Cikkek

Hogyan törjünk be az iparba (Mike Robertson)

Hogyan törjünk be az iparba (Mike Robertson)

Hogyan törjünk be az iparba (Mike Robertson)

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

Sziasztok! A nevem Mike, és függő vagyok.

Függőként minden vágyam, hogy minél többet tudjak az emberi test működéséről, és segíthessek másoknak céljaik elérésében. Ha nem lennék az, miért töltenék minden nap 13-14 órát mások edzésével?

Tehát úgy döntöttél, belevágsz a fitnesz iparba, mi? Azt hiszed, felkészültél rá?

Derítsük ki – ugyanis ha azt hiszed, egész nap csak lófrálsz majd a teremben, vagy hogy villámgyorsan dőlni fog a pénz, akkor hidd el, rossz helyen kopogtatsz.

Előre figyelmeztetlek: Elég ingerült hangulatban írom ezt a cikket, ugyanis nagyon sok olyan edzőt láttam már, aki több kárt okozott a klienseinek, mint hasznot. Hagyják, hogy lesérüljenek, nem segítenek nekik elérni a céljaikat, vagy ami még rosszabb: akár a pénzüket is ellopják!

Ha olyan cikkre vágysz, ami cukormázba csomagolja az igazságot, és az átlagosságra készít fel, akkor csalódni fogsz. Ugyanis ebben a cikkben megpróbálom bemutatni, valójában milyen érzés edzőnek lenni. Ha tényleg meg akarod tudni, miként változtathatsz ténylegesen az emberek életén, akkor ez a cikk neked szól!

Az előfeltételek

Épp úgy, ahogy az egyetemen le kell raknod bizonyos tárgyakat ahhoz, hogy diplomát szerezhess, itt is vannak előfeltételek, ha sikeres szeretnél lenni a fitnesz iparban. Íme közülük néhány:

A vágy, hogy segíthess az embereknek

Bár az összes jellemvonás megléte rendkívül fontos, talán ez közülük a leginkább kiemelkedő. Ha azt hiszed, hogy csak betáncolsz ebben az iparba, és egyből nagy lóvét szakítasz, akkor súlyo tévedésben vagy. Az élet sok más területéhez hasonlóan, ha az az elsődleges célod, hogy jó legyél abban, amit csinálsz, és mások jólétét a sajátod elé helyezed, akkor az a bevételeidben is meg fog mutatkozni.

Kemény munkaetika

Ez nem egy olyan iparág, amiben könnyű sikeresnek lenni. 8 éve fejeztem be a BSc, és 6 éve az MSc szintű tanulmányaimat, és meg sem tudom számlálni, hogy az erőedzőnek vagy személyi edzőnek készülő egykori évfolyamtársaim közül hányan váltottak már szakmát azóta.

Az órák lassan fognak telni, a testedre és az elmédre ható terhelés brutális lesz, és ha nem vagy elég odaadó a klienseiddel és a szakmáddal szemben, akkor egyszerűen nem fog összejönni a dolog!

Egyéb kötöttségek hiánya

Ezt egészen komolyan mondom – tényleg segít, ha nem kell millió egyéb kötöttséggel foglalkoznod. Mint az előbb már említettem, az órák lassan fognak telni; és ez csupán a dolgok kötelező része! Ha igazán jó akarsz lenni, nem szabad beérned a minimális elvárásokkal.

Olyan történeteket hallottam, hogy Michael Boyle az irodájában alszik, Eric Cressey minden nap 16 órát dolgozik a termében, Bill Hartman pedig rutinszerűen reggel 4-kor kel, hogy letudja az edzését, mielőtt hozzákezdene a 12 órányi munkához. Nem véletlen, hogy ezek a srácok a legjobbak.

Míg mások 9-től 5-ig dolgoznak, a fitnesz iparban ritkán van olyan, hogy 8 órából áll egy munkanap. És még ha ez is a helyzet, az lehet, hogy 6-tól 2-ig, vagy 2-től 10-ig tart. Mondanom sem kell, az időbeosztásunk nem igazán ideális!

