az omega-3 beviteledet olajos halakból, avokádóból, diófélékből, valamint fűvel táplált állatok húsából
  • Főzz otthon, egyetek együtt

Ne feledd: az jelenti a különbséget, amit minden nap teszünk, nem pedig amit csak alkalmanként egyszer. Ezért ügyelj rá, hogy a teljes értékű low-carb ételek minden nap jelen legyenek az étrendetekben.

Tanítsd meg a gyerekeidet a TELJES ÉRTÉKŰ ÉTELEK fogyasztására és szeretetére.

Tanítsd meg nekik, hogy a kiváló minőségi étkezés jelenti a jó egészség alapját.

 

Link: https://www.dietdoctor.com/how-to-help-transition-your-children-to-low-carb-real-food

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035