Cikkek

Hagyd, hogy az YBT dolgozzon helyetted (Phil Plisky)

Hagyd, hogy az YBT dolgozzon helyetted (Phil Plisky)

Hagyd, hogy az YBT dolgozzon helyetted (Phil Plisky)

Reggel elmentem futni. Bár ha őszinte akarok lenni, akkor ez inkább csak kocogás volt. Utálok futni. Kizárólag azért futottam, mert ez a testem karbantartásának leghatékonyabb módja. Nehezen tudtam magam mindig rábeszélni a futásra, míg meg nem ismerkedtem a pulzus edzés módszer

ével.

Ennek a technikának (a Maffetone-formulának) az a lényege, hogy a pulzusomat az aerob tartományban (180-életkor alatt) kell tartanom, így pedig már nem olyan gyötrelmes meló a futás. Amikor a pulzusom a tartomány tetejéhez közelít, elkezdem pocsékul érezni magam. Kezdetben pulzusmérő órát használtam, de idővel rájöttem, hogy a közérzetem alapján meg tudom állapítani a pulzusomat. Ha a pulzusom túl magasra emelkedik, akkor sétálok, míg lecsökken egy kicsit, és újra készen állok a futás folytatására.

Ez ma reggelig kiválóan működött is. Már közel jártam a 6 km-es, normál tempónál gyorsabb futásom végéhez. Kimerült voltam, és minden egyes lépés nehézséget okozott. Már alig vártam, hogy végre megálljak. Azt vártam, hogy jelezni fog az órám, mert túl magas a pulzusom. Ez a jelzés azonban csak nem akart jönni. Lenéztem az órámra, és azt tapasztaltam, hogy bőven a pulzus határértékem alatt vagyok…függetlenül attól, hogyan éreztem magam, az objektív mérés ennek ellenkezőjéről tanúskodott. Azt hittem, már a határom környékén járok, pedig közel sem. És mivel még nem voltam azon a szinten, nem volt más választásom, mint tovább folytatni a futást gyorsabb tempóban.

Végigcsináltam a távot és egy FANTASZTIKUS edzés kerekedett belőle a végére! Az edzésem hatékony és hatásos volt.

Az érzéseimmel ellentétes volt az objektív mérésem – a számok alapján –, ez pedig arra sarkallt, hogy végigfussam a távot, melyből végül egy kiváló futás lett. Az elmém csakis a futásra koncentrált, és képes voltam felülemelkedni a problémás közérzetemen.

A futáshoz hasonlóan régebben utáltam azt is, ha az edzésre való készenléttel kapcsolatos döntésekkel kellett foglalkoznom. Legyen szó akár sportolás előtti fizikális felkészülésről, a sportok világába történő visszatérésől, vagy akár csak egy kliens edzésének megkezdéséről, mindig azt éreztem, hogy az egész csak találgatás, és nincs semmilyen konkrét iránymutatás. Ekkor ismerkedtem meg az Y egyensúlyi teszttel („Y Balance Test” – „YBT”), mely egy hatékony és hatásos módszer a kliens mozgásrendszerei aktuális állapotának felmérésére. Függetlenül attól, hogy arra használtam, hogy feltárjak különféle problémákat még a kialakulásuk előtt, meghatározzam a beavatkozásom azonnali hatásosságát, vagy megállapítsam valakiről, készen áll-e a pályára történő visszatérésre, az Y egyensúlyi teszt elfogulatlan, objektív információkkal szolgált.

Mi olyan különleges az Y egyensúlyi tesztben?

Az Y egyensúlyi teszt teljesítéséhez kiváló motoros kontrollra van szükség a stabilitás határán dolgozva. A hiányosságok felnagyítódnak a stabilitás határán – amikor ugyanis valaki ezen a határon dolgozik, a kompenzációi feltárulnak, és jobban tisztában lesz a hiányosságaival. A számok nem csak nekem segítenek, hanem a kliensnek is bemutatják a problémás területeket.

Függetlenül attól, hogy az erőnlét fejlesztésével, rehabilitációval vagy teljesítmény növeléssel foglalkozó szakember vagy, a számok elősegítik a kommunikációt, objektíven feltárva, hol tart jelenleg a kliens – függetlenül attól, hogy az jó, vagy rossz. Az Y egyensúlyi teszt kiküszöböli az elfogultságomat – nem számít, mennyire kedvelem az adott klienst, vagy hogy mennyire szeretném, ha sikeres lenne, a számok ugyanis nem hazudnak. És mivel ez egy meglehetősen gyorsan elvégezhető teszt, gyakran tudom alkalmazni a rehabilitáció, illetve az edzés folyamata során. Nem kell arra várnom, hogy majd valamikor a jövőben egy egész edzést tesztelésre használhassak. A kliensemmel azonnali visszajelzést kapunk az állapotáról, így valós idejű visszajelzést tudok neki adni az edzéssel kapcsolatos esetleges változtatásokról, valamint a döntéseim indokoltságáról.

Így használom az Y egyensúlyi tesztet:

Sportolás előtti fizikális felkészülés:

Kutatók megállapították, hogy az YBT-n jelentkező aszimmetria, illetve gyenge összesített eredmény előrejelzi a sérülések kialakulását. Még hatékonyabb előrejelzéseket lehet tenni, ha több tényező kombinációját alkalmazzuk – ilyenek lehetnek a kórtörténet, az FMS teszten elért 0 és 1 pontos tesztek, valamint az YBT-n elért gyenge összetett érték és aszimmetria.

Beavatkozás hatásossága:

Amikor egy klienssel dolgozom, tisztában kell lennem vele, hogy a beavatkozási tervem pozitív hatással van-e a rendszereire. Bár jó érzés, amikor egy kliens azt mondja, jobban érzi magát, de biztosan kell tudnom, hogy a programommal tényleg fejlesztjük-e a mozgását. Ezt pedig valós időben kell tudnom, nem 6 héttel később. Ha a programom javítja a rendszerei állapotát, az Y egyensúlyi teszt azonnal megerősít ebben.

Felkészültség a pályára történő visszatérésre:

A rehabilitációs, valamint erő-, és állóképességi szakemberek számára az egyik legnagyobb kihívást az jelenti, hogy biztonságosan vissza lehet-e engedni egy sportolót a pályára. A számtalan teszt egyikeként az YBT megmutatja, hogy helyreállt-e az illető motoros kontrollja. És fontos azt is észben tartanunk, hogy nem csak azt kell tesztelnünk, ami számára normális, hanem azt is, ami a sportága/életkora/neme/stb. esetében normálisnak tekinthető. Különösen hasznos lehet, ha rendelkezésedre állnak a sportoló kiindulási értékei a sportolás előtti fizikális felkészülésről. Azokban a nehéz, érzelmekben gazdag pillanatokban az YBT objektív segítséggel tud szolgálni a döntés meghozatalához.

Az YBT révén kiküszöbölhető a találgatás, ugyanis választ minden nehéz kérdésre. Vajon fejlődik a kliensem? Vajon készen áll a sportolóm a visszatérésre? Vajon egy szinten van a kliensem a többiekkel? A teszt segítségével tudományosan bizonyított alapokra helyezhetem a döntéseimet, ugyanis egyértelmű visszajelzést ad a kliensem mozgásáról, valamint objektív visszajelzést ad a kliensemnek is a szubjektív érzései mellé. A teszt alátámasztja a döntéseidet, fejleszti a kliensed és közted fennálló visszajelzési hurkot, valamint segít meghozni a helyes döntéseket.

 

Link: https://www.functionalmovement.com/Articles/856/let_the_ybt_do_the_work_for_you

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035