Telefon

+36 30 599 60 35

Emal

kriszta@movelab.hu

Cikkek

A komfort zónán kívül – interjú Roland Laurense-vel

A komfort zónán kívül – interjú Roland Laurense-vel

A komfort zónán kívül – interjú Roland Laurense-vel

2005-ös megnyitása óta Roland Laurense az elmúlt évtizedet a Laurense Akadémia vezetésével töltötte Amstelveen-ben (Hollandia). Ez a tenisz program elsődlegesen fiatal sportolókkal foglalkozik – napi szinten edző élsportolóktól egészen a sportág alapjaival épp csak ismerkedő

tinikig –, de emellett egy rekreációs céllal edző klientúrát is fenntart, melynek tagjai közt minden korosztály képviselteti magát. A fiatal sportolók edzésre – különösen nehéz edzésterhelés alkalmazása esetén – adott biológiai reakcióinak alaposabb megértése érdekében Laurense elkezdte beépíteni az Omegawave értékeléseket az akadémia edzésfolyamatába.

Omegawave: Hogyan tudtad beépíteni az Omegawave-et ezeknek a fiatal sportolóknak az életébe?

Roland Laurense: Kezdésképpen azt kérjük, hogy mérjék meg magukat minden nap 3 alkalommal, így jobban megismerhetjük az adott sportolót. Beiktatunk egy mérést reggel, egyet edzés előtt, az utolsót pedig lefekvést megelőzően. Ezzel azt próbáljuk feltárni, hogy inkább a „reggeli pacsirták” vagy az „éjjeli baglyok” közé tartoznak, valamint azt is megállapíthatjuk, hogy miként festenek a regenerációs mintáik.

Hadd mutassam be két fiatal tehetségünket. Mindketten rendkívül zsúfolt napirenddel rendelkeznek: Az egyikük naponta körülbelül 6 órát edz, míg a másik előbb az egész napját iskolában tölti, majd ezután minden este edz nálunk körülbelül 3 órát.

Az utóbbi sportoló esetében gyakran tapasztaltuk a központi idegrendszer („CNS”) indexének alacsony értékét – ez azt mutatja, hogy az adott funkcionális rendszer már az iskolai stressztől is épp eléggé ki volt fáradva.

OW: Amikor ezeket az értékeket tapasztaltátok a sportoló CNS indexében, alkalmaztatok speciális beavatkozásokat a rendszer stimulálására?

RL: Sajnálatos módon az ő esetében korántsem ideálisak a körülmények, ugyanis az edzés időpontja teljes mértékben kötött. Ez a rugalmatlan időbeosztás bizonyult a legnagyobb kihívásnak, ugyanis csak korlátozott mértékben tudtunk módosítani az edzésterhelésén, valamint alkalmazhattunk különféle intervenciós technikákat.

Azonban módosítottunk a bemelegítésén és beiktattunk „szórakoztató” elemeket az edzésébe, ezáltal enyhítve a problémát és stimulálva a CNS-ét. A cél tehát az volt, hogy ellazuljon az edzés nagyobb koncentrációt igénylő elemeit megelőzően.

Felhasználtuk továbbá az Edzésképesség Ablakai által elérhető információkat is, hogy meghatározott területekre fókuszálhassunk. Például előfordulhat, hogy a Gyorsaság és Robbanékonyság ablaka teljesen zárva van, miközben az Állóképesség ablaka részlegesen vagy teljesen nyitva. Ezen aktuális készenlét-típus alapján úgy módosítjuk az edzését, hogy az tükrözze a biológiai állapotát, és a tenisz edzés révén terheljük az állóképességét, miközben nem dolgoztatjuk túl a gyorsaságát és a robbanékonyságát. Biztos vagyok benne, hogy más intervenciókkal is próbálkozhattunk volna, de eddig ezt próbáltuk ki.

OW: Tapasztaltatok olyat, hogy a CNS alacsony készenléte hatással volt a teniszpályán mutatott teljesítményére?

RL: Igen, előfordult ilyen. Már abból is meg tudtuk ezt állapítani, hogy megfigyeltük a viselkedését, a járását, a beszédét.

OW: Mit tapasztaltatok az Omegawave használatakor annál a fiatal sportolónál, aki naponta jár hozzátok edzeni?

RL: Szerencsére abszolút rugalmasan tudunk dolgozni vele – meg tudjuk oldani az edzését, bármikor és bárhogyan is akar épp edzeni. Ezért az ő esetében kiválóan tudtuk alkalmazni az Omegawave-ből nyert információkat az edzése optimalizálására. Nála az jelentette a kihívást, hogy a teste ki tudjon lépni a komfort zónájából. Folyamatosan a zöld tartományban volt, és azt is megfigyeltük, hogy edzés közben a pulzusa folyamatosan az anaerob küszöbérték alatt maradt – még akkor is, amikor úgy tűnt, hogy nagyon keményen dolgozik.

