Cikkek

Folyékony megközelítés alkalmazása: Gareth Hall (Sport981)

Folyékony megközelítés alkalmazása: Gareth Hall (Sport981)

Folyékony megközelítés alkalmazása: Gareth Hall (Sport981)

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/07/Sport981_FB-e1500999567333.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

[Gareth Hall a társalapító, valamint a sportolók fejlesztéséért és teljesítményéért felelős vezető a Sport981-nél – egy Egyesült Királyság-beli szervezetért, melynek célja progresszív edzési stratégiák kialakítása és a magas szintű teljesítmény támogatása.]

Omegawave: Be tudnál mutatni egy aktuális példát egy olyan sportoló vagy csapat kapcsán, akik a segítségeteket kérték bizonyos teljesítménybeli problémák kapcsán?

Gareth Hall: Mivel nagyon szoros a verseny, a sportolók és csapatok mindig próbálnak versenyelőnyre szert tenni, melynek alapja a felkészülés és a készenlét. Azonban vannak olyan sportolóink és csapataink is, akik a teljesítménybeli hiányosságok, kiegyensúlyozatlanságok, vagy újra és újra felbukkanó sérülések miatt keresnek fel minket.

Nemrég felkeresett minket egy szervezet, hogy segítsünk az edzőiknek és a sportolóiknak a felkészülésben egy világversenyt megelőzően. Ilyen esetben fontos felismerni, hogy ezek a sportolók már úton vannak az előre megtervezett felkészülési ciklusuk vége felé – ebből következően a teljesítmény-alapú megközelítésnek jelentős mértékben figyelembe kell vennie az eddig megtett utat, valamint a magas szintű integrációt és együttműködést a teljesítményre gyakorolt hatás biztosítása érdekében.

OW: Mit árultak el az Omegawave adatok és más mérések ezekről a sportolókról?

GH: Az összes programunk esetében az Omegawave-et használjuk eszközként annak megértésére, hogy a sportolók miként reagálnak az aktuális edzésprogramjukra, valamint felhasználjuk ezeket az információkat az edzői stábbal történő kapcsolat kialakítására, valamint stratégiák kifejlesztésére. A kiegészítő fizikális értékelések metabolikus, erő, gyorsaság, robbanékonyság, mozgás, stb. elemekből épülnek fel.

Kezdetben az Omegawave adatai azt mutatták, hogy a sportolók jelentős szabályozói reakciót tapasztalnak az edzés hatására annak ellenére, hogy a fizikális/mentális stressz dózisa viszonylag alacsony volt – egyértelműen kisebb, mint amit egy világversenyen tapasztalnának (a verseny intenzitása és volumene, a hőség és a kellemetlen körülmények, az ismétlődő teljesítménykényszer, a média, a közösség és a pszichológiai nyomás következtében). Emellett azonos előre megtervezett edzések mellett jelentős eltéréseket tapasztaltunk az egyes sportolók különféle szabályozó rendszereinek kompenzációs reakciójában (egyeseknél a DC Potenciálban, míg másoknál a HRV-ben voltak megfigyelhetők számottevő változások).

Ezek a megfigyelések – a teljesítmény további külső markereivel együttesen – nagyon fontosak voltak a csapat legfőbb általános teljesítmény indikátorainak kialakítása, valamint az egyes sportolók számára biztosított személyre szabott megközelítés kapcsán.

Íme egy példa a teljes csapat teljesítményének indikátoraira:

  • A fáradtsággal szembeni ellenállás fokozása a verseny időtartama/intenzitása melletti kiegyensúlyozott technikai szint növelése érdekében
  • Az egyes sportolók edzésképességének fejlesztése a verseny során szükséges ismétlődő teljesítmény javítása érdekében

Íme néhány példa az Omegawave adatok azon változásaira, melyekről úgy véltük, hogy segíteni fognak a kívánt teljesítmény elérésében (és ezért szerettük volna elérni őket a megfelelő fizikális és technikai teljesítménnyel egyidejűleg):

  • Paraszimpatikus tónus fenntartása a biológiai normák felső korlátjánál
  • DC stabilizációs szintjének növelése
  • MRI index növelése
  • Aerob index növelése
  • Anaerob index csökkentése és/vagy szinten tartása

OW: Miből állt az általatok kialakított intervenciós stratégia, és mi volt a háttere ezeknek a beavatkozásoknak?

