Cikkek

Az Omegawave belülről: Interjú Janosch Emonts-sal, az FC St. Pauli erőnléti edzőjével (Torsten Amstein)

Az Omegawave belülről: Interjú Janosch Emonts-sal, az FC St. Pauli erőnléti edzőjével (Torsten Amstein)

Az Omegawave belülről: Interjú Janosch Emonts-sal, az FC St. Pauli erőnléti edzőjével (Torsten Amstein)

Omegawave: Milyen módszert követsz az edzés és a regeneráció kezelése kapcsán?

Janosch Emonts [az Omegawave által német nyelvről fordítva]:

strong> Hiszek benne, hogy a regeneráció kulcsfontosságú eleme az edzés folyamatának, különösképpen a sérülésmegelőzés terén. Minden edzés előtt szeretnénk felmérni, mennyire állnak rá készen a játékosaink, így mindegyiküket optimálisan edzhetjük. Az edzést követően pedig mindig igyekszünk a megfelelő regenerációs tevékenységet alkalmazni az egész csapatnál, illetve az egyes játékosoknál annak érdekében, hogy fokozni tudjuk a másnapi készenlétüket. Így próbáljuk növelni a játékosaink erőszintjét, miközben ezzel egy időben igyekszünk mérsékelni a túlhajtás, a túledzés és a sérülések kockázatát.

Véleményem szerint a regeneráció kezelése egyre fontosabbá fog válni a későbbiekben, különösen ha figyelembe vesszük az edzőtermen kívül jelentkező számtalan stresszort – ilyenek például a médiának való kitettség, az utazással töltött idő, a mérkőzések egyre növekvő száma, és így tovább.

A hétközi fordulókban pedig, amikor nem tudunk magas edzésterheléssel dolgozni, kimondottan nagy hangsúlyt fektetünk a regeneráció szabályozására, így készítve fel a játékosokat a következő mérkőzésre. Ilyen esetekben pedig kulcsfontosságú szerep jut a személyre szabott regenerációnak.

OW: Milyen módszerrel gyűjtitek az adatokat?

JE: Már egy éve számos különféle módszert használunk az adatok begyűjtésére. Reggel a játékosok Omegawave-et használnak – önállóan végzik el otthon a mérést. Az edzés kezdetére már megkapjuk az összes játékos Omegawave adatait a[z Omegawave Coach] rendszerünkben. Ezzel egy időben szubjektív kérdőívet is kitöltetünk a játékosokkal. Ezt követően pedig közösen kielemezzük az adatokat az orvosi stábbal és a többi edzővel. Ez a módszer ráadásul javítja a kommunikációt is az orvosi stáb és köztünk, edzők között.

Az FC St. Pauli csapata bemelegítést végez az edzőpályájukon Hamburgban (© FC St. Pauli).

Az orvosi stábtól kapott visszajelzés nagyon gyakran összhangban van az Omegawave adatokkal. Valójában amikor megkapjuk az ajánlásaikat, az Omegawave adatok tükrében értékeljük azokat, így határozva meg, hogy izomproblémák korlátozzák az egyes játékosok teljesítményét, vagy a központi idegrendszer jelenti a limitáló tényezőt az edzés kapcsán. Ezután továbbítjuk a kombinált visszajelzésünket a vezető edzőnek [Ewald Lienen], valamint általános ajánlásokkal is ellátjuk az edzést illetően. Például ha nagyon kemény edzés van betervezve a csapatnak, de egy játékos nem lesz képes megbirkózni ezzel a terheléssel, akkor nála az edzés egy részét személyre szabjuk, és csökkentjük az általános terhelését. Következő lépésként pedig személyre szabott regenerációs stratégiákkal is igyekszünk előállni.

Az egész csapat részt vesz közös regenerációban, de szükség szerint személyre szabott tippekkel is szolgálunk a játékosoknak. Például a csapatszintű regenerációs módszerek közé tartozik a szivacshengerezés, a bemelegítő futások, a nyújtó gyakorlatok, valamint a különféle mobilizációs technikák. Egyes játékosoknak azonban váltózuhanyt is javaslunk az edzést követően, míg másoknak meditációs technikákat tanítunk, melyek segítségével otthon is képesek fokozni a regenerációjukat.

OW: Mennyire veszi figyelembe Lienen edző az ajánlásaitokat, és miként ülteti át az adatokat a gyakorlatba?

JE: Heti edzéstervünk van – ezt a hét elején átbeszéljük, majd alkalmazzuk az egyes edzések során az aktuálisan használt periodizációs modellek alapján. Ehhez pedig figyelembe vesszük az orvosi stáb napi szintű ajánlásait is. Átbeszéljük a potenciális egészségügyi problémákat és sérüléseket, a kombinált visszajelzést pedig lefordítjuk az edzéssel kapcsolatos konkrét ajánlásokra. Az edzők jellemzően meglehetősen nyitottak az ilyen típusú visszajelzésekre, és követni is szokták az ajánlásainkat.