Ez abszolút érthető is volt, ugyanis lenyűgöző aerob kapacitással és állóképességgel rendelkezik, azonban a kondíciójának további fejlesztéséhez nyilvánvaló módon időnként meg kellett törnünk a homeosztázist. Állóképességi sportolóként az erőszintje egyáltalán nem volt meglepő, azonban olimpiai szintű úszók gyermekeként úgy tűnik, hogy kivételes állóképességgel született.

Henk Kraaijenhof teljesítményedző Omegawave oktatást tart az akadémia edzői stábjának.

Mindenesetre az Omegawave-nek, valamint az edzés közbeni pulzus értékeknek köszönhetően biztosak voltunk benne, hogy időnként át kell tolnunk az aerob küszöbön (a pulzustartományt illetően): ehhez pedig speciális gyakorlatokat alkalmaztunk, többek közt például sprinteket. Elégedetten konstatáltuk, hogy ez a módszer remekül bevált, és a sportoló az ilyen típusú edzéseket jellemzően követő szintnél nagyobb mértékű fáradtságról számolt be.

OW: Az ígéretes fiatal sportolók mellett a felnőtt klienseknél is alkalmazzátok az Omegawave-et?

RL: Igen, náluk is. Valójában a technológiával kapcsolatos egyik legérdekesebb tapasztalatunk egy ilyen típusú kliens edzéséből származott. Az illető a rendőrségnél dolgozott, és emellett rendszeresen teniszezett nálunk. Meg akartam mérni az Omegawave-vel, ezért egy nap arra kértem, hogy jöjjön velem, és végezzünk el egy mérést. Az első mérést követően az összes ablaka piros volt, és biztos voltam benne, hogy valahol hibáztunk, ezért megkértem, hogy ismételjük meg a tesztet. Az újratesztelés azonban pontosan ugyanilyen eredményt hozott: az összes ablaka piros tartományban volt. Mondtam is neki, hogy ez nem fest túl jól. A kliens továbbra is erősködött, hogy jól érzi magát, és készen áll az edzésre, de jeleztem neki, hogy érdemes lenne komolyan venni ezeket az eredményeket.

Hogy rövidre fogjam: végül elment edzeni az egyik edzőmmel. Sajnálatos – bár várható – módon az edzés nem ment túl jól, ugyanis elhibázott egy csomó labdát, folyamatosan kiabált, és mindenen felhúzta magát. Az edzést követően leültünk a csoport tagjaival, ő pedig megosztott velünk néhány részletet a munkájáról. Megtudtuk, hogy a munkája részeként sok öngyilkosság áldozatával találkozik, és bár tisztában volt vele, milyen megterhelő ez mentálisan, de úgy hitte, hogy az elméje képes ezt kezelni, és ez az egész egyáltalán nincs rá hatással. Az Omegawave eredményeket látva azonban elgondolkodott a dolgon, és arra jutott, hogy beszél a főnökével róla, hogy nem érzi jól magát, és szüksége van valamilyen intervencióra a mentális terhelés kezelésére. Később megtudtam, hogy valóban felkeresett egy tanácsadót, jelenleg pedig pszichológus segítségével próbál hatékonyabban megbirkózni a munkája jelentette stresszel.

Számomra ez egészen elképesztő volt, ugyanis először tudtunk segíteni egy kliensnek egy olyan krónikus szituációban, ami fiziológiai problémákat okozott nála – miközben azt hitte, hogy tökéletesen rendben van, vagy legalábbis teljes mértékben képes megbirkózni egyedül is a stresszel.

OW: Edzőként értékesnek tartod ezeket az adatokat? Mit tudsz jobban csinálni ezen információk birtokában?

RL: Először is, privát és csoportos edzéseket egyaránt tartunk. Csoportos edzés esetén ezek kulcsfontosságú információnak számítanak, ugyanis nem ismered olyan jól az egyes klienseket, mintha privát edzést tartanál nekik. Az Omegawave segítségével edzőként jobban megismerhetem a csoport tagjait, így hatékonyabban személyre tudom szabni az edzésüket még úgy is, hogy közben fenntartjuk a csoportos edzés formáját. Véleményem szerint pontosan emiatt lehetnek kritikus fontosságúak ezek az adatok profi csapatok – például focicsapatok – esetében.

A másik nagy előny a sportoló gondolkodásmódjának megváltoztatása – a hatására máshogy fog tekinteni az életmódjával és az edzésével kapcsolatos döntéseire. Ezeknek az információknak a hatására elgondolkodnak az életükön és a döntéseiken – különösen akkor, ha sok sárga és piros értékkel szembesülnek.

Összességében az Omegawave objektívebb információkkal tud szolgálni, így a sportolóval közösen jobb és precízebb döntéseket tudtok hozni.

 

Link: https://www.omegawave.com/2016/12/08/outside-the-comfort-zone-with-roland-laurense/

Megosztás

Legújabb cikkek

Facebook