GH: Valamelyest korlátozott információkat adhatok csupán át (a személyiségi jogok, valamint a sportág-specifikus stratégia miatt), de tisztán fizikális szempontból a sportolók kapcsán az egyik stabil elvárás az oxigénszállítási és -felhasználási képességük javítása volt. Ezen meghatározott minőség fejlesztése ugyanis a fáradtsággal szembeni fokozottabb ellenállást és jobb általános „edzett állapotot” tett lehetővé (a versenyzés biológiai költsége csökkenni tudott).

Szabályozási szempontból a megnövekedett oxigénszállítás és -felhasználás elősegíti továbbá a megemelkedett DC stabilizációs szintet, a magasabb metabolikus reakció indexet (MRI) és aerob index kompenzációs reakciókat, miközben csökkenti vagy szzinten tartja az anaerob közreműködés mértékét (ezáltal csökkentve a versenyzés költségét).

Mivel korlátozott idő áll rendelkezésünkre ezen adaptációk fejlesztésére, arra törekedtünk, hogy a paraszimpatikus tónust a normális tartomány felső határánál tartsuk fenn a versenyidőszak során, tudván, hogy a normális mértéket meghaladó reakciókra lehet számítani az edzéseket követően, melyek célja a fizikális képességek fejlesztése (verseny előtti stádium). A szabályozó rendszerek változékony reakciói érthető módon aggodalomra adtak okot, figyelembe véve a kívánt fejlődést, az időhiányt, valamint azt az elvárást, hogy a sportolók pozitív szabályozói reakciókkal rendelkezzenek a verseny időpontjára.

A konkrét intervenciós terv kapcsán elmondható, hogy miközben próbáltuk kiváltani az említett adaptációkat, számos kiegészítő megközelítést is alkalmaztunk, többek közt az alábbiakat:

  • Zökkenőmentes kapcsolat a technikai edzői stábbal
  • Minden egyes sportoló egyénileg történő megismerése, valamint a győzelmi potenciáljuk feltérképezése
  • Bizalom kiépítése az edzés folyamatában (folyékony periodizáció külső és belső adatok alapján) az edzők és a sportolók részéről egyaránt
  • Hatékony távoli edzéstámogatási opciók kidolgozása az edzők és a játékosok számára

Az Omegawave kulcsfontosságú szerepet töltött be az edzés folyamatában – egyrészt a gyakoribb és hatékonyabb egyeztetések révén, másrészt a csapatnak a fejlődésről történő tájékoztatását illetően.

OW: Miután a Sport981-nél edzettek, milyen eredményeket lehetett megfigyelni ezeknél a sportolóknál a sportteljesítményüket, valamint a versenykörnyezethez történő alkalmazkodási képességüket illetően?

GH: A teljesítmény szintjén a verseny rendkívüli siker volt a szervezet számára.

A legjobb és leginkább konzisztens teljesítményt azok a sportolók nyújtották, akik megfeleltek az adott szinten történő versenyzés elvárásainak, és mindezt oly módon tették, mely támogatta a belső szabályozó reakcióikat is (lásd a példa sportoló adatait az 1., 2. és 3. ábrán). Ezek a sportolók azt választották, hogy mindenüket beleadják az edzéssel kapcsolatos utazás minden egyes aspektusába, velük sokkal folyékonyabb megközelítést tudtunk alkalmazni a technikai és a fizikális edzések során egyaránt. Ebbe az alábbiak tartoztak bele:

  • Mindennapi egyeztetés a technikai edzővel annak érdekében, hogy adaptálódni lehessen az edzés technikai és fizikális elvárásaihoz az Omegawave Készenlét értékek alapján.
  • Annak biztosítása, hogy mindig lehessen edzeni (technikai és fizikális aspektust érintően) azokat a játékosokat, akiknél ez hatásos lehet, ezáltal kialakítva a bizalmat a képességeikben és az edzés folyamatában.

Az alábbi ábrákon egy olyan példa sportoló látható, aki jól teljesített ezzel a folyékony megközelítéssel. (Az itt látható adatok az Omegawave normák felhasználásával kerültek rögzítésre. A trendvonalat az egyszerűség kedvéért adtuk hozzá azok számára, akik ezeket az információkat a mindennapi edzéssel kapcsolatos döntésekhez, illetve részletesebb statisztikai elemzésekhez szeretnék felhasználni):

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/1-5.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/2-8.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/3-6.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Ezzel szemben azok a sportolók, akik az eredeti felkészülési ciklusuk fenntartása mellett döntöttek, és nem éltek a felajánlott kiegészítő támogatással, bár javuló külső fizikális és/vagy technikai képességekről tettek tanúbizonyságot, nem tudták ezt sikeresen ötvözni általánosan pozitív belső szabályozó reakciókkal (egy vagy több szabályozó reakció nem volt pozitív a verseny napján, illetve a verseny napja felé közeledve).

