Cikkek

Egy jobb módszer az emelések minőségének javítására (Chad Waterbury)

Egy jobb módszer az emelések minőségének javítására (Chad Waterbury)

Egy jobb módszer az emelések minőségének javítására (Chad Waterbury)

blog megaphone

Ha trénerként, edzőként vagy fizioterapeutaként dolgozol, rendkívül fontos, hogy az instrukcióid hatásosak legyenek. Éveken keresztül mondogattuk a klienseknek, hogy „préseld össze ezt”, vagy „feszítsd meg ezt”, esetleg más olyan utasításokat, melyek gyakran közel sem voltak olyan hatékonyak, mint azt szerettük volna.

Te talán tudod, milyen érzés összeszorítani a farizmaidat egy guggolás vagy egy kitörés során, de a legtöbb ember nem így van ezzel – még a profi sportolók sem. Az a gond, hogy a legtöbb kliens soha nem tanulja meg helyesen aktiválni az egyes izmait – és itt a kulcsszó a „tanulás”.

Az elmúlt néhány évtized során Gabriele Wulf, PhD számított a komplex motoros készségek elsajátításával kapcsolatos kutatások úttörőjének. A csapatával azt vizsgálták, hogy a különféle szóbeli instrukciók milyen hatással vannak a súlypontemelkedésre, az egyensúlyra, a testtartásra, valamint még a golfteljesítményre is. Mivel jómagam már átrágtam magam a PubMed-ben megjelent összes tanulmányán, megkönnyítem az életedet, és elárulom a konklóziót: a külső instrukciók hatásosabbak, mint a belső instrukciók.

Hogy ez mit jelent az edzők, trénerek és terapeuták számára? Nos, annyit, hogy jobb eredményeket tudsz elérni más instrukciók alkalmazásával a jellemzően problémás gyakorlatok tanítása során.

Például a felhúzás egy olyan gyakorlat, melyhez egy stabilan, helyesen végrehajtott csípőhajlításra van szükség. Épp ezért gyakran mondjuk a klienseinknek, hogy „hajlítsák be a csípőjüket” az ereszkedés során. Vagy esetleg azt mondjuk, hogy „told hátra a csípőd, miközben lefelé ereszkedsz”.

Azonban ezek belső instrukciók, mivel azt kéred tőlük, hogy egy testrészükre fókuszáljanak.

Ha figyelembe vesszük Wulf professzor kutatási eredményeit, akkor kijelenthetjük, hogy ez a módszer nem olyan hatékony, mint ha arra kéred a klienseidet, hogy egy, a testükön kívüli dologra koncentráljanak. A csípőhajlítás esetében egy külső instrukció lehet például az, hogy „képzeld azt, hogy leülsz egy székre”.

Az edzőtermekben és a klinikákon szintén gyakran megfigyelhető probléma a valgus – a térdek beeséses a guggolás, kitörés vagy felhúzás során. A térdek guggolás közbeni beesésének oldschool korrekciója olyan utasításokból állt, mint „told szét a térdeidet felállás közben”, vagy „húzd kifelé a térdeidet, miközben felállsz”.

Ezek azonban belső instrukciók. A fókuszt a testen kívülre kell vinnünk. A térd beesésére egy jó megoldás a gumiszalag használata. Hurkold a szalaggal körben a kliens combjanak alsó részét, és kérd meg, hogy guggolás közben „nyújtsa meg a szalagot”.

Fekvenyomás során hasznos, ha a sportolók aktiválják a széles hátizmaikat a súly leengedése során. De ahelyett, hogy azt mondanád, hogy „húzd össze a könyökeidet”, a fókuszt a testen kívülre tudod vinni, ha azt mondod, hogy „próbáld meghajlítani a rudat a súly leengedése során”.

Ha nagyobb gyorsulást szeretnél elérni a fekvőtámaszban a felnyomás során, mondd azt, hogy „told el magadtól a talajt, amilyen keményen csak bírod”, ahelyett, hogy azt mondanád, hogy „nyomj lefelé a vállaidon keresztül, amilyen keményen csak bírsz”. A guggolásnál pedig például mondd azt, hogy „nyomd felfelé a rudat, amilyen gyorsan csak tudod”.

Még egy példa. Korábban a fekvőtámaszban a felnyomás során azt mondtam a klienseimnek, hogy „préseld össze a kezeidet”, annak érdekében, hogy a mellkasuk több izomrostját tudják toborozni. Ehelyett már azt az instrukciót használom, hogy „miközben nyomsz, próbáld felgyűrni a szőnyeget a kezed alatt”.

Be kell vallanom valamit: ehhez bizony sok gyakorlásra van szükség. Jómagam még mindig küzdök azzal, hogy hanyagoljam a belső instrukciókat, amiket az elmúlt 18 évben a klienseimnél használtam. Azonban mióta áttértem a külső instrukciókra, őszintén mondom, hogy jelentős javulást figyeltem meg az eredményességben.

Külső instrukciók alkalmazásakor azt látom, hogy jár a kliensek agya, ahogy próbálják kitalálni a feladat megoldását. Régebben, amikor még csak annyit mondtam, hogy „préseld össze ezt”, vagy „feszítsd meg ezt”, kevésbé volt megfigyelhető náluk a motoros tanulás folyamata.

Manapság gyakran tapasztalom, hogy a trénerek és az edzők túl sok instrukciót zúdítanak a klienseikre. Ne feledd: a legtöbben nem tudják, milyen érzés összepréselni a farizmaikat vagy más izomcsoportjaikat egy mozdulat során.

Ezért aztán érdemes számításba venni Wulf professzor úttörő kutatási eredményeit, és kísérletezni a külső instrukciókkal – így ugyanis javulni tud a klienseink teljesítménye, és felgyorsul náluk a motoros tanulás folyamata. Ha érdekel a súlypontemelkedés magassága, valamint a külső instrukciók közti kapcsolat, csak ajánlani tudom Wulf és csapatának alábbi tanulmányát:

Wulf, et al. Increased jump height and reduced EMG activity with an external focus. Hum Mov Sci. 2010;29(3):440-448.

Maradj fókuszált,

CW

 

Link: http://chadwaterbury.com/a-better-way-to-correct-lifting-form/

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035