[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature
[Dominik Suslik sportedzőként rehabilitációra, diagnosztikára és terápiára specializálódott a német Hannover 96 Ifjúsági AKadémiánál.]
Omegawave: Milyen szerepet játszik a Hannover 96 Ifjúsági Akadémiánál az edzés és a regeneráció kezelése?
Dominik Suslik [Az Omegawave által németről fordítva]: Az edzés és a regeneráció kezelésének kiemelt szerep jut a Hannover 96 Ifjúsági Akadémiánál. Edzősködésem korai éveiben különösen gyakran tapasztaltam, hogy számos fiatal játékos szenvedett túlterheléses szindrómáktól, patella ínhüvelygyulladástól, valamint más mechanikus túlhasználatból eredő sérülésektől.
Eltöprengtem rajta, hogy vélhetően mi lehet ezen problémák oka, és hamar rádöbbentem, hogy kizárólag az edzés és a regeneráció hatékonya kezelése révén lehet elkerülni a sérüléseket és a túlhasználatból eredő szindrómákat még a kialakulásukat megelőzően.
A játékosok szubjektív visszajelzéseit használjuk az edzéssel és regenerációval kapcsolatos intervenciók alkalmazása, valamint a központi idegrendszer és az izmok fáradtságának megbecslése kapcsán. A következő lépést pedig az Omegawave általi objektív adatgyűjtés jelenti a mindennapi döntéshozatal fejlesztése érdekében.
OW: Miként történik az adatok begyűjtése?
DS: A szubjektív adatok gyűjtésére egy saját alkalmazást használunk, mely fel van installálva minden egyes játékos telefonjára. A játékosok reggelik megjelölik, hogy miként érzik magukat az alábbi skálán: 1=regenerálódott; 6=kimerült. Az értékelést követően az eredményeket azonnal látjuk a számítógépünkön. Egy egyszerűen használható jelzőlámpa rendszer (1-2 = zöld ; 3-4 = sárga ; 5-6 = piros) segítségével gyorsan értelmezni tudjuk a szubjektív adatokat és következtetéseket tudunk levonni belőlük. Emellett meg tudjuk határozni a „csapat átlagos frissességét” is a játékosok szubjektív értékelései alapján.
Az objektív készenléti adatokat közvetlenül az edzést megelőzően gyűjtjük be. Minden játékos nagyjából 15-30 perccel az edzés kezdete előtt érkezik meg. Ezt az időablakot használjuk az olyan technológiák alkalmazására, mint az Omegawave, a fogáserő és az ugrás tesztek, így állapítva az egyes játékosok készenlétét. Ezen módszerek segítségével értékelni tudjuk a fizikális fáradtságot, valamint a központi idegrendszer kimerültségét, és ezek alapján az egyes játékosok készenléti szintjéhez tudjuk igazítani az adott nap edzésterhelését.
OW: Miként tudod az egyes játékosoknál személyre szabni az edzést a begyűjtött adatok alapján? Hogyan ülteted át az információkat a gyakorlatba?
DS: Általában összeállítunk az egyes hónapokra egy edzés beosztást. A terven belül különféle színkódokkal jelöljük, hogy a test mely energiarendszereit fogjuk edzeni. A zöld jelzi azokat az edzéseket, melyek inkább aerob jellegűek – ilyenkor többnyire az edzés közbeni pulzusra koncentrálunk. A sárga alaktacid edzéseket jelöl, ilyenkor például ismétlődő jelleggel végzett sprinteket használunk, miközben elegendő időt hagyunk a pihenőkre is. A piros edzések során a laktacid energiarendszereket dolgoztatjuk meg, ilyenkor próbáljuk a pulzust minimum a HRmax 85%-án tartani. Pulzusmérőt és GPS monitoring rendszert is használunk az edzések során, manapság pedig az edzéseket megelőzően az Omegawave segítségével monitorozzuk a játékosok frissességét is.
A játékosainknak fel kell tölteniük szubjektív adatokkal az applikációnkat legalább 2 órával az edzést megelőzően, ezt a visszajelzést pedig összevetjük az előző napi edzés intenzitásával. Német iskolai osztályzási módszert használunk, mely 1-től 6-ig terjed – az 1 jelzi az extrém friss állapotot, a 6 pedig a súlyos fáradtságot. Ha egy játékos 5-ösre vagy 6-osra osztályozza magát, az lényegében egy figyelmeztető jel számunkra. Először a fizikoterapeutánk próbálja megoldani a dolgot azáltal, hogy egyeztet a játékossal, és kezeli az esetleges problémát. Azonban a sportedzők és a vezetőedző szintén hozzáfér ugyanehhez az információhoz, ami azt jelenti, hogy ők is szerepet kapnak a sportolóval történő kommunikációban.
Együttesen próbáljuk kitalálni, mi a legjobb a sportolónak, legyen szó akár kiegészítő kezelésről – mely az is lehet, hogy nincs hatásra a csapatedzés során alkalmazott terhelésre –, vagy az edzésterhelés csökkentéséről. Extrém esetekben – a fizikoterapeuta, a sportedzők és a vezetőedző egyeztetése alapján – az is előfordul, hogy az adott játékosnál teljes mértékben szüneteltetjük az edzést. Fontos annak kommunikálása, hogy ez nem egyfajta büntetés, hanem folyamatosan azon dolgozunk, hogy a játékosok fejlődni tudjanak kiégés nélkül.
