[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.89″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature
„Az volt ennek kapcsán a kedvencem, hogy bár tisztában voltam a bizonyos versenyszámok kapcsán meglévő erősségeimmel és előnyeimmel, mégis élveztem a kihívást, hogy jobbá váljak a többi számban is, valamint azt is, hogy mindig volt három esélyem a távolugrásban, valamint három lövési kísérletem, így mindig volt rá lehetőségem, hogy jobban teljesítsek a következő kísérletem során.”
A kanadai hétpróbázó Jessica Zelinka itt a negyedik osztályos emlékeiről beszélt, amikor általános iskolásként az atlétikai napokon versenyzett – de ugyanúgy szólhatott volna ez az egyre fejlettebb gondolkodásmódjáról is, mely aranyérmet jelentett számára a 2007-es Pánamerikai Játékokon, két ezüstérmet a Nemzetközösségi Játékokon, valamint egy olyan karriert, melynek során – idén nyáron – épphogy lemaradt arról a lehetőségről, hogy az egymást követő harmadik Olimpiáján is részt vegyen hétpróbázóként a kanadai csapat tagjaként.
Mindig van egy újabb lehetőség, mindig megvan az esély, hogy jobbak legyünk. Bár Zelinka karrierjének csúcsteljesítményei egy egyenes vonalon helyezkednek el, az edzésfolyamatának idővonala távolról sem hasonlít ehhez – a 2008-as és 2012-es olimpiai részvétele között életet adott kislányának, majd hosszú időn keresztül egyensúlyoznia kellett a sport, a családi élet, valamint azon logisztikai rémálom között, hogy Kanadában edzett, azonban az edzője Kansasban volt. És mindemellett bíznia kellett benne, hogy 34 éves korában a teste képes lesz megbirkózni az Olimpiai részvétel kiharcolása jelentette terheléssel.
„A harmincas éveimben komolyan fókuszáltam a regenerációm apróbb részleteire is – ügyelve rá, hogy mindig tisztában legyek a testem szükségleteivel. A fókuszban a regenerációm alapvető tényezői voltak, vagyis az étrend, az alvás, a folyadékbevitel, valamint a stresszkezelés”, meséli Zelinka a karrierjében jelentkező fordulópont kapcsán. „Mindig nagyon komolyan vettem ezeket [az alapokat], azonban bizalmi problémák jelentkeztek nálam, ugyanis a karrierem olyan szakaszában tartottam, ahol tele voltam kétségekkel. Jó ötlet most keményen odatenni magam? Tényleg sérült a combhajlítóm, vagy csak be van állva? Mit tudok tenni ilyenkor? Hasznos lesz? Tudom, hogy csak hetente egyszer kapok kezelést – akkor most keményen kell dolgoznom, vagy inkább csináljam okosan…”
Ráadásul ezen bosszantó aggodalmak mellett ott volt egy még nagyobb kétely is, mely minden sportolót megérint a karrierje egy adott pontján.
„…Egyáltalán tényleg kellene még nekem ezzel az egésszel foglalkoznom?”
I. Kiválóság
A kétnapos hétpróba során gyorsasági és erőgyakorlatok váltogatják egymást, melyekhez állóképességre, stressztűrő képességre és folyamatos fókuszálásra van szükség. Az első napon szerepel a 100 méteres gátfutás, a magasugrás, a súlylökés és a 200 méteres síkfutás; a második napon található a távolugrás, a gerelyhajítás és a 800 méteres síkfutás. Zelinka mentora kezdetben egy gimnáziumi testnevelés tanár volt, aki belenevelte azt a vágyat, hogy különféle versenyszámokban induljon el ahelyett, hogy csupán azokra a számokra specializálódjon, melyekben nagy eséllyel győzni tudott. Profi karrierbe kezdve Zelinkának tökéletesítenie kellett számos elugrás és landolás típust, különféle eszközök dobásának mechanizmusát, az ugrás és sprintelés technikáját, miközben fenntartotta az alapvető gyorsaságát és erejét.
[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2016/11/Zelinka_Race.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]
(Dave Holland fényképe)
„Mindig van min dolgozni”, mondja Zelinka. „Minden héten gyakorolni akarsz minden versenyszámot legalább egyszer, csak hogy fenntartsd az izommemóriádat. Nem azért, hogy tanulj, vagy hogy fejlődj – csak azért, hogy emlékeztesd magad, mit is próbálsz elérni, és ehhez milyen motoros mintákra van szükség. Néha még el sem kell dobnod hozzá az adott eszközt. Elég az is, ha beállok a dobókörbe, teszek pár fordulatot, végigmegyek a fő instrukciókon, és vizualizálom magamban a dolgot. Ismerek olyan sportolókat is, akik csak azért kimennek 5 percre a futópályára, hogy összekapcsolódjanak a távolugrással, majd mennek is tovább a következő versenyszámra.”
