Cikkek

Maximális intenzitás: Beszélgetés a Série A-ról és a CNS-ről a Corinthians játékosával, Bruno Mazziotti-val

Maximális intenzitás: Beszélgetés a Série A-ról és a CNS-ről a Corinthians játékosával, Bruno Mazziotti-val

Maximális intenzitás: Beszélgetés a Série A-ról és a CNS-ről a Corinthians játékosával, Bruno Mazziotti-val

[et_pb_section bb_built=”1″][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_post_title _builder_version=”3.0.86″ title=”on” meta=”off” author=”on” date=”on” categories=”on” comments=”on” feature

d_image=”off” featured_placement=”below” text_color=”dark” text_background=”off” /][et_pb_image _builder_version=”3.0.86″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2016/03/fccorinthians_blog.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.86″ background_layout=”light”]

Az SC Corinthians Paulista játékosai a pályán ünnepelnek.

A siker nem újdonság az SC Corinthians Paulista csapata számára: a több, mint 100 éve alapított elit futballklub 1990 óta 6 alkalommal szerezte meg a Campeonato Brasileiro Série A bajnoki címét. Ezzel együtt a világ legfárasztóbb és legnagyobb versenyt hozó bajnokságában a sikert soha nem adják könnyen – miután a rivális klub, a Cruzeiro 2013-ban és 2014-ben is nyerni tudott, a Corinthians visszavágott, és 2015-ben újra megnyerte a bajnokságot, részben azért, mert a csapat egészségesebb tudott maradni, mint a versenytársak. Az Omegawave beépítése a már így is fantasztikus teljesítményük fokozására jelentette az egyik változást a Corinthians idei szezonjában, és miután a 2015 novemberében a Vasco Da Gama ellen elért döntetlennel bebiztosították a bajnoki címűket, lehetőségünk nyílt egy interjúra Bruno Mazziotti-val, a csapat fizioterápiás részlegének és biomechanikai laborjának koordinátorával.

Omegawave: Jelenleg melyik Omegawave rendszert használjátok a klubnál?

Bruno Mazziotti: A Team rendszert használjuk. Gyakran alkalmazzuk a teljes csapat mérésére. Először 24 és 48 órával a mérkőzéseket követően végeztünk méréseket az adatok jobb megértése érdekében, valamint annak elemzésére, hogy a játékosok miként regenerálódnak a meccsek után. Különösképpen a központi idegrendszer viselkedése és regenerációja foglalkoztatott bennünket. Minden játékosunkat megmértük.

Emellett beszereztünk 6 mobil egységet, melyeket pár kiválasztott játékosnak adtunk, így magukkal tudták vinni őket, és otthon is tudtak mérni. Az eredeti elképzelés az volt, hogy megpróbáljuk megérteni, melyek adatgyűjtési módszer lenne a legegyszerűbb és leggördülékenyebb. Megállapítottuk, hogy kezdetben jobb, ha a méréseket az edzőközpontban végezzük, így minimalizálva a hibalehetőségek számát, és biztosítva, hogy a játékosok megtanulják a mérés helyes végrehajtását, és hozzászoknak a folyamathoz.

OW: Mik voltak az Omegawave alkalmazásának legjelentősebb hatásai és tapasztalatai az első szezonban?

BM: A szezon során azt figyeltük meg, hogy a Készenlét értékek rendkívül pontosak és precízek voltak. Számos információt gyűjtünk minden egyes játékosról, beleértve a vérmintákat (kreatin-kináz), a termográfiai adatokat, valamint a fáradtság szintjével kapcsolatos szubjektív visszajelzéseket. Érdekes módon azt találtuk, hogy nagyon gyakran, amikor a játékosok fáradtságra panaszkodtak, az megfigyelhető volt az Omegawave Készenlét értékeken is – különösképpen a központi idegrendszert illetően. Ez megerősítette azt az elképzelésünket, hogy számos esetben a játékosok fáradtságát mentális tényezők okozták, nem pedig kizárólag a fizikai stresszorok. Azonban ki kell emelnem, hogy az Omegawave-nek köszönhetően képesek voltunk pontosan meghatározni a fáradtság okát, ezt ugyanis a játékosok a kérdőívek során nem tudták megadni. Csak annyit tudtak mondani, hogy fáradtnak érzik magukat, vagy sem – azonban az Omegawave segítségével ennél mélyebbre is le tudtunk ásni.

OW: Milyen eltéréseket figyeltetek meg a sportolók funkcionális rendszereinél, például a keringési és az autonóm rendszereknél (HRV)?

