Cikkek

A börtön-tanulmány, amely megváltoztatta a tudósok elhízással kapcsolatos véleményét

A börtön-tanulmány, amely megváltoztatta a tudósok elhízással kapcsolatos véleményét

A börtön-tanulmány, amely megváltoztatta a tudósok elhízással kapcsolatos véleményét

Átvett cikk.

Ross Pomeroy
2019. november 2
A börtön-tanulmány, amely megváltoztatta a tudósok elhízással kapcsolatos véleményét

A Jagiellonian University Orvosi Főiskola Szövettani Tanszéke

A fogyás elősegítésére szolgáló kísérletek manapsá

g tucatjával készülnek. A gyorsan növekvő, járványszerű elhízás közepette rengeteg ilyen tanulmány jelenik meg.Ötven évvel ezelőtt, miközben az elhízás kezdett felbukkanni a kutatók radarán, másfajta tanulmány segítette radikálisan megváltoztatni az ezzel kapcsolatos tudományos véleményeket.

A szakértők ma felismerik, hogy a krónikus elhízás olyan árnyalt egészségügyi probléma, amelyet viselkedési, genetikai, élettani és kulturális tényezők befolyásolnak. Az 1960-as években azonban a hagyományos nézet szerint az elhízás egyszerűen a lustaság problémája volt. George A. Bray, a Louisiana Állami Egyetem endokrinológiai egyetemi professzora, fél évszázados karrierjét az elhízás tanulmányozására fordította.

Egy nemrégiben írt cikkben összefoglalta az évtizedekkel korábbi archaikus nézeteket (amelyek némelyike a mai lakosságban is fennáll).”Valójában az elhízást az akaraterő hiányának tekintették, és sokan azt gondolják, ha csak ezek a betegek nem ennének ennyit, akkor nem lenne ez a probléma. Az ő hibájuk volt – mondta mindenki.

Ezt a véleményt megváltoztatta egy 1971-ben közzétett tanulmány. Ez nem egy olyan kísérlet, amely a túlsúlyos egyéneket a súlycsökkentő étrendet alkalmazva fogyasztja le, hanem egy olyan kísérlet, amely a normál testtömegű embereket arra késztette, hogy elhízzanak!

Az alanyok a vermonti állami börtön fogvatartottai voltak, és csökkentett büntetést ítéltek meg az önkéntességért (ez a gyakorlat manapság etikátlan). Fél évig az étrendünket aprólékosan elemezték, először meghatározták a kiindulási súlyukat, aztán sok súlyt szedettek veük fel, majd a normál kalóriabevitellel visszatértek testúlyukhoz. A kutatók mindeközben megvizsgálták, mi folyik a fogvatartottak szervezetében . A súlygyarapodási szakaszban a fogvatartottak valóban jelentősen meghíztak főleg a főleg igaz ez a testzsírra. Naponta 10.000 kalóriát fogyasztva átlagosan 20,9% -kal, egyenként kb. 35 fontot szedtek fel!

Figyelemre méltó, hogy mindössze tíz héttel a normál étrend visszatérése után minden egyes alany visszatért korábbi méretéhez.“Ez egyértelműen ellentmond a spontán elhízásban szenvedő emberek nehézségeinek a fogyásban” – jegyezte meg Bray. “Legtöbbjük számára ez egy egész életen át tartó küzdelem.”A tanulság az volt, hogy néhány ember élettanilag nem hajlamos túlsúlyra. A testünk olyan méretű és alakú, amelyet hajlandó fenntartani. Ennek a megállapításnak a nagy bizonyítéka az volt, hogy az alanyok zsírsejtjeinek száma nem növekedett, csak a méretük.

A vermonti börtöntanulmány az első információt adta a tudósok által már megismert tényekhez: a zsírsejtek szívacsként telítődnek és ezzel magyarázható a legtöbb testsúlynövekedés. Az emberi testben található zsírsejtek számát azonban a serdülőkor határozza meg, és csak évekig tartó túlzás vagy kalória korlátozás esetén változhat, valószínűleg az episztikus változások miatt. Ez magyarázza – legalább részben -, hogy a krónikus túlsúlyos egyének számára hihetetlenül nehéz a fogyás.

A vermonti fogvatartottak elhízási tanulmánya inspirálta egy fiatal Brayt, hogy tudományos karrierjét az elhízás metabolikus okainak feltárására összpontosítsa. Most 88, és nyugdíjas, így nyugodtan beszélhet a témában olyan intellektuális fölénnyel, amelyre kevesen képesek. “Véleményem szerint az emberek nem tudatosan választják az elhízást; inkább az elhízás rájuk” csúszik “, és egyszer meglévő túlsúlyt nehéz visszafordítani” – mondja.”

Bár sokkal többet kell megtanulni, a túlevésről és az koplalásról, de a kapcsolatos vizsgálatok története és más bizonyítékok egyértelműen azt mutatják, hogy az elhízás megelőzése és kezelése nem hagyatkozhat egyszerűen arra, hogy az alanyok kevesebbet egyenek és többet mozogjanak.”

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035