A 7 különféle versenyszámban elért fejlődésének nyomon követése jelentette kihívás mellett Zelinka a 2012-es londoni Olimpia után új nehézségekkel is szembe kellett, hogy nézzen. A Montrealba, valamint utána Connecticutba költözés egy új kihívás elé állította, mivel otthagyta az edzőt, akivel egy évtizeden keresztül dolgozott együtt, és egy másik edző irányítása alatt kezdett edzeni, aki azonban távol élt tőle. Míg korábban egy megbízható támogató rendszere volt, melyre mindig támaszkodhatott az edzéssel és egészségi állapottal kapcsolatos igényei esetén, most életében először – szó szerint – egyedül edzett. Nem csak azzal kellett megbirkóznia, hogy az edzője egy másik államban élt, de még az edzéseit is egyedül végezte, egy állandó partner nélkül, aki biztosította volna a motivációt, a tempót, vagy akár egy extra szubjektív visszajelzést.
Abban az évben, amikor az olimpiai válogatóra készült, Zelinka edzői stábjának egyik tagja, Andrew Parr, azt javasolta, hogy érdemes lenne kipróbálnia az Omegawave Personal alkalmazást, mely segíthet monitorozni az edzésre adott reakcióit, és számításba veszi az edzéstől független stresszorokat is, melyek hatással lehetnek a készenlétére.
„Imádtam az eszközben azt az opciót, hogy megjegyzéseket tudtam fűzni minden egyes méréshez”, mondja Zelinka az iPhone applikációról. „Fantasztikusan hasznos volt feljegyezni, hogyan éreztem magam, majd összevetni a teszteredményekkel. Így fel tudtam írni, hogy hány órát aludtam, nem ittam előző nap elegendő folyadékot, vagy esetleg merevséget éreztem a vádlimban – mindent, ami csak fontosnak tűnt. Minden egyes teszthez megjegyzést írtam, és azt is, hogy jónak tartottam-e az edzést, illetve hogy fáradtan keltem-e aznap reggel. Majd amikor elértem az edzésem során egy olyan pontra, ahol úgy éreztem, hogy kezdek kiégni, visszanézhettem a feljegyzéseimet, és megfigyelhettem, hogy amikor hasonlóképpen éreztem magam korábban, olyankor milyenek voltak az eredményeim. Mennyire volt összhangban az érzésem a testemmel kapcsolatos Omegawave értékelésekkel?”
[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2016/11/Zelinka_Train.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]
(Dave Holland fényképe)
II. A kapcsolat fenntartása
„Az évek folyamán hozzászoktam, hogy az edzőmtől kapok azonnali visszajelzést – ahelyett, hogy elsősorban a saját visszajelzésemre támaszkodtam volna”, mondja Zelinka annak kapcsán, hogy miként kezelte a nagyobb felelősséget az edzései kapcsán. „Hasznos volt megtanulni a saját jelzéseimre történő odafigyelést, így felhasználhattam az érzéseimet. A technikám elemzése, az önálló edzés kiválóan működött…azonban részben káros is volt, mivel túlelemeztem mindent, és próbáltam túledzősködni magam. Sportolóként fenn kell tartanom az egyensúlyt – szükség van az elemzésre, de nem szabad megzavarni a mozgások áramlását, valamint a cél elérését.”
Zelinka szerint a szülése és az anyává válása segített a teste természetes képességeinek mélyebb megértésében. Nem csupán úgy érezte, hogy erősebb kapcsolatban áll a saját testével, de azt is megtanulta, hogy képes visszatérni az edzés szüneteltetéséből, és ismét elit szintet elérni. Azonban még ilyen alapok, és az atlétika terén elért komoly eredményei mellett sem tudott mindig megbízni a testében. Az egyik oldalon ott volt a hosszú távú szemléletmód: A következő kísérleted során mindig megpróbálhatsz még jobb eredményt elérni. A másik oldalon pedig a kérdés: Egyáltalán tényleg kellene még nekem ezzel az egésszel foglalkoznom?
„Előfordult, hogy úgy éreztem, nem reagáltam jól az edzésre a héten, vagy másnap visszatérve azt éreztem, hogy nem sikerült megfelelően regenerálódnom”, mondja Zelinka. „De utána reggel, ha az Omegawave azt mutatta, hogy az eredményeim rendben voltak, megnyugodtam. Ez azt jelentette ugyanis, hogy talán mentálisan kissé fáradt voltam, mivel valami ismétlődő dolgot csináltam, vagy valami technikás dologgal foglalkoztam, ezért mentálisan és emocionálisan talán egy kicsit gyengébb állapotban voltam – azonban fizikálisan nem volt probléma.”
„Az Omegawave megadta a szükséges önbizalmat ahhoz, hogy odategyem magam, és tisztában voltam vele, hogy még ha mentálisan és emocionálisan esetleg nem is voltam olyan éles, akkor is dolgozhattam bizonyos elemeken, tudva, hogy ez nem az edzéssel kapcsolatos fiziológiai probléma. Segített izolálni a fizikai képességeimet, és megadta az esélyt, hogy megértsem az egész helyzetet, és változtassak a hozzáállásomon.”
III. Teljesítmény igény szerint
A felkészülés során Zelinka az Omegawave-et elsődlegesen a regenerációs kapcsán alkalmazta – az edzésre való készenlétére ható szokásainak és mintáinak megerősítése érdekében. Egy esetben a nyugalmi pulzusa nemkívánatos emelkedését, valamint más kulcsfontosságú paraméterek lefelé mutató trendjét figyelte meg, melyek alátámasztották azt a megérzését, hogy ki kellene hagynia egy adott versenyt, elkerülve ezáltal a túledzést esélyét. Azonban a teljesítménye kapcsán is megtalálta a módot a mérési eredményeinek felhasználására annak felismeréséhez, hogy keményen oda tudja majd tenni magát, amikor igazán szükség lesz rá.
„Az Omegawave segített megalapozni a bizalmat, így egy verseny kapcsán tisztában voltam vele, hogy képes leszek megbirkózni bármivel”, mondja Zelinka. „Például egy 10 napos edzőtábor 8. napján volt egy kemény edzésem. Nagyon kemény sprint állóképességi edzést terveztünk délutánra, elvégeztem egy Omegawave mérést, de először nem néztem meg az eredményeket. Nem akartam tudni őket. Bár fáradt voltam edzésre menet, mégis képes voltam keményen odatenni magam, és a tartalékaim felhasználása révén erős eredményt érni el. Majd visszamentem, és megnéztem az eredményeimet, melyek azt mutatták, hogy szinte minden paraméter kapcsán az eddigi legrosszabb értékeket értem el. Ez segített megérteni, hogy nem számít, hogyan érzem magam, 100%-os állapotban vagyok, vagy sem, mégis képes vagyok mélyre ásni, és jól teljesíteni, amikor igazán szükség van rá. Ha a hétpróba utolsó számán tartasz, ami a 800 méteres síkfutás, addigra soha nem leszel friss állapotban. Ez segített megerősíteni, amit bizonyos szinten mindig is tudtam, de soha nem volt meg a kellő magabiztosságom, hogy bízzak benne. Az Omegawave bebizonyította, hogy tényleg lehetséges a legjobbamat nyújtanom akkor is, amikor fáradt és kimerült vagyok.”
[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.89″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2016/11/Zelinka_Run-280×300.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light”]
(Dave Holland fényképe)
Mindig van egy újabb esély, egy újabb kihívás, hogy jobbá válhass – nem sokkal azután, hogy lemaradt az utolsó esélyéről, hogy kvalifikálja magát a riói Olimpiára, Zelinka már vissza is tért az edzéshez. Ahelyett azonban, hogy a saját edzését monitorozná, most másokat edz, segít a megfelelő edzésmódszerek elsajátításában, a sérülésmegelőzésben, a táplálkozással, életmóddal és személyes elszámoltathatósággal kapcsolatos ismeretei révén pedig próbál segíteni másoknak is megtalálni azt a saját testükkel való kapcsolatot, melyet ő is alkalmazott egész karrierje során.
„Úgy vélem, ha jó a kapcsolatod a testeddel, akkor képes vagy javítani az életed minden egyes elemén”, mondja Zelinka. „És pontosan ebben segít az Omegawave – erősebben összekapcsol a testeddel. Jobban tiszteled a testedet, jobban eszel, le akarsz menni edzeni – és nem csak le akarsz menni, hanem oda is akarod tenni magad, hogy kideríthesd, miként reagál rá a tested. Értékelni fogod a testet elképesztő működését, és össze akarsz vele kapcsolódni – és megtanulsz figyelni a jelzéseire.”
Link: http://www.omegawave.com/2016/11/08/growth-trust-olympic-heptathlete-jessica-zelinka/
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés