A mozgásszegény életmód a negyedik legnagyobb globális halálozási ok. A fizikai inaktivitás nagymértékben járul hozzá a metabolikus és endokrin betegségek kialakulásához, inzulinrezisztencia, csökkent VO2max, magas vérnyomás és egyéb egészségügyi problémák léphetnek fel

Egy friss kutatás a fizikai inaktivitás globális hatásait vizsgálja. Az eredmények arra mutatnak, hogy a mozgásszegény életmód a negyedik legnagyobb globális halálozási ok, és hozzájárul számos metabolikus, endokrin és kardiovaszkuláris betegséghez. A kutatás különféle betegségekre gyakorolt hatásait is bemutatja, mint az inzulinrezisztencia, csökkent VO2max, magas vérnyomás, demencia és szív- és érrendszeri betegségek.
A mozgásszegény életmód hatásai
A kutatás kimutatta, hogy a fizikai inaktivitás hozzájárul a metabolikus betegségek, például az inzulinrezisztencia kialakulásához. Az inaktív személyeknél csökkent a glükózfelvétel és a testzsír csökkentésére irányuló képesség, ami hosszú távon 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. A kutatás hangsúlyozza, hogy a fizikai inaktivitás az endokrin rendszert is befolyásolja, például csökkenti a növekedési hormon és a tesztoszteron szintjét, miközben a kortizol szintje megnövekszik, ami stresszt és gyulladásos állapotokat eredményezhet.
Demencia és szív- és érrendszeri betegségek
A kutatás további fontos megállapítása, hogy az inaktív életmód jelentősen növeli a demencia kockázatát, mivel a fizikai aktivitás hiánya rontja az agyi keringést, csökkenti az idegsejtek regenerálódását és gyengíti az agy védelmi mechanizmusait. A szív- és érrendszeri betegségek kockázata is fokozódik, mivel a rendszeres testmozgás javítja a szív funkcióit, csökkenti a vérnyomást és a gyulladást, míg a mozgásszegény életmód pontosan ezeknek a védőmechanizmusoknak a hiányát eredményezi.
Következtetés
Ez a kutatás megerősíti a mozgás és a fizikai aktivitás fontosságát a metabolikus, endokrin, kardiovaszkuláris és mentális betegségek megelőzésében és kezelésében. A fizikai inaktivitás nemcsak, hogy hozzájárul számos életveszélyes betegség kialakulásához, de jelentős hatással van a mentális egészségre és az életminőségre is. A kutatás hangsúlyozza a rendszeres mozgás és a fizikai aktivitás beépítését a mindennapi életbe, hogy csökkentsük a betegségekkel kapcsolatos globális terheket és elősegítsük a hosszú, egészséges életet.
Nathan R Kerr, Frank W Booth. (2022). Contributions of physical inactivity and sedentary behavior to metabolic and endocrine diseases
*National Library of Medicine 10.1016/j.tem.2022.09.002
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.