Kommunikációs képesség

Ezen a területen az introvertáltaknak nincs keresnivalójuk. Abszolút élvezned kell a másokkal való beszélgetést – de még ha nem is ez a helyzet, akkor is úgy kell tenned, mintha élveznéd! Alwyn Cosgrove gyakran említette, hogy inkább vesz fel valakit, akinek megfelelő a személyisége, mint azt, aki a megfelelő szaktudássa rendelkezik.

Egész egyszerűen, aki képes másokkal beszélgetni, sokkal messzebbre juthat, mint aki bár jól képzett, de hiányzik belőle a kommunikációs készség. Meg lehet tanítani valakinek a szakmával kapcsolatos tudnivalókat, de a személyiséget nem lehet oktatni!

Ezeket nem azért mondom, hogy elijesszelek, vagy hogy azt hidd, semmi esélyed a melóra. Inkább csak reálisan be akarom mutatni, mi kell ahhoz, hogy valóban sikeres lehess ebben a szakmában.

Nos, a fentiek fényében vegyük végig a lépéseket, melyeket minden trénernek végig kell járnia, ha 5-öst szeretne kapni!

Tanulmányok – az alapok

A stabil szaktudás jelenti az alapot. Ez adja meg az alapvető tudományos ismereteket ahhoz, hogy megértsd az emberi test működését. Azonban nagyon fontos meghatározni a hosszú távú céljaidat is.

Ha másnak a termében akarsz dolgozni, egy alap BCs szint elég lehet.

Azonban ha annyira komolyan akarod venni mások edzését, hogy végül saját termet szeretnél nyitni, akkor szükséged van minimum egy BSc-re (de lehetőség szerint inkább egy MSc-re), és jól jöhet minorként egy üzleti szakirány is.

Nem azt kérem tőled, hogy tervezd meg előre a teljes életedet, de legalább gondolkodj előre, így biztosítva az esetleges továbblépési lehetőséget a későbbiekben.

Az első lépést ahhoz, hogy kiváló trénerré vagy erőedzővé válj, a szakterületeden történő egyetemi oktatás jelenti. Az emberek jellemzően edzés fiziológiára, edzéstudományra vagy más hasonló szakra fókuszálnak.

Bár ismerek olyan remek edzőket (és dolgoztam is velük), akiknek sosem jártak egyetemre, ők inkább a kivételt jelentik, nem pedig a szabályt. Ha veled is ez a helyzet, akkor egész egyszerűen sokkal több időt kell fordítanod a folyamatos tanulásodra – erre a későbbiekben ki fogok térni.

Gyakran megkapom a kérdést, hogy ”Érdemes MSc-t szereznem?” Márpedig ha magasabb szintre akarod emelni az emberi test működésével kapcsolatos ismereteidet, akkor a válaszom egyértelműen igen!

Egyesek esetében azonban ehhez nem áll rendelkezésre a kellő idő és/vagy hajlandóság. Ha inkább személyi edző akarsz lenni, nem pedig erőedző, akkor az MSc hiánya egyértelműen nem szabad, hogy akadályt jelentsen.

De sokkal több a tudnivaló, mint amit a könyvekből vagy az órákon tanulhatsz; ezzel szemben sokkal fontosabb hosszú távon az, amit az edzőteremben saját magad, valamint mások edzése során tanulsz! Azt javaslom, hogy ha bevállalod az egyetemi tanulmányokat, akkor minél hamarabb próbáld a valódi életben is hasznosítani az ott tanultakat.

Önkénteskedj teljesítmény laboratóriumi kísérletek során. Dolgozz az egyetem edzőtermében. Önkénteskedj erő és állóképességi edzőként. Lényegében tégy meg mindent azért, hogy a lehető legtöbb emberrel dolgozhass.

