A tested nagyjából 206 csontból épül fel, és hacsak el nem töröd valamelyiket élete folyamán, akkor valószínűleg nem is foglalkozol velük túlságosan sokat.
Azonban a csontok fiziológiájának ismerete nagyon fontos minden edző és sportoló számára, ezért most be fogom
Először is a csont nem egy passzív szövet, mely pusztán csak biztosítja a függőleges testhelyzetet és a helyükön rajtja a lágyszöveteidet. A csont valójában egy élő, adaptációra képes szövet, melyet a szervek közé sorolnak. Képes növekedni, regenerálódni és átépülni – pont úgy, mint egy izomszövet.
Növekedés: a csont üvegporcként kezdi pályafutását, mely később elcsontosodik, így biztosítva a felnőttkor elérésére a merev struktúráját.
Regenerálódás: mint azzal tisztában vagy, ha egy csont eltörik, utána nem marad törött állapotban. A csont képes helyreállítani nagy sérüléseket (pl. törés), valamint napi szinten jelentkező mikrosérüléseket is. A mikrosérüléseket bár nem érzed, de minden alkalommal előfordulnak, amikor nehéz súlyokat emelsz fel, vagy leérkezel a talajra egy felugrást követően.
Azonban érezni fogod a mikrosérüléseket, ha gyorsabban halmozódnak fel, mint ahogy a csont képes regenerálni magát, melynek eredménye a fáradásos törés. Egy fáradásos törés esetében az egyetlen gyógymód a pihenés, így tudod ugyanis visszabillenteni a vázrendszered képződés-felszívódás arányának egyensúlyát.
Átépülés: a csontokban található sejtek érzik a terhelést, melyre vagy új csont képzésével (csontképződés), vagy csont eltávolításával (csontfelszívódás) reagálnak, amikor a kompressziós erők hosszú időn keresztül fennállnak.
Fontos, hogy az átépülés nem csak növekedést jelent. A paralízises betegek esetében az átépülés jelentős mértékben felszívódást jelent. Az átépülés és a felszívódás folyamatosan zajlik egész életünk folyamán, és a kettő közti arány határozza meg, hogy az átépülés több, vagy kevesebb csontot eredményez.
A csontok fiziológiája
A csontjaid szivacsos belsővel rendelkeznek, melyet egy tömör külső csontréteg borít. Mint azt már említettem, a csont egy élő szövet, melyhez vér jut el az artériákból és a véredényekből – ezek biztosítják számára a tápanyagokat, hogy erős maradhasson, regenerálódhasson egy sérülést követően, vagy csökkenhessen a mérete a felszívódás (terheléscsökkentés) révén.
A csonton belüli sejteknek három típusa van: csontképző sejtek, csontfaló sejtek és csontsejtek.
A csontképző sejtek új csontot hoznak létre egy törést követően, illetve amikor a csontot teherviseléssel és súlyzós edzéssel terheljük.
A csontfaló sejtek pontosan ennek ellentétét végzik, ugyanis felfalják a csontot egy törést követően a sérült szövet eltávolítása érdekében, illetve akkor is, ha nem terheled a vázrendszeredet. Az űrhajósoknak például a világűrben meg kell birkózniuk a csontfaló sejtek megnövekedett teljesítményével (felszívódás).
A csontsejtek segítenek fenntartani a csont épségét, és a vázrendszerrel szembeni terhelés függvényében képzik vagy felszívják a csontot. A csontképző sejtek idővel csontsejtekké válnak.
Most pedig térjünk rá három fontos kérdésre, melyek gyakran felmerülnek a csontok kapcsán…
Mitől válnak gyengébbé a csontok?
Erre a legnyilvánvalóbb válasz az, hogy egy hosszan tartó olyan időszak hatására, melynek során a vázrendszeredre nem hatnak kompressziós erők. Az űrhajósokat már említettem, ők ugyanis ennek a legextrémebb példái, de nálad is előfordulhat a csontsűrűség csökkenése, ha hosszú ideig ágyhoz vagy kötve. Olyankor is bekövetkezhet csontvesztés, ha abbahagyod a súlyzós edzést, és átváltasz inkább az úszásra.
Táplálkozási szempontból egy kevés fehérjét, C-vitamint, kalciumot vagy D-vitamint tartalmazó étrend szintén gyengítheti a csontokat, ezért fontos, hogy mindegyikből elegendő mennyiségben vigyünk be. Csontritkulás akkor alakul ki, ha a felszívódás mértéke meghaladja a csontképződését. A legtöbb idősnél megfigyelhető bizonyos mértékű csontvesztés a teherviselő képesség csökkenése, valamint a hormonszint (ösztrogén és parathormon) megváltozása következtében.
Képes a súlyzós edzés megakasztani egy gyerek fejlődését?
„Abszolút semmiféle bizonyíték nem áll rendelkezésre azt illetően, hogy a súlyzós edzés megakasztaná egy gyerek fejlődését”, válaszolt anno erre a kérdésemre a csontok szakterületének professzora a USC-n.
Könnyen azt feltételezhetjük, hogy a súlyzós edzés és a szertorna miatt a srácok alacsonyak maradnak, hiszen ezen sportágak legtöbb kiválóságára sok minden elmondható, csak az nem, hogy magasak lennének. Azonban valójában azért látsz ilyen sok alacsony sportolót ezekben a sportágakban (olimpiai szinten), mert az alacsonyságuk miatt tudnak jobb eredményt elérni a választott sportjukban. Másképp fogalmazva azok a fiatal sportolók, akik magasra nőnek, pusztán csak nem képesek megütni az elvárt szintet.
Mennyivel tudom megnövelni a csontjaim átmérőjét?
Kutatási eredmények azt mutatják, hogy a terherviselő gyakorlatok (gondolj itt például egy nehéz felhúzásra) a csonttömegedet évente 1%-kal képesek megnövelni. Ez persze nem túl sok, de ami igazán fontos, az az, hogy nem vesztesz a csonttömegedből. Fontos minél inkább megnövelni a csonttömegedet 40 éves korodat megelőzően, később ugyanis ez a feladat már sokkal nagyobb kihívást jelent.
Azonban soha nem túl késő hozzákezdeni új csontok építéséhez terherviselő gyakorlatok segítségével. Talán nem ártana megtanítanod a nagyapádat a felhúzásra!
Maradj fókuszált,
CW
Link: http://chadwaterbury.com/bare-bones-physiology/
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés