Elképesztően sokan írnak nekem ebben a témában annak ellenére, hogy nem vagyok dietetikus és természetesen gasztroenterológus sem – ennek okán amit írok kéretik így kezelni, és szakemberrel konzultálni az ügyben.
Az epe a zsírbontásban és emészté
Azt gondolom, hogy butaság lenne azt javasolnom, hogy ne vedd figyelembe a szakemberek véleményét, de számtalan esetben használtak már epehólyaggal nem rendelkezők alacsony szénhidrátos diétát. Mert az egész napos állandó evés és a sok szénhidrát – gyakran 50-60% – teszi a dolgát. Egyrészt megjelenik az inzulinrezisztencia, másrészt nem lesz elegendő ideje a szervezetnek az autofágia nevű program lefuttatására, és így lassanként általános gyulladások alakulnak ki a szervezetben. És ez 40 felett fokozottan igaz!
Ennek okán, ha mégis szeretnéd alacsonyabb szénhidrát – ergo magasabb zsír és fehérje irányba eltolni az étkezésed – ezek a lehetőségek maradnak.
- Fokozatosság. Ne ugorj bele azonnal. A bevitt zsír és fehérje mennyiséget folyamatosan csökkentsd.
- Nem mindegy milyen zsír! Nem azt mondom, hogy zsírosat egyél, hanem azt, hogy vigyél be zsírt, és ebből a szempontból a kókuszolaj és az MCT olaj a legjobb és legkönyebben emészthető zsír. Az MCT hozzászokást igényel, vagyis ne kezdd nagy adaggal, mert komoly hasmenés lesz a vége.
- Legyél hidratált. Ezt kétféle módon érheted el. Iszol és/vagy nem vagy szájlégző. Igen, a szájlégzők 42 százalékkal több vizet veszítenek, mint a nem szájlégzők. Maradj tehát hidratált, de evés előtt/közben és után 30 perccel ne igyál már.
- Rostok. Párosítsd a zsírbevitelt jó minőségű rostokkal. Hirtelen a brokkoli, alma, káposzta ugrik be, de biztos van más is.
- Adhatsz jelzést előre a májnak, hogy több epeváladékra lesz szüksége. Savanyúkáposzta, gyömbér, almaecet, citromlé mind ilyen hatással van a májra.
A lényeg, hogy van remény, és a fokozatosság, folyamatos tesztelés segít a magas szénhidrát diéta elhagyásában az epehólyag hiányában is!
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés