[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.9″ meta=”off” featured_image=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.9″ src=”https://www.functionalmovement.com/file
Jon Anderson egy FMS specialista végzettséggel rendelkező erőedző, aki a Michigani Egyetem kosárlabda csapatánál dolgozik. Az alábbiakban egy kivonatot olvashatunk nemrég megjelent Above the Rim című könyvéből. A könyv itt megvásárolható (használd a ’CS’ kupon kódot a 40%-os kedvezményhez, mely a March Madness során elérhető). Könyvében Jon a Division I szinten játékosként és edzőként szerzett tapasztalatai alapján kitér a kosárlabdázók edzésével és értékelésével kapcsolatos különféle szempontokra. Bemutatja az edzésprogramja elengedhetetlen elemeit, melyek közé beletartoznak a fizikális felmérések és mozgás értékelések is.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”3_4″][et_pb_text _builder_version=”3.9″]
Akkor szerettem bele az edzőtermek világába, amikor tinédzser koromban a Lexington gimnáziumba jártam észak-közép Ohioban. A kosárlabda edzőm, Steve Gray, valamint az erőedzőm, John Watkins, azon dolgozott, hogy javulni tudjak a játék minden egyes elemében, ezért hangsúlyozták, hogy fontos a pályán és az edzőteremben is fejlődni. Az a tudás és bölcsesség, amit ettől a két embertől kaptam, örökre megváltoztatta az életemet. 190 centi magas, 75 kilós, sovány újoncként tisztában voltam vele, hogy javítanom kell a testfelépítésemen. Az edzőterem jelentette az utat a Big Ten-en való részvételhez. Az Ohio Állami Egyetemre már 197 centisen és 100 kilósan érkeztem az edzőtermi kemény munka és szenvedélyes elszántság következtében, ez a szenvedély pedig megmaradt az egyetemen és utána is. Az életemet annak szenteltem, hogy megtanuljak a sportteljesítmény szakterületéről mindent, amit csak lehetséges. A könyvem, az ’Above the Rim’ az összegzése az évek során elsajátított edzési módszertanoknak, valamint annak a keretprogramnak, amit a Michigani Egyetemen használunk.
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_image _builder_version=”3.9″ src=”https://www.functionalmovement.com/files/Articles/764a_above%20the%20rim.jpg” align=”center” /][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.9″]
Az edzés világa hatalmas fejlődésen ment át az elmúlt néhány évtized során – sokan úgy nőttünk fel, hogy gépeket, valamint saját súlyos gyakorlatokat használtunk szabad súlyok helyett. Nagyon sok előrelépés történt az edzés módszertanok területén – erre példaként fel lehet hozni a gyorsulásmérők, force plate-ek, pulzusmérők, GPS rendszerek és alvásfigyelők használatát. Azonban a számtalan újítás mellett is mindig lesz igény az erő és a robbanékonyság fejlesztésére. A programunk egyik alapját az olimpiai emelések alkotják. Azért ragaszkodok ezekhez az emelésekhez, mert már kiállták az idők próbáját. Ugyanolyan aktuálisak most is, mint 30 évvel ezelőtt, a fizika törvényei ugyanis nem változtak. A mozgáshoz mindig erőt kell kifejteni gyors tempóban a talajra. Az a sportoló, aki a legnagyobb erőt fejti ki a legrövidebb idő alatt, hatalmas előnnyel indul, és gyorsabban fog futni, magasabbra fog ugrani, és fürgébben fog gyorsulni – azonban egy GPS rendszer használatától nem fognak fejlődni ezekben a minőségekben. Másképp fogalmazva fontosak a technológiai újítások, és hiszek benne, hogy a hasznunkra is vannak, de a nap végén nem a technológiától válik valaki jobb sportolóvá. Ugyanúgy szükség van a mindennapi küzdésre és kemény edzésre.
Az edzés terén a másik jelentős változást a felmérési és értékelési protokollok használata jelenti – ilyen például a Functional Movement Screen. A cél, hogy minden egyes pillanatban tisztában legyünk a sportolók erősségeivel és gyengeségeivel, ugyanis ezen információk birtokában rendkívül személyre szabott és hatékony tud lenni az edzés. Elmúltak már azok a napok, amikor mindenki ugyanazt az általános programot csinálta – az edzők már számításba tudják venni az egyedi szükségleteket is.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”3_4″][et_pb_text _builder_version=”3.9″]
Úgy véljük, a sportolók edzése kapcsán az első lépést minden esetben a felmérések jelentik. A folyamat az általános mérésekkel indul: magasság, súly, fesztáv, helyből felnyúlás és testkompozíció. Ezt követően egy mozgásminta szűrést hajtunk végre, melynek révén fel tudjuk mérni, mennyire mozog jól az adott sportoló. A Functional Movement Screent használjuk, mivel a segítségével hatékonyan képesek vagyunk behatárolni a diszfunkcionális vagy korlátozott területeket. A kosárlabda világában nagyon fontos a boka, csípő és háti gerinc mobilitása. Az FMS Mély guggolás teszt pedig bepillantást enged ezen területek működésébe. Ez rendkívül értékes információ, melyhez csupán egyetlen tesztre van szükségem. A kosaras csapatnál elvégeztetem a Titleist Performance Institute tesztjeit is. (Együtt dolgozom a michigani golf csapattal is, valamint TPI képzettségem is van.) A 90/90 tesztet használom a vállmobilitás felmérésére, az ülve végzett törzsfordítással pedig a háti gerinc mobilitását tudom értékelni. A háti gerinc mobilitása kulcsfontosságú a kosárlabdázók számára – a teljesítmény és a hosszú pályafutás kapcsán egyaránt. A magas sportolók hajlamosabbak az alsó háti panaszokra, különösen akkor, ha kötött a csípőjük és a háti gerincük.
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_image _builder_version=”3.9″ src=”https://www.functionalmovement.com/files/Articles/764a_Screen%20Shot%202017-03-23%20at%2010.42.25%20AM.png” align=”center” /][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.9″]
Az értékelés része a leérkezési mechanika vizsgálata, a térd beesésére való hajlam, a járás elemzése, valamint a talp felmérése. Digitális mozgásrögzítéshez készített ruhát használunk, mely egy fejlett módszer a mozgásstratégiák felmérésére. A mozgás szűrések célja a diszfunkciók azonosítása. Amikor azt látjuk, hogy valami nincs rendben, mélyebben beleássuk magunkat a dologba, és ha szükséges, kikérjük egy specialista véleményét is. Ha ilyen téren nincs probléma, akkor a sportolóink nagyobb eséllyel tudnak egészségesek maradni a karrierjük során.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”3_4″][et_pb_text _builder_version=”3.9″]
A mozgás teszteket követően áttérünk a teljesítmény tesztekre. Az NBA Combine tesztcsomagját használjuk, ugyanis a végső célunk az, hogy NBA játékosokat neveljünk a sportolóinkból. A tesztek közé tartozik többek közt a súlypontemelkedés, a maximális súlypontemelkedés, egy agilitási teszt, egy ¾ pályás sprint teszt, valamint fekvenyomás 85 kilóval. Ezt követően áttérünk a hagyományosabb jellegű felmérésekre a helyből felrántás, háton guggolás, fekvenyomás és húzódzkodás tesztekkel. Végezetül pedig egy force plate analízis következik. Ez az eszköz visszajelzést ad arról, hogy mekkora erőt képes kifejteni a sportoló, és indikációt ad arra vonatkozóan is, hogy vannak-e korrigálandó aszimmetriái.
[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”1_4″][et_pb_image _builder_version=”3.9″ src=”https://www.functionalmovement.com/files/Articles/764a_Screen%20Shot%202017-03-23%20at%2010.42.37%20AM.png” align=”center” /][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text _builder_version=”3.9″]
Amikor rendelkezésünkre áll az értékelés minden egyes tesztjének eredménye, az egészet összeállítjuk egy profillá. Ekkora rendkívül tiszta képes kapunk arról, hogy ki is a sportoló, mik az erősségei és gyengeségei, és miként tudjuk maximálni az edzését, hogy a legtöbbet hozhassuk ki belőle. Az egyéni értékelések alapján pedig már ki tudunk tűzni célokat minden egyes sportoló számára.
Összefoglalva elmondható, hogy az élsportolók edzése rendkívül komplex feladat, melyhez tényeken alapuló részletes tervezésre van szükség. A célunk minden egyes sportoló felmérése, az esetlegesen előforduló diszfunkciók korrekciója, egy fejlesztési terv kidolgozása, majd ennek a tervnek a kivitelezése folyamatos lelkesedéssel és következetességgel. A mindennapos folyamataink és a kialakított kultúránk végül lehetővé fogja tenni az optimális teljesítmény elérését.
Ha többet szeretnél megtudni Jon Anderson munkásságáról a Michigani kosárlabda csapatnál, akkor olvasd el a Detroit Free Press-ben megjelent cikkét arról, hogy az elit szintű erőedzés miként készíti fel a Wolverines játékosait az NBA-re.
Link: https://www.functionalmovement.com/Articles/764/how_michigan’s_basketball_team_incorporates_the_fms
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés