Telefon

+36 30 599 60 35

Emal

kriszta@movelab.hu

Cikkek

A célok kitűzése: Törődj a saját dolgoddal (Greg Nuckols)

A célok kitűzése: Törődj a saját dolgoddal (Greg Nuckols)

A célok kitűzése: Törődj a saját dolgoddal (Greg Nuckols)

A múlt heti cikk (A reális elvárások túlértékeltek) után beszéljünk egy kicsit részletekbe menőbben a célok kitűzéséről és a motivációról.<

/p>

A céloknak két feladata van: Megfelelő irányban tartanak, és fenntartják a motivációdat.

A céloknak két alapvető típusa van: végeredmény célok (mit szeretnél elérni) és folyamat célok (mit kell tenned ismétlődő jelleggel a végeredmény céljaid eléréséhez).

A végeredmény céloknak komolyabb szerep jut a motiváció terén, a folyamat célok pedig hangsúlyosabbak a megfelelő irányban tartás kapcsán (bár mindkét céltípus hozzájárul mindkét feladathoz).

Ebben a cikkben csak a végeredmény célokra fogok fókuszálni – a folyamat célokat egy másik cikkben fogom majd alaposan kivesézni.

Tehát a végeredmény célok elsődlegesen a motivációd fenntartásában segítenek, mégpedig az alábbi két alapvető módon:

  1. A végeredmény célok kitűzése, és rendszeres felidézése fokozza a motivációdat, mivel igazán el akarod érni a kitűzött végeredményt. Lényegében a megcélzott végeredmény elérése tartja fenn a motivációdat.
  2. A végeredmény célok elérése pedig folyamatosan megerősíti a motivációdat. A célok kitűzése egy időre képes ugyan motiválni, ez azonban idővel elhalványul. Azonban ha rendszeresen képes vagy elérni a végeredmény céljaidat, az segít növelni az önbizalmadat, az önhatékonyságodat, és motiválttá tesz az egyre nagyobb célok elérésére.

Ez így fest a gyakorlatban:

Először kiválasztasz egy hosszú távú célt, mely elég nagy ahhoz, hogy motiváljon, de nem túl nagy ahhoz, hogy elrémisszen (melynek hatására a cél elbátortalanítana).

A cél nagysága emberfüggő.

Ez volt a legutóbbi cikkem fő üzenete: Egyesek (tapasztalataim szerint a legtöbb ember) számára a „reális” hosszú távú célok egyszerűen nem elég motiválók, a vakmerő hosszú távú célok pedig nem elég ijesztők. Nem igazán számít, hogy csekély a cél elérésének esélye, ha maga a cél arra inspirálja az embereket, hogy törekedjenek az elérésére.

Másrészt egyesek a nagyobb volumenű hosszú távú célokat nem találják olyan motiválónak. Sokan szeretnének inkább úgy kinézni, mint Brad Pitt a Harcosok Klubjában, nem pedig mint Arnold a Muscle Beach-en. Ezzel nincs is semmi baj. Mások szeretnének hatalmas hosszú távú célokat elérni, azonban a cél és a jelenlegi állapotuk közti szakadék olyan ijesztő, hogy a nagyobb céloktól gyámoltalannak érzik magukat, ez pedig megbénítja őket. Ilyen esetben jobb választás egy olyan kisebb végeredmény cél megválasztása, mely még megfelelő motivációt jelent.

Nekem nem ez a hosszú távú célom, de ha neked igen, azzal sincs semmi problémám – és másnak sem szabad, hogy problémája legyen vele.

Nincs olyan hosszú távú cél, mely mindenki számára megfelelő lenne. Nyugodtan határozd meg a sikert a saját elvárásaidnak megfelelően.

Ez az első lépés. De ne feledd: a cél megválasztásával önmagában még nem jutsz túl messzire. Ha egy olyan hatalmas célod van, melynek elérése több évbe telik, akkor valószínűleg időközben el fogod veszteni a motivációd egy részét, és feladod, mielőtt még elérhetnéd.

Ezt követően bontsd fel a nagyobb hosszú távú célt kisebb, rövid-közép távú célokra, melyeket rendszeresen képes lehetsz teljesíteni.

Például lehet, hogy 100 kilóval akarod növelni a guggolásodat. Ez azonban nem megy egyik napról a másikra. Ezért inkább bontsd fel az edzésedet 8 hetes blokkokra azzal a céllal, hogy minden egyes blokk során növeld 10-20 kilóval a guggolásodat. Azáltal, hogy az időkeretet több évről hetekre/hónapokra csökkented le, könnyebben leszel képes szem előtt tartani a feladatot. Továbbá mivel viszonylag rendszeresen képes leszel elérni a célokat, ez meg fogja dobni a motivációdat, tudni fogod, hogy jó úton jársz, és számszerűsíteni fogod tudni a fejlődésedet a hosszú távú cél elérése irányában.

A hosszú távú célokkal ellentétben a rövid-közép távú célok kitűzése már sokkal inkább általánosítható. Ritkán vezet jóra, ha hatalmas rövid távú célokat tűzöl ki magad elé. Ha minden hónapban 25 kilóval akarod növelni a guggolásodat, akkor szimplán csak csalódott leszel minden egyes hónap végén, és el fogod veszíteni a motivációdat. Ezen a téren a reális célok hasznosabbak és (általában) szükségesek a teljesítéshez. Ha rendszeresen eléred a kisebb célokat, az fenntartja a motivációdat és idővel komoly fejlődést eredményezhet.

A (végeredmény célok kapcsán a) céljaid kitűzését három főbb módon teheted tönkre:

  1. Egyáltalán nem tűzöl ki célokat. Egyértelmű irány nélkül olyan leszel, mint egy kormányos nélküli hajó. Ehhez hasonlóan az sem segít, ha nem egyértelmű célokat tűzöl ki magad elé. A SMART kritériumok hasznosak lehetnek az egyértelmű célok – és különösképpen a rövid-közép távú célok – meghatározásában.
  2. Csak hosszú távú célokat állítasz fel, de elveszted a motivációdat, ha nincsenek rövid távú célok, melyek megfelelő irányban tartanának, a célok rendszeres elérésére révén pedig fenntartanák a motivációdat. Ehhez hasonlóan a túl nagy rövid távú célok kitűzése elbátortalaníthat, és csökkentheti az önbizalmadat és az önhatékonyságodat, mivel folyamatosan képtelen vagy teljesíteni őket.
  3. Hagyod, hogy mások mondják meg a céljaidat ahelyett, hogy olyan célokat választanál, melyek neked

A harmadik problémára már kitértem az előző cikkemben.

Nem szabad hagynod, hogy más mondja meg, milyen célokra kellene törekedned. Ehhez hasonlóan nem szabad megmondanod másoknak, hogy milyen célokra kellene törekedniük.

Ha hozzám hasonlóan te is elit szintű erősportoló szeretnél lenni, ne hagyd, hogy mások azzal jöjjenek, hogy túl nagyot álmodsz, és túl magasra törsz. Nem számít, hogy a hosszú távú cél reális, vagy sem – csak az számít, hogy elég nagy ahhoz, hogy motiváljon az elérésére. Elvégre ha valakinek már sikerült, akkor neked miért ne jöhetne össze?

Ennek azonban az ellentéte is igaz: nem mindenkinek kell olyan magasra törnie. Sőt, valójában ez egyeseknél még akár kontraproduktív is lehet. Ha ijesztő számura, vagy egész egyszerűen nem az, amit szeretnének elérni, akkor ne mondd nekik azt, hogy nem elég ambiciózusak. Jó esély van rá, hogy nem te vagy a legjobb mindenben, amivel csak próbálkozol (pl. lehet, hogy szeretsz főzni, de ez még nem jelenti azt, hogy mindenképpen szeretnél nyitni egy 3 Michelin csillagos éttermet), ezért ne várd el mindenkitől, hogy egy olyan dologban akarjon a legjobb lenni, ami nagyon fontos a számodra.

Ha nem azért edzel, hogy erősportoló versenyeken vegyél részt, akkor ne hagyd, hogy mások azt mondják neked, hogy nem vagy elég ambiciózus. Ha olyan célra hajtasz, ami fontos számodra és motivál téged, akkor jó úton jársz.

Viszont neked sem szabad mások céljait és eredményeit a saját motivációid szűrőjén keresztül szemlélned – ne mondd azt másoknak, hogy nagyobb célokat kellene kitűzniük, csak azért, mert te személy szerint nem látod a céljaik értelmét, vagy mert úgy véled, a céljuk nem reális, vagy motiváló. A legutóbbi cikkemben leginkább ezzel a szemlélettel foglalkoztam.

Elvégre végső soron a célok felállítása elsődlegesen a hasznosságon alapul. Mi az, ami cselekvésre sarkall, és folyamatosan motivál arra, hogy helyes irányba haladj?

Ez egy olyan kérdés, amit csak te tudsz magadnak megválaszolni. Ne hagyd, hogy mások adják meg rá a választ helyetted – és ami még fontosabb: ne próbáld te megválaszolni mások helyett. (Megjegyzés: Azt látom, hogy az edzők folyamatosan ezt csinálják. Amit a kliensed szeretne elérni >>> amit te szeretnél, hogy a kliensed elérjen.)

Az eltérő emberek eltérő dolgokat szeretnének elérni az edzés révén, és ez így abszolút rendben is van. Úgy vélem, az emberek azért próbálják ráerőltetni a saját céljaikat és értékeiket másokra, mert az övékével azonos célokkal rendelkező emberekre a saját céljaik megerősítőiként tekintenek, míg az eltérő célokkal rendelkezőkre a saját céljaik ellenségeiként.

Az ilyen gondolkodásmód pedig végső soron senkinek sem hasznos.

 

Link: https://www.strongerbyscience.com/goal-setting-mind-your-own-business/

Megosztás

Legújabb cikkek

Facebook