OW: Tudnál mesélni néhány esetet, ahol az adatok számodra is meglepők voltak? Valamint azt is áruld el, miként tudtatok megbirkózni ezekkel az esetekkel.

JE: Azt már megfigyeltük, hogy az egyes játékosok máshogy reagálnak ugyanarra a terhelésre – ez jelenti a megközelítésünk alapját is.

Lényegében egy dinamikusabb periodizációs modellt követünk, mely napi szinten számításba veszi az egyes játékosok aktuális készenlétét. Számos tényező van hatással egy játékos frissességére – ilyen lehet például maga az edzés, valamint azok az edzéshez nem kötődő stresszorok, melyeket egyszerűen képtelenek vagyunk befolyásolni.

Időnként olyat is tapasztalunk, hogy egyes játékosok elképesztő sportolói képességekről tesznek tanúbizonyságot a teljesítmény teszteken, miközben ezzel egy időben rendkívül gyors regenerációra is képesek. Az a tény, hogy egyes sportolóink bármire képesek jelentősebb fáradtság kialakulása nélkül, rendkívül meglepő volt számunkra. Bár ők inkább a kivételt jelentik, de a csapatszintű edzésnek segítenie kell ezeknek a játékosoknak is elérni a határaikat. Ellenkező esetben esetleg még azt gondolnák, hogy nem tették eléggé oda magukat – ez pedig még a méréseiken is megfigyelhető. Így ezeknél a játékosoknál beiktatunk extra futásokat, illetve robbanékonysági-, vagy erőgyakorlatokat.

Ezzel egy időben vannak olyan játékosaink is, akik nem regenerálódnak olyan gyorsan, mint szeretnénk. Ilyen esetekben próbáljuk feltárni a potenciális kiváltó okokat, és tüzetesen átvizsgáljuk az edzéstervet, valamint az edzésintenzitást. Azonban időnként lehetetlen előrejelezni az egyes játékosok regenerációját, ugyanis nem tudjuk kontrollálni az összes lehetséges stresszort. Oda kell figyelnünk ezekre a játékosokra, ez pedig szintén javítja a kommunikációnkat – jobban megismerjük ugyanis őket, és személyre szabottabb regenerációs ajánlásokkal tudunk szolgálni, melyek révén ki tudják aknázni a bennük rejlő potenciált.

OW: Összefoglalva mi az általános véleményed az edzés és a regeneráció kezelése kapcsán?

JE: Elsődlegesen egy integrált periodizációs rendszert alkalmazunk. Ez az edző edzéssel kapcsolatos filozófiáján alapul, beleértve azt is, hogy milyen gyakorlatokat használjunk. Az erőnléti edzéseket a versenyidőszakban – és még a felkészülési időszakban is – a vezetőedző edzésprogramjához igazítjuk. Ilyen tekintetben próbáljuk a játékosokat felkészíteni a közelgő terhelésekre. Általánosságban véve egy havi, heti és napi szintre lebontott strukturált tervvel rendelkezünk, azonban emellett figyelembe vesszük az egyes játékosok készenlétét is annak érdekében, hogy az optimális edzésingert tudjuk biztosítani számukra.

A felkészülési időszakban az a célunk, hogy rövid idő alatt egy jelentős magasabb fizikális szintre juttassuk a játékosokat. Ezzel egy időben azonban sport-specifikus edzéseket is kell végezniük, ahol a technikai és a taktikai gyakorlatokra helyezik a hangsúlyt. Másképp fogalmazva az erőnléti edzés itt csak kiegészítő szerepet tölt be.

A versenyidőszakban igyekszünk folyamatosan fenntartani a játékosok teljesítményét – valamint természetesen igyekszünk fejlődést is elérni, amennyiben a játékos potenciálja ezt lehetővé teszi. Egyszerűen fogalmazva nekünk az számít, hogy a játékosok készen álljanak a mérkőzések napjára. Ezzel együtt mindig nagy kihívás megtalálni az egyensúlyt a fizikális képességek fejlesztéséhez szükséges megfelelő edzésinger biztosítása, valamint aközött, hogy a játékosok mindig legalább 90-100%-osan regenerálódni tudjanak a mérkőzés napjára. Véleményem szerint még csak a kezdetén tartunk ennek a megközelítésnek az alkalmazásában, és a készenlét méréséből olyan érdekes adatokat tudunk gyűjteni, melyek segíteni fognak minket a későbbiekben az edzésmódszereink fejlesztésében.

 

Link: https://www.omegawave.com/2016/12/15/omegawave-inside-interview-with-janosch-emonts-athletic-trainer-fc-st-pauli/

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035