Telefon

+36 30 599 60 35

Emal

kriszta@movelab.hu

Cikkek

A stroboszkópikus edzés fejleszti a rövid távú memóriát

A stroboszkópikus edzés fejleszti a rövid távú memóriát

A stroboszkópikus edzés fejleszti a rövid távú memóriát

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.12.2″ meta=”off” featured_image=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.12.2″ src=”https://senaptec.com/wp-content/u

ploads/2017/08/memory-780×650.jpg” align=”center” /][et_pb_text _builder_version=”3.12.2″]

A vizuális rendszer úgy alakult ki, hogy a differenciálatlan és folyamatos információáradatot átalakítsa önálló és kezelhető képekké, ez a képesség pedig elsődlegesen a bemeneti jel zavartalan természetén alapul. Ennek kapcsán az időszakos látás memória megtartásra gyakorolt hatásának értékelése segítségével megvizsgáljuk, milyen hatást eredményez a vizuális információk fokozatos felhalmozódásának változása. Korábbi tanulmányok rávilágítottak, hogy az időszakos – vagy más néven stroboszkópikus – vizuális edzés (vagyis olyan gyakorlás, melynek során csupán időszakosan áll rendelkezésre a látás képessége) fokozhatja a vizuális-motoros kontrollt, valamint a vizuális észlelést, azonban számos kérdés megválaszolatlan maradt a megváltozott mechanizmusokat illetően.

Jelen tanulmány során egy parciális-riport memória paradigmát használtunk a vizuális memória lehetséges változásainak vizsgálatára stroboszkópikus körülmények között végzett edzést követően. Az 1. kísérlet során a memória feladatot az edzést – melynek során a résztvevők fizikális tevékenységet végeztek (pl. fogócskáztak), miközben speciális stroboszkópikus szemüveget, illetve szimpla átlátszó szemüveget viseltek – megelőzően és követően is végrehajtották. A 2. kísérlet során más résztvevőkből álló csoport ugyanezt a stroboszkópikus protokollt hajtotta végre, azonban itt 24 óra telt el az edzés és a teszt között, így mérve a memória megtartás mértékét. A kontroll csoporthoz képest mindkét stroboszkópikus csoportnál (az azonnal, és a késleltetetten teszteltnél egyaránt) nagyobb mértékű volt a rövid távú memória információmegtartása, mely a hosszabb inger-jelzés késleltetések (640-2.560 ms) esetében gyorsabb felidézést eredményezett. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a stroboszkópikus körülmények között történő edzés képes fokozni a vizuális memória egyes aspektusait, valamint ezen képességek általánosságban működnek, nem pedig csupán az edzett specifikus feladat kapcsán, továbbá az elért növekedés legalább egy napig fenntartható.

 

Link: https://senaptec.com/2017/08/10/strobe-memory/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Megosztás

Legújabb cikkek

Facebook