A tanulmányi kirakós utolsó eleme a folyamatos tanulás. Amikor befejeztem az egyetemet, nekiálltam egy 1-10 közötti skálán pontozni magam a különféle készségek kapcsán. Bár a pontos értékekre már nem emlékszem, nagyjából így néztek ki az eredmények:

Rehabilitáció 2
Flexibilitás 7
Gyakorlatok tanítása 9
Gyorsaság és agilitás 5

Mint láthatod, elég jó voltam a gyakorlatok tanításában, a flexibilitás megértésében, stb. Azonban marhára nem értettem a rehabilitációhoz! Ez jelentette a kiindulási pontot a folyamatos tanulásomhoz – a saját kiindulási pontod a leggyengébb területed legyen.

A mai napig hangoztatom, hogy nagyon sokat tanultam az iskolában. Azonban az ijesztő az, hogy ugyanannyi új dolgot tanultam az iskola befejezését követő hat hónap alatt, mint előtte hat év alatt összesen!

Hogy ez hogy lehet? Egész egyszerűen pontosan tudtam, mik az erősségeim és a gyengeségeim, és kidolgoztam a belemet is, hogy javítsak a gyengeségeimen!

Ez az egyik olyan dolog, ami olyan egyszerű, hogy eszedbe sem jutna – pedig komolyan segíthet a következő szintre jutni. Légy őszinte magaddal, határozd meg az erősségeidet és a gyengeségeidet, és tekintsd elsődleges prioritású feladatnak a gyengeségeid elfogadható szintre történő emelését.

Még egy utolsó dolog a folyamatos tanulásról: Ez egy életen át tartó folyamat! Nem viccelek, amikor azt mondom, hogy találkoztam olyan edzőkkel, akik pontosan ugyanazokat a dolgokat csinálják, mióta befejezték az iskolát, és elkezdtek edzéseket tartani.

Túlzás nélkül állíthatom, hogy havonta – ha nem hetente, vagy akár naponta – változtatok azon, ahogy csinálom a dolgokat. Annyi kiváló edző és szakértő él odakint – keményen kell dolgoznod, ha lépést akarsz tartani velük! Ha nem is magad miatt, de legalább a klienseid és a sportolóid érdekében.

A munka: Ahol a murva és az aszfalt összeér

Szóval befejezted a tanulmányaidat, és készen állsz rá, hogy azonnal dőljön hozzá a lóvé, mint Donald Trumphoz?

Nem megy az olyan könnyedén.

Legyél akár erőedző vagy személyi edző, ajánlólevélre lesz szükséged ahhoz, hogy felvegyenek. Persze, elvégezhetsz egy hétvégi tanfolyamot, amit senki sem vesz komolyan – vagy választhatod a nehezebb utat, és megszerezhetsz egy olyan végzettséget, amire büszke lehetsz, és amit mások is tisztelnek.

A Nemzeti Erő és Állóképességi Szövetség (National Strength and Conditioning Association – NSCA) jelenleg az arany sztenderd, és nem sokkal van tőle lemaradva a Nemzetközi Sporttudomány Szövetség (International Sports Sciences Assocation – ISSA) sem. Mindkét szövetség ajánl képzéseket erőedzők (NSCA CSCS és ISSA PES), valamint személyi edzők (NSCA CPT és ISSA CFT) számára egyaránt.

Ha már idáig eljutottál, az a legkevesebb, hogy megszerzel egy magas szintű végzettséget a diplomád mellé. Azt azért el kell mondanom, hogy az a tény, hogy ajánlok egy képzést, még nem jelenti azt, hogy egyet is értek az adott képzés teljes tananyagával és vizsga követelményeivel. Emlékszel, mit mondtam nemrég a való életben szerzett tapasztalatokról? Sajnálatos módon a teszteket összeállítók némelyike ebből nem szedett össze annyit, mint kellett volna.

Persze nem azt mondom, hogy nézd le ezeket a szervezeteket, valamint a tagjaikat – inkább csak azt, hogy légy tisztában a képzések hiányosságaival. Az a feladatuk, hogy garantálják egy minimális szintű hozzáértésedet – se több, se kevesebb.

Tehát mostanra már megvan a diplomád, a képesítésed, valamint a ”nem ejtünk foglyokat” mentalitásod. Már csak egy dolog hiányzik: a munka! Bár ez az egész hülyeségnek hathat, de kapsz tőlem pár egyszerű tippet ahhoz, hogy a legjobbadat nyújthasd – az interjú során, valamint a felvételt követően is.

A felvétel folyamata

Attól még, hogy ki vagy gyúrva, nem jelenti azt, hogy izomagyúként kell viselkedned. Rakj össze egy helyes önéletrajzot és egy motivációs levelet. Nézesd át valakivel, hogy ne maradjanak benne helyesírási és nyelvtani hibák, és ügyelj rá, hogy ne hagyj ki belőle semmi fontosat.

Az interjún időben jelenj meg, és légy felkészült. Lépj egy szinttel feljebb, jelenj meg profi felszerelésben! Egy újatlan póló (srácoknak), vagy egy feszülős rövidnadrág (lányoknak) nem megfelelő öltözet. Nem érdekel, milyen jól néz ki benne a feneked; olyan legyen a külsőd, hogy a munkaadód fel akarjon venni – nem pedig hogy le akarjon fekteteni!

Az interjút követően minél előbb küldj az interjúztatónak egy kézzel írott levelet, melyben megköszönöd, hogy időt szakított rád. Próbálj minél olvashatóbban írni.

Lehet, hogy bele fog telni 2-3 interjúba, de ha profi vagy, udvarias és jól képzett, bármelyik munkaadó össze fogja tenni érted a két kezét. De ne légy az a srác, vagy lány, aki két méterrel a föld fölött lebeg, csak mert megkapta a munkát! Íme pár záró tipp, hogy hosszú távon is a szakmában tudj maradni.

Légy ott időben

Mindig! Edzőterem tulajdonosként az időben történő megjelenés azt jelenti, hogy minimum 15 perccel – de inkább 30 perccel – az első időpontodat megelőzően ott vagy a teremben. Így lesz elég időd felkészülni, felfrissülni, és a legjobb teljesítményt nyújtani már az első kliensednél is.

Légy profi

Még egyszer hangsúlyozom a profi külső fontosságát. Bár nem fogsz szoknyát vagy öltönyt viselni munka közben, de az olyan apróságok, mint a borotválkozás, a pólód begyűrése, valamint a fog-, és hajmosás, sokat fognak dobni a hitelességeden. Ha vannak látható tetoválásaid, takard el őket. A profi külső egy olyan dolog, ami ebben az iparágban hiánycikk.

Légy jó formában

Végül pedig – és ez nagyon fontos – mindig légy jó formában. Be kell vallanom, egész évben nekem sincs 8%-os testzsírom, és nem vagyok olyan erős, mint egy bika (bár nyugodtan állíthatom, hogy mégis, hiszen ez az internet).

Azonban mindig megfelelő formában tartom magam, és kizárt, hogy összekeversz olyasvalakivel, aki soha nem edzett még életében. Valójában az sem árt, ha a klienseid és az embereid látnak edzeni. Legalább tudják, hogy te magad is edzel, és hozzájuk hasonlóan te is a céljaid elérésén fáradozol.

És ez minden, hölgyeim! Minden, amit tudnod kell ahhoz, hogy be tudj törni a fitnesz iparba, és sikeressé is tudj válni. Ha idáig elolvastad ezt a cikket, akkor valószínűleg már tisztában vagy vele, mi a kettő közt a különbség.

Őszintén bevallom, bár eszméletlen sokat dolgozom, semmi másra nem cserélném el a munkámat. Minden nap, ahogy belépek a terembe, lehetőségem nyílik segíteni valakinek a fejlődésében, hogy nőjön az önbizalma, és jobban érezze magát a bőrében.

És ez – legalábbis számomra – egy fantasztikus érzés.

 

Link: http://robertsontrainingsystems.com/blog/breaking-into-the-industry/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035