Az alábbi grafikon egy olyan sportolótól származik, aki egy tradicionálisabb periodizációs megközelítést alkalmazott, és nem teljesített a várakozásoknak megfelelően:

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/4-4.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

A 4. ábrán csökkenő DC trend látható (ennek a sportolónak a HRV-je és energiaellátási indexe [mely egy longitudinálisabb mérést takar] normálisabbnak tűnt). A háttérstáb igyekezete ellenére ez a sportoló úgy döntött, hogy tovább folytatja a periodizált edzéstervet, melyhez már hozzászokott. A technikai és fizikális interakcióinak szintje lecöskkent azokéhoz képest, akik részt vettek a folyékonyabb megközelítés alkalmazásában (a készenléti adatokat felhasználva). Sajnálatos módon ez a sportoló az elmúlt 65 nap legalacsonyabb DC mérése mellett versenyzett (normális HRV és energiaellátási indexek mellett). Ennek eredményeképpen a verseny napján az Edzésképesség Ablakai a következőképpen néztek ki (figyeljük meg a Központi Idegrendszer sárga félkörét a Keringési rendszer teljesen zöld köréhez képest, valamint azt is, hogy az Edzésképesség Ablaka a robbanékonyság esetében zárva volt, míg a koordináció esetében csupán mérsékelt szintet ért el):

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/07/Sport981_WOT1.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Hasonlítsuk össze a fentieket egy olyan sportoló adataival, aki sikeresen teljesítette a versenyt:

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2017/07/Sport981_WOT2.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Sajnálatos módon, bár képes volt teljesíteni lecsökkent készenléti állapot mellett is, a kérdéses sportoló esetében a fentiek vélhetően hozzájárultak a versenyből történő korai kieséséhez.

OW: Mennyire lehet összehasonlítani ezeket a sportolókat és a reakcióikat más korábbi sportolóitokkal, és véleményed szerint mik voltak edzői szempontból ennek a történetnek a legfőbb tanulságai?

GH: Üzleti vállakozásként és edzők csoportjaként is szerencsések vagyunk, hogy számtalan különféle képzettségi szinten lévő és eltérő sportágból érkező sportolóval dolgozhattunk már együtt. Ebben a konkrét esetben a sportolóknál hasonló reakciót lehetett megfigyelni, mint más sportágakból érkező sportolóknál.

A frontvonalban lévő edzők szemével vizsgálva a dolgot az Omegawave által gyűjtött belső szabályozói reakciókat az általános edzői munka és a döntéshozatali folyamat fontos elemének tekintjük. Ezek az adatok felbecsülhetetlennek bizonyultak a szakterületek közti együttműködés kialakítása során – különösképpen a technikai, fizikális és pszichológiai edzők esetében. Ennek az esetnek – valamint a más sportolókkal szerzett tapasztalatainknak – a kihangsúlyozandó kulcspontjai az alábbiak:

  • A teljesítmény sikeresebbnek tűnik, amikor a külső (teljesítmény leadás) és a belső (szabályozás) markerek összhangban vannak és pozitívak.
  • Azok a sportolók, akik folyékonyabb megközelítést alkalmaztak (napi szintű változatossággal a készenlét alapján), jobban teljesítettek, mint akik hagyományosabb megközelítést (előre megtervezett periodizáció) követtek.
  • A bizalom kialakítása és egy közös adathalmaz révén az edzők azonos szintre hozása hidat képezhet a jobb együttműködés érdekében, és segíthet új és innovatív módokat találni az egyéni teljesítmények fejlesztésére.
  • A sportolók meggyőzése kritikus fontosságú, és minden atlétánál egyéni stratégiára van szükség az új megközelítésben való bizalom eléréséhez. A bizalom kialakítása csoportos folyamat.
  • Úgy tűnik, a DC Potenciál hatással van a sportolók teljesítőképességének konzisztenciájára.
  • A DC Potenciál jól használható marker a sportolókkal és edzőkkel folytatott nyitottabb (érzelmi, fizikális és pszichológiai) kommunikációhoz.
  • A Készenlét még teljeskörűbb indikációjához számos különféle szabályozó mechanizmust kell monitorozni (például a fenti esetben ha csupán a HRV-t vizsgáltuk volna, elkerülte volna a figyelmünket a DC Potenciál negatív trendje).

 

Link: https://www.omegawave.com/2017/07/25/taking-a-fluid-approach-gareth-hall-of-sport981/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035