Cikkek

Formula edzés Tatiana Calderónnal

Formula edzés Tatiana Calderónnal

Formula edzés Tatiana Calderónnal

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/04/T_Calderon_Feat.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Mióta 9 évesen részt vett élete első gokart versenyén, Tatiana Calderón élete a versenyzésről szól. A columbiai születésű, most 24 éves versenyző átlagosan heti 20 órát edz a 2017-es szezonra készülve a svájci székhelyű Sauber F1-es csapat fejlesztőpilótájaként. Az Omegawave-nek nemrég lehetősége nyílt interjút készíteni Calderónnal az edzésmódszereiről és a szemléletmódjáról.

Omegawave: Mióta használod az Omegawave Individual-t?

Tatiana Calderón: Körülbelül 1 éve.

OW: Hogyan építetted be az Omegawave-et a heti beosztásodba? Hol szoktál méréseket végezni, hetente hány alkalommal, és miként egyeztetsz napi szinten az edződdel az adott nap programjáról?

TC: Mindig naponta 1-2 alkalommal mérek, hogy meghatározzam, milyen típusú edzést végezhetek. A mérésre leggyakrabban reggel kerül sor. Ez lehetővé teszi számomra, hogy felkészüljek az aznapi edzésre. Az eredmények – vagyis a készenlétem – függvényében az edzőm módosít az edzésemen, hogy a lehető legtöbbet tudjuk kihozni belőle. A Coach applikációjában automatikusan megjelennek az eredményeim. Például ha azt terveztük, hogy a robbanékony erőmet fogjuk edzeni, de a Központi Idegrendszerem értékei alacsonyak, akkor változtatunk az edzés modalitásán, és valami másra fókuszálunk, például kardiovaszkuláris gyakorlatokra.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/04/Calderon_Blog.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

OW: Milyen területeken tudod felhasználni a megszerzett információkat? Az eredményeket csupán a terhelés meghatározására használod, vagy számításba veszed az utazásaid időzítése, valamint a versenyzés-specifikus edzések során is?

TC: Többnyire a fizikális felkészítő edzéseim során használom, ugyanis a versenynapokon nem igazán tudok változtatni akkor sem, ha a készenlétem értékei nem optimálisak. Azonban ilyen esetben beiktathatok alaposabb aktiváló gyakorlatokat, mielőtt kocsiba ülnék, és ezáltal jobban fel tudok készülni a sport-specifikus edzésemre is. Az edzést követően is végzünk mérést, hogy jobban megérthessük, milyen típusú regeneráció javasolt leginkább az adott állapotomban.

OW: Észrevettél már bármiféle kapcsolatot az Omegawave eredmények, valamint a fizikális képességeid illetve fizikális teljesítményed között?

TC: Igen, egyértelműen. Amikor alacsony volt a Központi Idegrendszerem készenléte, és például reakciós gyakorlatokat végeztem lámpákkal, azt figyeltem meg, hogy a normálisnál jóval lassabbak voltak a reakcióim. Ezért manapság, amikor ilyen értékeket kapunk, vagy változtatunk az edzés típusán, vagy aktiváló gyakorlatokat végzek a Központi Idegrendszerem normál szintre történő ingerlése érdekében. Az Omegawave segített megismerni a Központi Idegrendszerem aktivációs tartománya és a reakcióidőm közti kapcsolatot, és ezen ismereteimnek köszönhetően jobban tudom optimalizálni a készenlétemet a verseny időpontjára.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/04/Calderon_Lights.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

OW: Milyen változtatásokat eszközöltél az edzéseidben és az edzésfilozófiádban ezen információknak köszönhetően?

TC: Segített jobban megismerni magamat, és megérteni, miként teljesíthetek magasabb szinten. Ez volt a legfontosabb számomra, mivel ez segít felkészülni egy megfelelő készenléti szint elérésére, lehetővé téve, hogy a maximumomat nyújthassam a versenyek során.

OW: Nehéz volt a váltás?

TC: Nem, egyáltalán nem. Valójában sokat segített abban, hogy többet tudjak meg magamról sportolóként.

OW: Az edzésterhelésed volumene és intenzitása sokat változott, mióta beépítetted az Omegawave-et a heti beosztásodba?

TC: Nem volt jelentős a változás. Inkább az időzítésen lehetett észrevenni a dolgot – vagyis annak kapcsán, hogy megtaláljam a legjobb időpontot bizonyos minőségek edzésére.

OW: A motorsportok világában az autók komoly figyelemben és törődésben részesülnek, így mindig a legkiválóbb állapotban várják a versenyt. Véleményed szerint a pilóták ugyanilyen figyelmet és törődést kapnak, vagy van még mit fejleszteni ezen a téren?

TC: Úgy vélem, bőven van még hely a fejlődésre, mivel nagyon kevesen specializálódnak a pilóták fejlesztésére. Bár ez egy olyan sport, ahol nagyon sok múlik az autón, elképesztő, hogy a pilóta mi mindent tehet hozzá, és mennyi mindent lehet változtatni és adaptálni annak érdekében, hogy az autó és a pilóta egyaránt a maximumát nyújthassa. Elvégre végső soron ez olyan tényezők kombinációja, melyek a legjobb eredményekhez vezethetnek. Ugyanis ha az autó remekül működik, azonban a pilóta nem, akkor az eredmények nem lesznek optimálisak.

OW: Mi a legfőbb dolog, amit megtanultál, mióta használni kezdted az Omegawave-et?

TC: Megtanított önmagam jobb megismerésére, valamint arra, hogy milyen szintű készenlétre van szükségem a legjobb teljesítményem eléréséhez. Emellett ezen információk hatására megtanultam jobban értékelni a regenerációs időszakokat is, ezeknek köszönhetően ugyanis jobban fel tudok készülni a versenyekre.

Tehát összességében úgy vélem, az Omegawave segítségével hatékonyabbá válhat az edzés és a regeneráció időszaka is. Felnyitotta a szememet azon elképzelés kapcsán is, hogy minden egyes edzéstípusnak megvan az optimális időszaka az egyéni készenlét függvényében.

 

Link: https://www.omegawave.com/2017/04/13/formula-training-with-tatiana-calderon/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035