Cikkek

Barát vagy ellenség – 1 rész.

Barát vagy ellenség – 1 rész.

Barát vagy ellenség – 1 rész.

A növények – főleg a modern, növényi alapú étkezés okán – a figyelem központjába kerültek, és ma már magára adó táplálkozási szakember egy minta étrend összerakása során figyel arra, hogy az asztalra kerülő étel színes, antioxidánsokban és rostokba

n gazdag legyen. Sok olyan epidemiológiai kutatás van, ahol a magasabb rost és így magasabb növényi eredetű táplálkozást a növekvő élethosszal, egyes betegségek kockázatának csökkenésével hozzák összefüggésbe. Az, hogy ezek a kutatások mennyire megbízhatók legyen egy másik írás témája, most arra a kérdésre keressük a választ, hogy a növények egyetlen célja vajon az-e, hogy a mi táplálékunká váljanak és a jóságuknak köszönhetően mi egészségesek leszünk, a növényi alapú étkezés minimalizálása podig egyenlő-e a krónikus betegségek magas kockázatával.

Elsősorban hadd említsem meg, hogy micsoda fantasztikus tervezés áll a növények és állatok szinergiája mögött. A növény oxigént, “cukrot'” termel és ehhez vízre, napfényre és CO2-re van szüksége. Miközben az állatvilág CO2-őt és vizet termel, és oxigénre és növények által termelt tápanyagokra van szüksége. Szinte hallod az oroszlánkirály betétdalát, igaz? Circle of life.

A növények sem akarnak mást, mint az állatok.  Fejlődni, szaporodni, túlélni. A mechanikai védelem –  fogak, karmok. -helyett a többségük olyan bonyolult kémia mechanizmusokat rendelkezik, melyekkel képes távol tartani a nönyeket ellenségeit. Ezek a kemikáliák tulajdonképpen természetes növényi pesticidek, melyből egy rakat létezik a növények eszköztárában. Számos csoportba oszthatók, de talén ez a legegyszerűbb csoportosítás.

  • Növényi toxinok, melyek célja, hogy kárt okozzon a kártevőben.
  • Olyan kemikáliák, melyek célja, hogy ne ére meg a növényt elfogyasztani.
  • Mérgek, melyek a hormonális rendszert veszik célba.
  • Minden más…

Mondhatod, hogy ezekből te sosem tapasztaltál egyetlen jelet sem, ennek okán te bármennyi növényi alapú táplálékotz fogyaszthatsz. Nos, lehetséges – de ne feledd el, ettől a növény még téged is az ellenségének tart, és a dózis határozza meg a mérget. Az, hogy te ezeket a növényi mérgeket milyen hatékonysággal vagy képes hatástzalanítani az genetikai, epigenegtikai tényezőktől is függ, illetve attól, hogy milyen stratégiákat alkalmazol a növényi mérgek ellen, lásd áztatás, főzés – ez tehát a biologiai különbözőség kérdése. Persze van a biológiai hasonlóság területe, mely szerint a sejtek és működésük szintjén meglehetősen hasonlók vagyunk, vagyis ezekre a mérgekre egyformán fogunk reagálni. Ne felejtsd el, ezek a mérget nem feltétlenül a gerincesek ellen fejlődtek ki, különösképpen nem az emlősök ellen, hanem főleg gombák és rovarok ellen, de úgy tűnik egy adott dózisban meglehetősen hatékonyak ellenünk is.

De akkor mi a helyzet azzal, hogy az epidemiológiai kutatások szerint a több növényi táplálék jobb egészségügyi partaméterek jelent?

  • A több növényi táplálékot fogyasztók a nyugati társadalmakban iskolázottabbak, jobb anyagi körülmények között élnek, kevesebb alkoholt fogyasztanak, kevesebb dohányzó van köztük, általéban többet mozognak és jobban figyelnek az egészségükre.
  • A kutatások egy része egyszerűen laborban történik. A több zsír véráramba való injekciózása emeli koleszterin szintet, és a mai felfogás szerint a magas koleszterin szint rosszabb életkilátásokat okoz.
  • Mi van akkor, hogy ha a növények toxikussága kis mértékben olyan hormetikus stresszt okoz, amely aktivizálja a szervezet saját antioxidáns rendszerét?

De ezekkel majd máskor foglalkozunk kiterjedtebben, a hormetikus stresszel ebben a sorozatban is. A többség hallott már a lektinekről, de hadd soroljam fel a növényi arzenált.

  • Lektinek
  • Fitinsavak
  • Oxalátok
  • Glycoalkaloidák
  • Szulforafán
  • Fitokemikáliák

A leggyakoribb érv a nönyények és gyümölcsök fogyasztása mellett terszmészetesen a rost és az aintoxidáns tartalmuk. Innen megyünk tov ább, de mielőtt bárki a szemétbe hajítaná a brokkolit, az írás célja nem az, hogy elriasszunk bárkit is a növényi eredetű táplálékok fogyasztásától, hanem az, hogy megértsük ezeket a folyamatokat és intelligens döntéseket legyünk képesek hozni a étrendünk összeállításakor.

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035