A cikk eső részében a definíciókkal foglalkoztam inkább, míg ebben a részben már az edzéstervezésben is használt módszerek is előtérbe kerülnek.
Nem kezdhetünk bele úgy a sportoló fejlesztésébe, hogy nem ismerjük a Bompa által meghatározott 8 biomotoros készség fog
- Erő
- Gyorsaság
- Állóképesség
- Robbanékonyság
- Egyensúly
- Agilitás
- Flexibilitás
- Koordináció
A teljesség igénye nélkül – Az erő ahhoz kell, hogy le tudjunk győzni az ellenállást. A robbanékonyság az erő és sebesség közös értelmezésésén alapul.A sebesség a gyorsaságról, míg a hosszabb távra vagy időre történő futás illetve a több ismétlés az állóképességi gyakorlatok közé tartozik, de a birkózás inkább rövid időtartamú vagy anaerob állóképességet igényel. A hajlékonyság a maximális mozgástartományt takarja. A komplex mozgásokat koordinációs gyakorlatoknak nevezzük. Az agilitás alapvetően a robbanékonysághoz legközelebb álló kvalitás gyors irányváltásokat feltételez.
Minden egyes képességre van egy majdnem tökéletes sportoló példám, ezáltal könnyebben tudsz képet alkotni az egyes képességekről.
- flexibilitás – balett táncos
- egyensúly – akrobata
- erő – erőemelő
- robbanékonyság – súlyemelő, sprinter
- aerob rendszer – hosszútávfutó
- anaerob rendszer – birkózás
- gyorsaság – muay thai harcos
- Agilitás – jégkorong, foci, kézilabda
És itt a fenti háromszög megváltozik, mert tudnod kell majd, hogy a sportolódnak mire van szüksége a sportja, pozíciója, életkora és játékstílusa szerint.
Ha ezeket érted, akkor azt is tudnod kell, hogy az áltag ember szintjén arra van szükséged, hogy felmérd ezen készségek minőségét, és megtervezd, hogyan tudod ezeket kiegyensúlyozottan fejleszteni, vagy elérni egy kiegyensúlyozottabb helyzetet.
Ne feled, az átlag sportoló esetén szinte semmi okod nem lehet arra, hogy bármelyik dobozba többet tegyél, a cél az egysúly.
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés