Cikkek

FMS Pro Tippek: A rotációs stabilitás jelentheti a megoldást egy Törzsstabilitás – Fekvőtámasz problémára? (Eric D’Agati)

FMS Pro Tippek: A rotációs stabilitás jelentheti a megoldást egy Törzsstabilitás – Fekvőtámasz problémára? (Eric D’Agati)

FMS Pro Tippek: A rotációs stabilitás jelentheti a megoldást egy Törzsstabilitás – Fekvőtámasz problémára? (Eric D’Agati)

A Functional Movement Screen (FMS) 7 tesztje közül a ’Törzs stabilitás – fekvőtámasz’ teszt az, amelyikben jellemzően a legnehezebb fejlődést elérni. Ha nálad is előfordult már, hogy nehezen tudtál mit kezdeni egy olyan klienssel, aki 1 pontot ért el ezen a teszten, előfordu

lhat, hogy ennek oka valójában a Rotációs stabilitásban volt keresendő. Vegyünk példának egy olyan klienst, aki az alábbi módon teljesített a teszteken.

TESZT NYERS PONTSZÁM
J/B
Mély guggolás 2
Átlépés 2/2
Kitörés 2/2
Váll mobilitás 3/3
Aktív nyújtottláb-emelés 3/3
Törzs stabilitás – fekvőtámasz 1
Rotációs stabilitás 2/2

A kliens hölgy eredeti eredményei arra utaltak, hogy jól teljesített a legfelső 3 minta során, akárcsak a Rotációs stabilitás teszten, maximális eredményt ért el az Aktív nyújtottláb-emelés és a Váll mobilitás teszteken, valamint 1 pontot a Törzs stabilitás – fekvőtámasz teszten. Programozási algoritmusunk alapján elsőként mindig az 1 pontos teszteket vizsgáljuk, így esetében a korrekciók legfőbb prioritását ez utóbbi minta fejlesztése jelentette.

De vajon mi történik olyankor, ha a korrekciós stratégia nem vezet pozitív eredényre? Tudtuk, hogy nem mobilitási eredetű a probléma, mivel maximális pontszámot ért el az Aktív nyújtottláb-emelés és a Váll mobilitás teszteken, ilyen esetekben azonban időnként előfordul, hogy az illető valójában hipermobil, ezért képes ezen teszteken maximális pontot elérni, viszont egyúttal képtelen a megfelelő stabilitás kifejtésére.

20 évnyi adatgyűjtést követően 2020 elején a Functional Movement Systems-nél úgy döntöttek, hogy változtatnak a Rotációs stabilitás pontozási kritériumain, valamint beépítik a Boka mobilitás tesztet a Kitörés tesztbe.

Ha valaha is próbálkoztál már a Rotációs stabilitás teszttel, vagy elég sok embert teszteltél már, talán tisztában vagy vele, hogy nagyon ritka ennél a tesztnél a 3 pontos eredmény. A tesztet azonban NEM ezért változtatták meg. Valójában inkább annak köszönhető, hogy túl ritka volt az 1 pontos eredmény, a túlnyomó többség ugyanis 2 pontot ért el rajta. A fenti esetben például alapvetően a Törzs stabilitás – fekvőtámasz minta korrekciójára fókuszálnánk. A Rotációs stabilitás új, precízebb verziójával azonban több 1 pontos teszttel találkozunk, így jobban a valóságot tükrözi az előfordulási gyakoriság, és nagyobb összhangban van a más mintákkal tapasztalható tesztekkel.

Az új tesztelési kritériumok alapján megismételtük a tesztet a kliens hölgynél, és kiderült, hogy a Rotációs stabilitás pontszáma valójában nem 2, hanem 1:

TESZT NYERS PONTSZÁM
J/B
Mély guggolás 2
Átlépés 2/2
Kitörés 2/2
Váll mobilitás 3/3
Aktív nyújtottláb-emelés 3/3
Törzs stabilitás – fekvőtámasz 1
Rotációs stabilitás 1/1

Ennek hatására változtattunk a programon, a hangsúlyt a Rotációs stabilitásra helyezve, ez ugyanis megelőzi a Törzs stabilitás – fekvőtámasz tesztet a korrekciós stratégiák hierarchiájában.

Hogy ez miért is lényeges? Habár a Törzs stabilitás – fekvőtámasz és a Rotációs stabilitás minták egyaránt motoros kontroll/stabilitás-alapú minták, nagy mértékben eltér a jelentésük, valamint a korrekciójuk módja is. A Rotációs stabilitás inkább az alacsony küszöbértékű belső stabilitásról szól, melyre hatással van az alátámasztás megváltozása, illetve egyrészt a törzs és a végtagok, másrészt a felső-, és az alsótest szétkapcsolásának elsajátítása is. Ezzel szemben a Törzs stabilitás – fekvőtámasz teszt inkább egy magas küszöbértékű stratégiát takar, mely a külső stabilitásról és az általános feszítésről szól. Ez utóbbi tesztet a törzs „összecipzározásával”, valamint a felső-, és az alsótest közti kapcsolat létrehozásával írhatnánk le. Ezért ha egy olyan kliensnél, akinek valójában a rotációs stabilitását kellene fejleszteni, törzs stabilitás – fekvőtámasz korrekciós gyakorlatokat írsz elő, előfordulhat, hogy nem fog reagálni rá, és ezáltal megértheted, miért is így épül fel az FMS korrekciós stratégiájának algoritmusa.

A hierarchia, valamint az algoritmus hatékonyságát az is alátámasztja, hogy amikor a sorrendben korábbi mintáknál korrekciókat alkalmazunk, gyakran figyelhető meg fejlődés olyan mintákban is, melyek később szerepelnek az algoritmusban, anélkül, hogy azokkal célzottan foglalkoztunk volna. Esetünkben a Rotációs stabilitás korrekcióira fókuszálva azonnali fejlődést tapasztaltunk a Törzs stabilitás – fekvőtámasz esetében is.

 

Link: https://www.functionalmovement.com/Articles/921/fms_pro_tips_could_rotary_stability_be_the_answer_to_a_trunk_stability_push-up_problem

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035