BM: Egyértelműen megfigyelhető volt ezen a területen is a számok emelkedése és csökkenése, de számunkra a fáradtság legjobb előrejelzője a központi idegrendszer maradt. Ez nagy felfedezés és fontos információ volt számunkra, mivel sok edzésünk erősen kognitív természetű sok készségfejlesztéssel, valamint különféle gyakorlatokkal, és megértettük, milyen fontos a központi idegrendszer frissessége ahhoz, hogy a legtöbbet hozhassuk ki az ilyen típusú edzésből.

Valójában egyértelmű korreláció volt megfigyelhető a központi idegrendszer Készenléte és a pályán elrontott passzok száma között.

Továbbá egy másik jelenséget is megfigyeltünk, mégpedig hogy az egyszerű passzív pihenés nem mindig szüntette meg a mentális fáradtságot, mint tette azt a fizikai fáradtsággal. Ezért előfordulhatott, hogy egy pihenőnapot követően a játékosok eljöttek edzésre, de a mentális fáradtságuk miatt még mindig alacsony volt a központi idegrendszerük Készenléte.

OW: Pontosan – a mentális fáradtság még rosszabbá is válhat a ”szabadnapokon”, ha az ok a sportoló közösségi vagy otthoni életéhez kapcsolódik.

BM: Abszolút. Valójában az Omegawave segítségével sokat javult a sportolók általános kezelésével/kapcsolatos szemléletmódunk. Több ”regenerációs” módszert – mint például a játékosokkal való egyszerű beszélgetést – illesztettünk be a lehetőségeink közé a mentális fáradtság leküzdése érdekében. Ezáltal a regenerációjuk hatékonyabbá és precízebbé vált köszönhetően annak megértésének, hogy az egyes játékosok milyen típusú fáradtságtól szenvednek.

OW: Véleményed szerint egyedinek tekinthetők az Omegawave által szolgáltatott információk, figyelembe véve, hogy korábban nem tudtatok ilyenekhez hozzáférni más objektív és szubjektív eszközök segítségével?

BM: Abszolút. Elég jól felszerelt laborunk van remek lehetőségekkel, de egyik sem tudta biztosítani számunkra ezeket az információkat. Még egyszer hangsúlyozom, a központi idegrendszer fáradtságával kapcsolatos információk egy teljesen új ajtót nyitottak ki előttünk, és volt pár olyan esetünk, ahol a központi idegrendszer fáradtságának tényleges oka családi eredetű volt – erre pedig csak azt követően tudtunk rájönni, miután elég gyakran láttuk felbukkanni ezt a mintát ahhoz, hogy megértsük, ez már nem lehet kizárólag az edzés hatása. Ez alapján őszinte beszélgetéseket folytattunk a játékossal, hogy megértsük, mik történnek a magánéletében, ezekben a konkrét esetekben pedig olyan okokat találtunk, melyeket nem lehetett volna megállapítani kizárólag az edzésterheléssel kapcsolatos adatokból.

OW: Sokszor hallottuk már a klienseinktől, hogy a számítógépes játékok egy új típusú veszélyt jelentenek a sportolók Készenlétére. Nálatok felvetődött ez a probléma?

BM: Egyértelműen. Mostanra már mindenki – beleértve a vezetőedzőt is – tisztában van vele, hogy a játékosok életének ezen elemei milyen mértékben lehetnek hatással a játékra való készenlétére. Valójában gyakran megfigyeltük, hogy a pályán mutatott rossz teljesítménynek nem fizikai, hanem mentális fáradtság volt az oka. Ezért is fordítottunk kiemelt figyelmet minden olyan lehetséges tényezőre, mely negatív hatással lehet a központi idegrendszer állapotára: számítógépes játékokra, megfelelő alvásra, stb.

OW: Mennyire tudtátok könnyen begyűjteni és a gyakorlatban alkalmazni ezeket az információkat, figyelembe véve, hogy több, mint 20 játékos van a csapatban, és elég zsúfolt az időbeosztásotok?

BM: Véleményem szerint ezzel egyáltalán nem voltak problémáink. Kineveztünk egy szobát azt adatgyűjtésre, ahol a játékosok nyugodt környezetben feküdhettek. A méréseket követően gyorsan végigfutottunk rajtuk a technikai stábbal a megfelelő edzési konklúziók levonása érdekében. Továbbá, mivel ezt a tesztet nyugalomban kell végezni, minden játékosunk számára nagyon kényelmes volt, és nem észleltünk részükről jelentősebb ellenállást. Emellett aktívan bevontuk a játékosokat az eredményeik értelmezésébe, valamint abba, hogy az adott napon mi kellene tenniük és/vagy kerülniük a fiziológiai állapotuk javítása érdekében.

OW: Érdekelték a játékosokat az adataik?

BM: Abszolút. Valójában a szezon előrehaladtával azok a játékosok, akiknek nem jutott Personal egység, kezdtek minket kérdezgetni, hogy ők mikor fognak kapni. Úgyhogy egyértelműen kijelenthető, hogy megvolt részükről az érdeklődés.

OW: Miként hasznosította a vezetőedző a kapott információkat? Hogy tudtátok meggyőzni az előnyökről?

BM: Nos, mindenekelőtt megmutattuk neki a rendszert, és elmagyaráztuk, mire képes, és mik az előnyei. Azt is nyilvánvalóvá tettük, hogy nem akarjuk elvenni a munkáját, és eldönteni, melyik játékosoknak kellene játszaniuk. Csupán objektív információkkal látnánk el a döntéshozatal elősegítése érdekében.

A játékosok Készenlétével kapcsolatos információk még fontosabbá válnak, amikor a kezdő 11-ből többen is fáradtság jeleit mutatják. Képzeljük el, mi van akkor, ha csak egyetlen játékosnak nem optimális a készenléte – és mi van akkor, ha négynek sem az. Utóbbi esetben egész biztos csökkenni fog a teljesítményük, ha mindannyiuknak a teljes 90 percet végig kell hajtaniuk. Ezért a vezetőedző támogatása érdekében precíz információkkal tudunk szolgálni a fiziológiai készenlét szempontjából optimális cseréket illetően.

Elmesélem, miként mutattam ezt be neki az első alkalommal. 4 játékosunk is fáradt állapotban volt a meccset megelőzően. Felírtam a neveiket egy darab papírra, melyet betettem az edző öltözőszekrényébe, majd megkértem, hogy csak a meccs után nézze meg a neveket, és hasonlítsa össze azokkal, akiknek a lecserélésén gondolkodott a pályán mutatott teljesítményük alapján. Az edző a meccs során három olyan játékost is lecserélt a pályán lévők közül, akik neve a papíron is szerepelt. Miután ezt meglátta a meccset követően, meg is volt győzve. Továbbá onnantól kezdve ragaszkodott hozzá, hogy minden játékost mérjünk meg a mérkőzés napján, a meccset megelőzően.

[/et_pb_text][et_pb_image _builder_version=”3.0.86″ src=”https://wpffeb1c03afb8.blob.core.windows.net/wp-media/2016/03/fccorinthians_bloge4522846b1a2634cbbc4ff00005df78d.jpg” show_in_lightbox=”off” url_new_window=”off” use_overlay=”off” align=”center” always_center_on_mobile=”on” force_fullwidth=”off” show_bottom_space=”on” /][et_pb_text _builder_version=”3.0.86″ background_layout=”light”]

Bruno Mazziotti (középen) felemeli a kupát a Corinthians vezetőedzőjével, Tite-vel (Adenor Leonardo Bacchi)

OW: Mi volt a legnagyobb változás a játékosok edzésében az Omegawave információi hatására?

BM: A legnagyobb változást annak ismerete jelentette, hogy tudtuk, melyik játékosnak milyen edzésterhelést írhatunk elő. Konkrétan az egyik kritikus példát a maximális intenzitású napjaink jelentik. Az Omegawave-nek köszönhetően megoldható, hogy ezt a fajta edzést csak azoknak a játékosoknak írjuk elő, akik tökéletesen regenerálódtak, és így megnövekedett sérülésveszély nélkül képesek megbirkózni egy ilyen ingerrel.

Azt mondhatom továbbá, hogy az Omegawave kritikus eleme volt ebben a szezonban a nemzeti bajnokság megnyerésének. A brazil Série A bajnokság rendkívül intenzív és hosszú, sok meccsel, de ezen információk birtokában nálunk volt a legalacsonyabb a sérülések száma (A brazil Série A bajnokság csapatai esetében átlagosan 65 sérülés, ezzel szemben a Corinthians-nál 22 sérülés), valamint a legmagasabb a játékra kész játékosok száma az egész ligában. Kiszámoltuk azt is, hogy a Série A-ban szereplő minden egyes brazil focicsapat átlagosan 4,5 millió realt költ évente regenerációra. Azonban a Corinthians-nál mindössze 1,7 millió realt költöttünk, amely jelentős megtakarítást jelent. Elmondhatom, hogy a klub menedzsmentje elképesztően boldog volt ezen eredmények láttán.

(További információkért olvasd el a Destination: Brazil című cikket, mely az Omegawave-nek az országba történő látogatását mutatja be a 2014-es Világbajnokságot megelőzően)

 

Link: http://www.omegawave.com/2015/12/15/maximum-intensity-talking-serie-a-cns-with-corinthians-bruno-mazziotti/

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035