Telefon

+36 30 599 60 35

Emal

kriszta@movelab.hu

Cikkek

Kevesebb lehetőség, több izom (Christian Thibaudeau)

Kevesebb lehetőség, több izom (Christian Thibaudeau)

Kevesebb lehetőség, több izom (Christian Thibaudeau)

“Egy nyilvános edzőterem jobb, mint az otthoni edzés, mert több eszköz közül választhatsz.”

Gyakran hallom ezt érvként, amikor arra bátorítok mindenkit, hogy fektessen be egy otthoni saját terem kialakításába. Objektív tekintetben valóban igaz, hogy egy nyilvános

edzőteremben több lehetőség áll rendelkezésünkre, mint akár a legjobban felszerelt otthoni termekben is. De amellett, hogy ez vonzóan hangzik, vajon tényleg jobb is?

Elismerem, egyszer-egyszer jó érzés egy olyan gépet használni, amivel izolálni tudsz egy adott izmot, vagy épp mentális szünetet tarthatsz az olimpiai rudas kemény edzéseid után. Sok esetben azonban a több opció valójában több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz.

Először is, a legtöbben ódzkodnak a rúddal és kézi súlyzókkal végzett nagy alapgyakorlatoktól. Ezek azonban nem csupán izom-, és erőnövelő gyakorlatok, hanem egyúttal olyan mozgások is egyben, amelyek javítanak tudnak a mozgásképességeden, valamint a tested megfelelő használatának készségén.

Ahhoz, hogy az alapvető mozgásminták (guggolás, csípőhajlítás, nyomás, húzás, kitörés és cipelés) mesterévé válhass, a legfontosabb eszközeid egy rúd, a súlytárcsák és a kézi súlyzók.

„Igen, de ezek a nyilvános termekben is elérhetők.”

Ez igaz. Azonban a gyakorlat azt mutatja – és ez a tapasztalat abból fakad, hogy már 25 évet lehúztam a világ edzőtermeiben –, hogy ha rendelkezésre állnak „egyszerűbb” opciók is, akkor az emberek többsége a rudas gyakorlat túlnyomó része helyett a gépekkel végzett gyakorlatokat fogja választani. És ha őszinte vagy magadhoz, akkor beismered, hogy veled is a kelleténél gyakrabban elő szokott ez fordulni.

A világ egyik legnagyobb edzőterme Montrealban található, jómagam is elég sokszor edzettem már ott. Viszont bár valóban lenyűgöző látványt nyújt – szó szerint a világ összes géptípusa megtalálható benne –, sosem volt részem egy igazán jó minőségű edzésben.

A túl sok lehetőség csak zavart szül, és megnehezíti a programod követését. Már így is túl sok egymásnak ellentmondó információval találkozhatsz, amitől csak még nagyobb kihívást jelent az ideális edzés kiválasztása. Nincs szükségünk még több zavaró tényezőre.

TÖBB GÉP, KEVESEBB ERŐ

A helyzet az, hogy a kiváló eredmények eléréséhez nincs szükséged csicsás gépekre. Az 50-es és 60-es években – mielőtt még a szteroidok széles közben elterjedtté váltak volna – az edzések többségét szabad súlyokkal végezték, és azok a srácok több izmot építettek kiegészítők nélkül is, mint manapság a valódi naturálok. Ráadásul sokkal erősebbek is voltak!

Számos teljesítményfejlesztő központban is dolgoztam már, és a többségük a szabad súlyos gyakorlatokra épült, kivéve maximum egy lábhajlító és egy csigás lehúzó gépet. És biztosíthatlak róla, hogy a klienseik sokkal jobb eredményeket értek el, mint a csicsás termek látogatói.

Hogy miért? Nos, ennek több oka is van:

1. A túl sok lehetőség zavart szül, valamint kisebb önbizalmat a gyakorlatválasztásokban és mérsékeltebb következetességet az edzésekben.

2. A szabad súlyok használata rákényszerít a testkontroll, valamint az elme-izom kapcsolat fejlesztésére. A gépek ezzel szemben mindkettőről gondoskodnak HELYETTED. Márpedig a helyzet az, hogy azok tudnak jobb eredményeket elérni, akiknek fejlettebb a testkontrollja, valamint az elme-izom kapcsolata.

Íme erre egy példa a golf világából: A legendás Moe Norman egyszer kijelentette, hogy irigyli azokat, akik még mindig azt próbálják kitalálni, miként lehet a legjobban lendíteni az ütőt. Hogy miért? Mert a kísérletezés és a finomhangolás az edzésed legvidámabb és legélvezetesebb része.

Ugyanez igaz az emelésre is. Az edzés legjobb része azon apró korrekciók megtalálása, amelyekkel jobb izomreakciókat és fejlődést tudsz elérni – legalábbis azok számára, akik valóban izmot szeretnének építeni. Figyeld csak meg a legkiválóbb testépítőket. Fantasztikus módon képesek korrigálni a gyakorlatokon annak érdekében, hogy az utolsó cseppnyi izomstimulációt is kifacsarhassák belőlük. Vince Gironda, Charles Glass és John Meadows remek példái ennek a mentalitásnak. Nyilvánvaló módon a gépek kiölik ezt a fajta örömöt az edzésből.

Ráadásul ha kevesebb lehetőség közül kell választanod, akkor rá vagy kényszerítve a gyakorlataid optimalizációjára. Intellektuálisan jobban részese leszel a saját edzésednek. Megtanulod, hogy működik a tested, és miként tudod a legtöbbet kihozni belőle.

Persze továbbra is igaz, hogy a nagy nyilvános termekben vannak kézi súlyzók is. De vajon ezekben a termekben hányan szokták végezni az alábbi gyakorlatokat?

  • Felhúzás
  • Román felhúzás
  • Guggolás
  • Elölguggolás
  • Döntött törzsű evezés
  • Húzódzkodás
  • Katonai nyomás állva

Nem sokan – és még aki igen, jellemzően az is csak félgőzzel.

Sokkal egyszerűbb inkább letolni az edzésünket gépeken: lábhajlítás, lábtolás, Hack guggolás, csigás lehúzás, és Smith-gépen vállból nyomás. Ezzel nem azt akarom persze mondani, hogy a gépek teljesen hatástalanok, de a hatásfokuk nagyon sok tekintetben elmarad a szabad súlyokétól. És egyértelműen nincs rájuk szükséged, hogy maximálisan kiaknázd a genetikai potenciálodat.

Link: https://www.t-nation.com/training/tip-fewer-options-more-muscle/

Megosztás

Legújabb cikkek

Facebook