Cikkek

Kérdezd az Omegawave-et: „A Coach+ alkalmazása”

Kérdezd az Omegawave-et: „A Coach+ alkalmazása”

Kérdezd az Omegawave-et: „A Coach+ alkalmazása”

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/4-1.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

A “Kérdezd az Omegawave-et” egy oktató cikksorozat, melynek során tájékoztató jellegű kérdés-válasz interjúkat készítünk az Omegawave tudományos csapatának tagjaival, többek közt a társalapító Val Nasedkin-nel, valamint a szenior kutatónkkal, Roman Fomin-nal.

Kérdés: Azok számára, akik már jelenleg is használják az Omegawave Coach-ot az edzésprogramjuk támogatására, mik a legnagyobb előnyei a mostantól elérhető Coach+-nak?

Val Nasedkin: A Coach opció használata révén az edző látja az Omegawave konklúzióit a sportolók funkcionális állapotát illetően, azonban nem mindig tudja felismerni az összképet, ami alapján a program levonta az adott konklúziót. Az ezen indexekhez biztosított hozzáférés háttérinformációkkal látja el az edzőt annak kapcsán, hogy mi vezetett a konklúziókhoz – ezen kiegészítő grafikonok elemzése révén képes lesz megérteni nem csupán a konklúziót, de azt is, hogy milyen tényezők vezettek hozzá. Az ismeretek ezen szintje révén hatékonyabb edzővé tud válni, mivel jelentősen javít azon képességén, hogy megfelelően alátámasztott döntést hozzon.

Roman Fomin: A HRV képernyők kapcsán ezen grafikonoknak az a legnagyobb előnye, hogy a sportolók adatait különféle formátumokban vagyunk képesek prezentálni. Ha egy másik HRV eszközt használsz, egy számot fogsz látni – csupán egyetlen számot, vélhetően az RMSSD-t, mely egy izolált, tudományosan megalapozott HRV változó. Azonban egy izolált szám jellegéből adódóan korlátozottan használható fel különféle szituációkban. Valójában néha az az egyetlen szám egyáltalán nem informatív, és egy konkrét esetben egyáltalán nem hasznosítható eredményesen. Míg a statisztikai módszerek nem meggyőző adatokkal szolgálnak, mi az olyan geometriai módszerek, mint a szórásdiagram és a hisztogram segítségével megfelelő információkat tudunk biztosítani. Nem számít, mennyi az RMDDS konkrét értéke – mi más módszereket alkalmazunk, melyek akár abnormálisabb ritmogramok értékelésére is használhatók. Ha nem használhatsz statisztikai módszereket, attól még mindig alkalmazhatsz geometriai analízist, egy grafikus módszert, vagy a szórásdiagramot a sportoló funkcionális állapotának értékelésére.

Ezekben a grafikonokban nincs semmi „új” – ezek a módszerek a tudományos közösségben széles körben elismertek, és a szakirodalom által alaposan alátámasztottak.

K: Azon edzők számára, akiknek ezek az indexek teljesen újak, vannak olyan általános mintázatok, melyeket kezdetben megpróbálhatnak felismerni a grafikonokon?

RF: A szórásdiagramon ideális esetben egy felhő mintázatot szeretnék látni. Egy nagyon szűk, tömör (szinte pontszerű) felhő alacsony HRV-t tükröz. Pihenés közben mérve nem ez a sportoló elvárt funkcionális állapota. A túlságosan kiterjedt felhő szintén nem kívánatos, mivel az túl magas HRV-re utal. A felhő optimális alakja – mely optimális HRV-t jelez – ellipszis formát ölt a zöld terület közepén (nem mozdulva el a zöld terület közepéről). A szórásdiagram elemzésének további előnye, hogy szinte azonnal képes vagy felismerni az eltérő értékeket az RR intervallumok között, és vizuálisan be tudod azonosítani a pulzus szabályozásában mutatkozó abnormalitásokat.

A hisztogramon ideális esetben egy normális, szimmetrikus eloszlásgörbét szeretnél látni – egy aszimmetrikus hisztogram kiegyensúlyozatlanságokra utal a szívritmus szabályozásában. A spektrumanalízis esetében az LF és a HF optimális arányát szeretném látni, valamint nem túlságosan magas VLF-et.

Végezetül pedig a ritmogramon szeretnék látni kisebb eltéréseket, de nem túlzottan magasakat. Nem szeretnék látni túl magas, vagy túl alacsony oszlopokat. Ez egyszersmind kvalitatív és kvantitatív analízis. Ezért alkalmazhatod a vizuális értékelést a kvalitatív szemponthoz, a számokat pedig a kvantitatívhoz.

VN: Emellett most már hozzáférnek a nyers EKG eredményekhez is, melyeket el tudnak küldeni értelmezésre az orvosnak vagy a fiziológusnak. Ez hatalmas előny. Meg tudják tanulni, miként értelmezhetik maguk is az EKG-t, valamint elküldhetik elemzésre szakértőknek is – ez nagyon hasznos, mivel az EKG birtokában megfigyelhetők az egyes aritmia típusok, és számos különféle információt ki lehet nyerni belőlük.

Azon edzők számára, akik szeretnék jobban megérteni ezeket az indexeket, erősen javaslom Chris Morris „Omegawave: Elmélet és gyakorlat” című kézikönyvét, mely részletesebben is belemegy ezen grafikonok elemzésébe.

(A lenti ábrák forrása: Chris Morris – Omegawave: Elmélet és Gyakorlat)

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/5-2.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/6-2.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

VN: Például ha edzőként dolgozom, és megpróbálok döntést hozni azon tény alapján, hogy egy sportoló paraszimpatikus-domináns, és tisztában vagyok vele, hogy több regenerációra van szüksége, ha ezt az állapotot nem kezelem azonnal, akkor nagyjából 1 hétbe fog telni a dolog. És ha ezen hét során csak a nyers számokat nézem, talán nem fogok látni változást. Azonban ha elkezdem vizsgálni a képeket, még a legapróbb változást is ki tudom szúrni. Így tudni fogom, hogy valamit jól, vagy esetleg rosszul csinálok.

Tehát az az edző, aki érti ezen ábrák működését, sokkal jobban meg fogja érteni, miért állt elő a program azzal az adott konklúzióval, és ha jobban tisztában vannak az okokkal, sokkal jobb helyzetben lesznek ahhoz, hogy helyrehozzák vagy megváltoztassák azokat a problémákat, amelyekre a konklúziónk rávilágított. Ha tisztában vagy azzal a mechanizmussal, mely egy meghatározott eredményhez vezet, sokkal hatékonyabban fogod tudni orvosolni a problémát, mint ha nem ismernéd a mechanizmust, kizárólag csak a konklúziót.

K: Áttérve a HRV-ről a DC Potenciálra miért fontos a stabilizációs görbe formája, és mi olyat tudhat meg az edző a görbe láttán, amire nem jöhet rá pusztán csak a kalkulált DC Potenciál érték alapján?

RF: Gondoljunk ismét a kvalitatív és kvantitatív analízisre – a DC Potenciál érték csupán egy kvantitatív értékelés. Azonban így már lehetőséget biztosítunk a kvalitatív analízisre is. És bár egy opció jó, mindig jobb, ha két lehetőségünk is van.

VN: A jelenlegi rendszerünk csak arról szolgáltat információt, hogy nagyjából hol stabilizálódott a DC Potenciál – a végső pontról. Az új értékelés lehetővé teszi a görbe formájának monitorozását a stabilizációs folyamat során is, mely sokkal több információt nyújt a funkcionális állapotról. Azáltal, hogy látja ezt az ábrát, az edző eredményesebben fog tudni döntéseket hozni.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://movelab.hu/wp-content/uploads/2017/11/7-1.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]

K: Egy DC Potenciál érték ismeretében az edzőnek elképzelése lehet a Központi Idegrendszer aktivitásának szintjéről, valamint a sportoló ébrenlétéről…a stabilizációs görbe elemzése révén milyen további információkhoz juthat hozzá?

VN: Bepillantást nyerhet az idegrendszer labilitásába, a hipertenzióba, a szorongásos állapotba…olyan minőségekbe, melyeket nem lehet látni pusztán csak a stabilizációs pontok ismerete révén.

RF: Röviden elmondható, hogy próbáljuk értékelni a sportoló idegrendszerének reakcióját – képes az idegrendszere spontán módon megnyugodni, amikor arra van szükség? Vagy olyan turbulenciák vannak az agyában és a testében, hogy képtelen az önkéntes relaxációra és stabilizációra? Tehát próbálunk korlátozásokra bukkanni a sportoló idegrendszerében, ehhez pedig a DC Potenciál formájának kvalitatív analízisét használjuk.

 

Link: http://www.omegawave.com/2017/06/29/ask-omegawave-applying-coach/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035