Rápillantasz a grafikon pontjaira. Számok emelkednek az egyik tengelyen, dátumok sorakoznak a másikon, az egész értelmezéséhez pedig össze kell kötnöd a pontokat,
Amellett, hogy hozzájárul az Omegawave alapját alkotó több évtizednyi tudományos kutatási anyag rendelkezésre állásához, a senior kutatómérnökünk, Roman Fomin (PhD fiziológiából) igyekszik olyan elérhető adatokat is előállítani, melyek tükrözik az Omegawave készenléti modelljének pontosságát és gyakorlatban történő alkalmazhatóságát. Egy aktuális kutatás során Fomin egy alany készenlétének adaptációs változásait követte nyomon egy hétnyi magas intenzitású ellenállásos edzés során.
Hogy ki volt az alany? Saját maga.
„Szerettem volna részt venni nem csupán az alapkutatásban, hanem az alkalmazott kutatásban is, az Omegawave pedig nem csupán laboratóriumi körülmények között működik, hanem rendkívül jól használható visszajelzésekkel szolgál az edzők és a sportolók számára is”, meséli Fomin. „Sporttudósi karrierem során gyakran előfordult, hogy elsőként magamon próbáltam ki a különféle módszereket és technológiákat.”
Fomin rendkívül szigorú edzésprogramja az alábbi volt: Hétfőtől szerdáig bicepszhajlítások, hasprések, fekvőtámaszok, guggolások és nyomások – minden gyakorlat esetében maximális erőbedobással, az égő érzés megjelenéséig. Csütörtökön mérsékelt regenerációs típusú gyakorlatokat végzett kerékpározással és mellső hídtartásokkal, majd pénteken ismét egy magas intenzitású emelésekből álló nap következett.
„Rekreációs és profi sportolók is gyakran választják a magas intenzitású edzést az erőnlétük növelésére”, meséli Fomin, aki a saját módszerére a keleti és a nyugati tudományos eredmények ötvözeteként tekint, mely egyaránt számításba veszi a hagyományos és a modern edzéskoncepciókat. „Az alapgondolat az, hogy maradj a funkcionális állapotod optimális szintjén: a készenlét és a funkció nem magasabb, nem alacsonyabb, nem rossz, nem jó, hanem optimális szintjén.”
Az egy hetes „mikrociklus” során Fomin a hétvégét a regenerációnak szentelte – ez szombaton egy hosszú szaunázást, vasárnap pedig egy kiadós kerékpározást jelentett.
Az Omegawave Pro mobil applikáció segítségével végzett napi mérések (15 perccel ébredés után, reggelizés előtt) olyan eredményeket hoztak, melyekre számított: a hétfő-szerda közti időszak magas intenzitású edzései jelentősen leterhelték a kardiovaszkuláris-, és az idegrendszerét, komoly stresszt jelentve a teste számára és számottevően lecsökkentve az aerob készenlétét.
A magas intenzitású edzésre történő pénteki visszatérést követően azonban Fomin javulást tapasztalt a Stressz Indexben, a Regenerációs Mintázatban, valamint a DC Potenciálban (az agynak az ingerek és tevékenységek feldolgozására való képessége), ez pedig igazolta azt, hogy a teste kompenzációs rendszerei próbáltak adaptálódni az intenzív edzésterheléshez.
„(Az Omegawave) ereje abban rejlik, hogy napi szintű információk állnak rendelkezésünkre, ezáltal pedig meg tudjuk határozni a rövid távú adaptációs változásokat”, mondja Fomin. „A paraméterek nyomon követése és a trendek beazonosítása révén sokkal jobban meg lehet érteni a testben végbemenő adaptációs változásokat, mint laboratóriumi körülmények között.”
És ami talán a legfontosabb: a szombati regenerációt, valamint az értékek kiinduló szinthez történő közelítését követően vasárnap Fomin DC Potenciálja jobb értéket mutatott a hétfői méréshez képest, mely arra utal, hogy fejlődést ért el az általános erőnlétében az egy hétnyi intenzív edzés révén. Fomin egy három hetes edzésciklus során is mérte az adatait, és tovább szeretné vizsgálni, miként lehet a készenlét mérését hasznosítani a csúcsteljesítmények eléréséhez, a sérülések elkerüléséhez, valamint egy megfelelő általános egészségi állapot és erőnlét fenntartásához.
„Egyedi, korábban elérhetetlen információkkal tudunk szolgálni arról, hogy az edzés folyamatának egyes elemei miként hatnak az általános teljesítményre”, mondja Fomin. „A technológiánk segítségével képesek vagyunk megérteni a testünk nyelvét, valamint a különféle típusú stresszekre adott reakcióit, ezáltal jobban is tudjuk kezelni őket.”
Link: https://www.omegawave.com/2013/11/13/putting-omegawave-to-the-test/
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.