[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2016/12/Dominik-Suslik-und-Steven-Cherundolo-IMG_7639-e1482247934608.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]
Dominik Suslik (balra) egyeztet a Hannover 96 Ifjúsági Akadémia vezetőjével, Steven Cherundolo-val (jobbra).
OW: Igyekszel mindent elmondani a játékosoknak és a vezetőedzőnek is?
DS: Lényegében igen. Próbálunk azonos értékrendet követni, melyet előzetesen kommunikálunk is mindenki felé. Főleg a szubjektív visszajelzések kapcsán a játékosok hajlamosak manipulálni az adatokat azáltal, hogy felpontozzák az aktuális készenlétüket. Ezért különösen fontosnak tartjuk, hogy objektív adatokat is adjunk a készenlét értékeléséhez. Azonban megbízunk a játékosainkban is, hogy képesek egészséges mértékű felelősséget vállalni önmagukért, és hajlandóak megbízni a koncepciónkban, melynek célja, hogy hosszú távon jobb játékosokká váljanak. Elvégre végső soron ez az akadémiánk filozófiájának alapelve. Nem arra törekszünk, hogy fittek legyen a következő meccsre, és megteszünk mindent annak érdekében, hogy játszani tudjanak, hanem inkább arra figyelünk, hogy biztosítsuk a fenntartható fejlődést, mely hónapokba, vagy akár évekbe is telhet. Ezért nagyon fontos számunkra, hogy szubjektív adatokat gyűjtsünk, de objektív információkra is támaszkodjunk.
OW: Mennyire fogadja el a vezetőedző az ajánlásaidat?
DS: Rendszeresen figyelembe veszi az ajánlásainkat. Alapszabály, hogy a csapatban mind – a vezetőedző, a fizikoterapeuták és a sportedzők – egyenrangúak vagyunk, különösképpen olyan témákban, melyek a játékosok egészségével és az edzés napi szintű kezelésével kapcsolatosak. Természetesen a vezetőedző hozza meg a végső döntéseket, azonban a játékosok egészséges fejlődése számára is kulcsfontosságú szempont. Ha szubjektív és objektív készenléti adatok alapján azt javasoljuk, hogy egy játékost ne terheljen meg olyan mértékben, akkor a vezetőedző ennek megfelelően fog cselekedni. Mint már említettem, a játékosaink egészsége kiemelt fontosságú számunkra.
OW: Miként vizionálod a sportedzői szakma jövőjét? Véleményed szerint várható a későbbiekben egy tökéletes monitoring rendszer megjelenése?
DS: Igyekszem holisztikus felfogást követve tevékenykedni, mely annyit tesz, hogy az embert egy egészként kezelem. Ezzel szemben azonban a magas szintű versenysport rendkívül sikerorientált. Onnantól, hogy egy Bundesliga első-, másod-, vagy harmadosztályú csapatban játszol, a legfőbb fókuszt a siker jelenti. A klub (mely egy üzleti vállalkozás) erőteljesen függ a csapat sikerétől. Ebben a tekintetben a német sportedzés erősen teljesítmény-orientált.
Azonban véleményem szerint minden más vállalkozáshoz hasonlóan itt is az jelenti a legfőbb potenciált, ha egészséges alkalmazottaid vannak, akik mindig elérhetőek. Ez nem azt jelenti, hogy mindig csúcsformában kell lenniük, de legalább legyenek képesek az aktuális képességeik legjavát nyújtani, miközben a lehető legfrissebb állapotban próbálnak maradni. Ezért úgy vélem, a szubjektív és objektív készenléti adatok gyűjtése és elemzése kulcsfontosságú a regeneráció széleskörű kezelése érdekében. Ilyen ismeretek birtokában jobb döntéseket tudunk hozni a későbbiekben jelentkező terheléseket illetően. Enélkül ez csak találgatás lenne. Végső soron próbáljuk kombinálni a játékosokról gyűjtött különféle adatokat annak érdekében, hogy egészségesebb és jobb sportolókká válhassanak.
Ha megvizsgálod a német sérülési statisztikákat, hamar feltűnik, hogy a futballban a legmagasabb a sérülés kockázata. Ez természetesen főleg azért van így, mert ez a nemzet legfőbb sportága, és úgy tűnik, ez a statisztika igaz a labdarúgás minden szintjén a legmagasabb elit szinttől a félprofi szinten át a tömegsport szintjéig. Elit szinten egy komolyabb sérülés miatti hosszú távú kiesés óriási költségeket jelent a klub számára. Az ilyen sérülések oka pedig gyakran az egyes játékosok készenlétének nem megfelelő megítélése. Az olyan rendszerek, mint az Omegawave, segíthetnek ilyen téren a döntéshozatal folyamatának fejlesztésében. Végső soron az erőnlét nem egyenlő a készenléttel – ezért aztán a hardver és a szoftver használatában hatalmas potenciál rejlik a magas szinten űzött sport hatékonyabbá és egészségesebbé tételét illetően.
Link: https://www.omegawave.com/2017/01/05/omegawave-inside-interview-with-dominik-suslik-hannover-96-youth-academy/
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés