Izgalmas útra invitálom az olvasót, mert amiről most írok, közel 10 éve intuitív módon kezdtük alkalmazni, és mindig csodálatos, mikor az ember már saját magában kezd kételékedni – ami kötelező – de hirtelen jön egy kutatás.
Régi szokásom
Miről is van szó?
A nyaki gerinc szakaszának stabilizációját a mély nyaki flexorok látják el. Az most mellékszál, hogy az embrió fejlődése során ezek az izmok és a rekeszizom közvetlen összeköttetésben vannak, ami nem véletlen, végősoron az egész gerinc stabilizációját egy fix pontra kell visszavezetnünk, ez pedig a rekeszizom. Ám a lényeg mégsem ez most, mondhatni mellékszál. A nyelv pozíciója ugyanis segít aktivizálni a mély nyaki flexorokat, vagyis végsősoron stabilizálja a nyaki gerincet. Ehhez azonban a nyelvnek a korrekt pozícióban kell lennie.
És itt jön a csavar.
Az eleve szájlélegző vagy a feladatra nem kellően fitt sportoló, aki hamar szájlégzésre vált mindig sérülékenyebb és pontatlanabb lesz a feladatokban, mert képtelen struktúrális stabilitást biztosítani a test számára egyszerű és komplex feladatok során, azt extra izommunkával lesz kénytelen pótolni, amely ismét extra energiát emészt felt.
A nyelv helyes pozíciója. Forrás: Dr. Mike Mew
Túl azon, hogy minden utánpótlásban dolgozó edzőnek ezt a cikket olvasnia kellene – mert a nyelv nem csak nyaki stabilizátor, de természetes fogszabályzó funkciót is ellát – érteni kell azt is, hogy milyen hatással van tehát a nyelv pozíciója a teljesítményre.
- A helyes pozícióban tartott nyelv csökkenti a sérülésveszélyt.
- A megfelelő pozícióban lévő nyelv megelőzi a szájlégzést.
- A jó pozícióban tartott nyelv növeli a teljesítményt.
Önmagában ez persze kevés lenne, a cél az, hogy a készségfejlesztés során – küszöb edzés – a fej és testtartás, az alsó állkapocs pozíciója és nyelv pozíciója legyen az a bizonyos küszöb. A rövid pihenők során pedig azonnal kötelező az orrlégzésre való váltás.
Kollégáknak mondom, a magyar férfi kézilabda-válogatott játékosai kifejezetten nagy hiányossággal rendelkeznek ezen a területen. Egyszerűen fájdalmas volt látni a Dánok elleni meccsen, milyen borzalmas lövés mutatókkal rendelkeztünk, miközben legjobb játékosaink 15-20 perc után szájlégzésre váltottak.
A lenti kutatás során a nyelvet lenti, közép és helyes – fel – pozícióban tartva végeztek térd flexor és extenzor erőteszteket. A nyelv FEL pozícióban 30%-al több erő kifejtésére volt képes a sportoló, mint a másik kettőben. Most már figyelsz, ugye? 30%!!!
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3940506/
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés