Dél-Kaliforniában egy 76 éves hölgy szerette volna szinten tartani az egészségét, a KAATSU edzései sikeressége pedig rendkívül kellemes meglepetés volt az egész családja számára.
Az új KAATSU Cycle 2.0 egységével naponta kétszer végzett KAATSU Cycle-t a karjain és a lábain nyújtások, valamint a sztenderd KAATSU 3 pontos gyakorlatok közben.
„Nem csupán az általános izomtónusa mutatott szép javulást [lásd a fenti fotót], de a triglicerid szintje is jelentősen lecsökkent* 327-ről 144-re”, meséli Steven Munatones.
„Ezeket az eredményeket úgy érte el, hogy egy 2 hónapos időszak során nem változtatott semmit az étrendjén, illetve a normál edzései mennyiségén vagy intenzitásán. Egyszerűen csak a kényelmes otthona melegében beiktatta naponta kétszer a KAATSU Cycle-t a karjain és a lábain nyújtások, valamint a sztenderd KAATSU 3 pontos gyakorlatok közben.”
A KAATSU feltalálója, Dr. Yoshiaki Sato már régen tapasztalt hasonló eredményeket Tokióban (Japán) lakó idős szüleinél.
A KAATSU hatásait vizsgáló egyik korai tanulmányát 2000-ben publikálta Effects of resistance exercise combined with moderate vascular occlusion on muscular function in humans címen a Journal of Applied Physiology folyóiratban.
Háttér
A KAATSU feltalálója, Dr. Sato a 70-es, 80-as és 90-es években azt vizsgálta, hogy a KAATSU elképesztően hatásos edzésmódszert jelent mindenki számára az élsportolóktól egészen a csontritkulással küzdő idősekig.
Japán kliensei és sportolói a 80-as években kezdték alkalmazni ezt az új edzés-, és rehabilitációs módszert, azonban Dr. Sato csak a 90-es évek közepén talált egy olyan kíváncsi közreműködőt A Tokiói Egyetemen (Élettudományi Tanszék) oktató Naokata Ishii professzor személyében, akivel megkezdhették a KAATSU tudományos alapokon nyugvó tanulmányozását.
Az első jelentősebb kollegiális felülvizsgálatuk a Journal of Applied Physiology folyóiratban jelent meg.
A KAATSU beépül a köznyelvbe
Az eredmények Dr. Sato számára nem voltak meglepőek, Ishii professzor azonban tisztában volt vele, hogy nehezen voltak elfogadhatóak a folyóirat szerkesztői számára, a „KAATSU” kifejezés ugyanis Japánon kívül akkoriban teljesen ismeretlen volt a tudomány és a sport világában. A szerkesztőkkel folytatott egyeztetéseket követően a KAATSU-t a szakirodalomban véráram elszorításként írták körül – annak ellenére, hogy Dr. Sato és Ishii professzor szerette volna elkerülni az „elszorítás” kifejezés használatát.
Tisztában voltak ugyanis vele, hogy nincs szó a brachiális artéria és véna elszorításáról még a penumatikus KAATSU Air Bands-szel kifejtett magas nyomás során sem. A lent látható ultrahang egy 21 éves egyetemista sportoló brachiális artériájáról és vénájáról készült 300 SKU (mmHg) nyomás mellett.
A tanulmány eredményei
24 nő (életkoruk 47-67 év között) egy 16 hetes edzésprogramot követett (3 szett egykezes bicepszhajlítás kézi súlyzóval ülve a nemdomináns karral, a szettek közt 1 perc pihenőkkel, hetente 2 alkalommal), ennek során pedig összehasonlították a KAATSU edzést (110 SKU nyomáson) a KAATSU nélküli alacsony intenzitású edzéssel, valamint a KAATSU nélküli közepes-magas intenzitású edzéssel.
Az izmok keresztmetszetét és izokinetikus erejét vetették össze: a KAATSU csoportnál a növekedés nagyobb volt, mint a KAATSU nélküli alacsony intenzitású csoportnál, és hasonló, mint a KAATSU nélküli közepes-magas intenzitású csoportnál.
Az edzést megelőzően és követően megmérték az artériás keringést és a plazma laktát koncentrációt; edzés közben pedig a bicepsz izom elektromiográfiás aktivitását vizsgálták. Az átlagos SKU (mmHg) nyomás 110 volt.
A növekedési hormon koncentráció, a dolgozó izmok elektromos aktivitása, az izom hipertrófia (a bicepszben és a tricepszben egyaránt), az izomerő, valamint a toborzott izomrostok száma ugyanolyan mértékben nőtt a KAATSU csoportnál, mint a KAATSU nélküli közepes-magas intenzitású csoportnál.
Alkalmazási lehetőségek idősek és sportolók számára
A KAATSU edzés során a toborzott izomrostok számának emelkedése hasznos lehet az élsportolók és az idősek számára is. A vérkeringés mérséklése, valamint a hipoxia és a savas intramuszkuláris környezet egyaránt elősegíti a motoros egységek magasabb számának toborzását.
Például ha nem edzünk, de az ágyban fekve ismétlődő jelleggel KAATSU gyakorlatokat végzünk, az hatékonyan képes megelőzni az izom atrófiát.
Az idősek lábizmai fokozatosan legyengülnek, megnő a felállásra és sétálásra való képtelenség kockázata, és előfordulhatnak az esésekből fakadó súlyos balesetek. Habár ellenállásos edzéssel fokozható az izom ereje és nagysága, valamint a csontsűrűség, a KAATSU segítségével ugyanezeket a pozitív hatásokat jelentős mechanikus stressz nélkül tudjuk elérni. Ráadásul amikor egyszerű ellenállásos edzéssel kombináljuk a KAATSU-t, az energiafelhasználás növekedése is megfigyelhető.
Az egész éves megterhelő edzésprogramot követő sportolók esetében pihenőnapok, illetve alacsonyabb intenzitású edzést tartalmazó napok is szerepelnek a programban.
Ezek a sportolók az intenzív edzéseiken ugyanolyan keményen tudnak dolgozni, azonban azáltal, hogy a pihenőnapjaikon a KAATSU segítségével több izomrostot tudnak toborozni, lényegében hatékonyan tudnak kemény edzést végezni minden alkalommal az intenzív edzéssel járó kifáradás és izomláz kialakulása nélkül.
* A magas triglicerid szint, kombinálva a magas LDL (rossz) koleszterinnel, illetve az alacsony HDL (jó) koleszterinnel hozzájárul a zsír felhalmozódásához az artériák falán, mely fokozza a szívinfarktus és az agyvérzés kockázatát. A 76 éves hölgy triglicerid szintje 8 hét alatt 327 mg/dL-ről (magas) 144 mg/dL-re (normál) csökkent le.
A triglicerid normál szintje kevesebb, mint 150 mg/dL
A felső határérték 150-199 mg/dL
A magas érték 200-499 mg/dL
A nagyon magas érték 500 mg/dL vagy afölött
Link: http://www.kaatsublog.com/2020/03/kaatsu-implications-for-elderly-and.html
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.