Cikkek

Cserben hagyott a testem…megint (Gray Cook)

Cserben hagyott a testem…megint (Gray Cook)

Cserben hagyott a testem…megint (Gray Cook)

Tudom, hogy felmerült már bennem a gondolat…az is lehet, hogy beszéltem is róla.

„Cserben hagyott a testem.”

Saját magamon kívül nagyon gyakran hallom ezt edzőként és fizikoterapeutaként másoktól is. Ezzel a kijelentéssel az emberek gyakran egy nem megfelelő telje

sítményre, vagy egy váratlan sérülésre utalnak.

Az egészséged szempontjából azonban meg is fordíthatod ezt a kijelentést. Nem lehet, hogy talán te hagytad cserben a testedet? Lehet, hogy a tested már jó ideje küldözgeti neked a jeleket arról, hogy nem megy minden tökéletesen: folyamatosan fáradt vagy, az optimálisnál kevesebb energiád van, gyenge a flexibilitásod, egyszerű mozgásoknál pedig probléma észlelhető a tested egyik oldalán, vagy esetleg fájdalmat érzel a mozdulat közben. Ezek mind jelek – a tested ugyanis csak így képes kommunikálni veled.

Egy egyszerű csekklista segíthet gyorsan meghatározni az(oka)t a terület(ek)et, amely(ek)en a testednek problémája lehet veled:

Van olyan rubrika, amit nem ikszeltél be?

Napjaink számokon nyugvó világában – a Fitbits, valamint számos egyéb kütyü mellett, melyek kielemzik a tested természetes ritmusát, frekvenciáit és hajlamait – az öntudatosságra való igény az egyetlen, melynek hiányát ritkán érzékeljük. Lehet, hogy nem egy önszabályozó organizmusként funkcionálsz. Minden idők legjobb sportolói olyan jól ismerik a saját testüket, hogy nincs szükségük Fitbit-re. Nos, te is nyugodtan használhatsz Fitbit-et (vagy más hasonló eszközt) az önszabályozás ezen szintjének eléréséhez.

Írd fel magadnak, hogy érzésed szerint jól aludtál-e, mielőtt megnéznéd, hogy az általad használt eszköz is ezen a véleményen van-e. Döntsd el, hogy jót futottál-e (időre és közérzetre egyaránt), mielőtt megvizsgálnád az optimális pulzusodat és a regenerációd mértékét. Fel tudod vajon mérni a készenléted szintjét már azelőtt, hogy egy új applikáció beszámolna neked a szívritmus-variabilitásodról, valamint az aktuális készenlétedről?

Nincs szükséged egy eszközre annak megállapításához, hogy cserben hagyod-e a testedet. Ha a legegyszerűbb mozgások, valamin edzés közben fájdalmat érzel, és nem teszel semmit ellene, akkor igenis ez a helyzet. A tested csak ilyen módon tud jelezni neked az adott minta kapcsán – azonban mivel annyira nem vagy tisztában a gyenge mozgásmintáiddal, hogy végül a lehető leghangosabban kell beszélnie hozzád ahhoz, hogy kommunikálni tudjon veled.

Függetlenül attól, hogy mit mond az eszköz az alvásod mennyiségéről/minőségéről, ha fáradtan ébredsz reggel, akkor kelj ki az ágyból, és csinálj valamit 3-4 percig – például napüdvözletet, vagy néhány egyszerű nyújtást. Gurulj a földön egy kicsit. 2-3 perc után azt fogod tapasztalni, hogy valójában egyáltalán nem vagy fáradt, eleget aludtál, csak nagyon pocsékul ébredtél. Nem a megfelelő időablakban keltél ahhoz, hogy belevesd magad a napba, ezért jelzéseket kell küldened a testednek az állapotodról – épp úgy, ahogy a tested is küld neked jeleket. Tanulj meg harmóniában élni a testeddel.

Mivel a Functional Movement Screen és az Y-egyensúly teszt során számos jelet vizsgálunk, könnyen meg tudjuk állapítani, ha a tested valójában nem funkcionál olyan szinten, mint ami az általad tervezett tevékenységhez szükséges lenne. Ez azt jelenti, hogy meg fogsz sérülni? Nem. Akkor azt jelenti, hogy az optimálisnál kisebb esélyed van a fejlődésre? Valószínűleg igen.

Van egy olyan téma, mely folyamatosan újra és újra felmerül a mozgásminta szűréssel és teszteléssel kapcsolatos kutatások során: a legtöbb csoport esetében akik a legrosszabbul mozognak a többséghez képest, azoknak jóval több erőforrásra van szükségük ahhoz, hogy ugyanolyan eredményeket tudjanak elérni, mint a többség.

A bokamobilitás egy nagyon-nagyon fontos tényező a fitnesz és a sportok világában. Hogy ennek kapcsán milyen indikátort tudsz azonnal alkalmazni? Nos, ha képtelen vagy a mély guggolásra – arra a képességre, hogy a szobádban vagy odakint, cipőben vagy anélkül, súly nélkül leülj mélyen, a fenekeddel majdnem megérintve a sarkaidat –, az bokamobilitási problémára utalhat. Ha képtelen vagy a mély guggolásra, az az első jele annak, hogy rosszabbul mozogsz, mint az őseid – vagy mint egy hároméves. Ha pedig fájdalom jelentkezik egy nem extrém mozgás (nem intenzív mozgás, nem terhelt mozgás és nem is extrém mozgás – egyszerűen csak egy átlagos mozgásminta: a lábujjaid megérintése, kitörés mindkét oldalon, a térded leengedése és felállás vissza) során, az arra utal, hogy a tested épp egy jelet küld neked.

A mozgásminták végrehajtására, valamint a tested abszolút normál formákba és pozíciókba helyezésére való képtelenség arra utal, hogy diszfunkció van jelen. Figyelj meg mást a mozdulat végrehajtása során, vagy nézz meg egy képet a mozgásról. Képes vagy ennek reprodukálására? Képes vagy olvasni és írni a mozgásminták nyelvén?

Ha látsz egy guggolást, megpróbálkozol te is vele, de a végeredmény egy csípőhajlítás lesz, akkor nem vagy képes olvasni és írni a mozgásminták nyelvén.

Ha ez egy angol óra lenne, megkérdőjelezném a műveltségedet és az alapismereteid meglétét. Azonban az edzőteremben sutba dobjuk a logikát, egyszerűen csak teszünk rá egy kis súlyt, és megnézzük, mennyit tudunk vele kinyomni…majd kiírjuk az eredményt a Facebook-ra.

Figyelj oda a tested által küldött jelzésekre – ha pedig nehezen tudod értelmezni őket, akkor kérj segítséget. A Functional Movement Screen úgy lett kialakítva, hogy segítsen a beszélgetés megindításában. A legtöbben úgy hiszik, hogy kialakításánál fogva a beszélgetését lezárását jelenti, pedig nem ez a helyzet. Ha a mozgásminta szűrésed normális eredményt mutat, az még nem jelenti azt, hogy minden rendben van. Számos további tesztre van szükségünk például a teljesítményed és az állóképességed megerősítésére. Például ha a mozgásminta teszted rendben van, de fitnesz problémáid vannak, akkor megvizsgálhatjuk a fitnesszel és az alapokkal kapcsolatos kapacitásodat. Ha pedig a mozgásminta teszted diszfunkciókat tár fel, akkor egy kis időre félretesszük a fitnesz céljaidat, egy hétig intenzíven a korrekciós stratégiára fókuszálunk, majd utána megnézzük, hogy sikerült-e változást elérni a mozgásminta teszten. Ha igen, akkor visszatérhetünk a fitnesz probléma felmérésére. Ha pedig mostanra az is elmúlt, akkor az, amit fitnesz problémának gondoltál, valójában egyszerűen csak egy funkcionális probléma volt.

Ez olyan gyakran fordul elő az FCS kurzusaink résztvevőinél, hogy már szinte megrendezettnek tűnik az egész. Biztosíthatlak róla, hogy nem így van, arra azonban kiválóan rávilágít, hogy általában már előre eldöntjük, mi is a probléma, mielőtt még meghatároznánk minden potenciális problémaforrást vagy befolyásoló tényezőt.

Végül, de nem utolsósorban, ha fájdalom jelentkezik a tesztek során, akkor a mozgásminta szűrés feladata ezennel lezárult. Nem fog túl sokat elárulni neked a fájdalomról azon túl, hogy melyik oldalon jelentkezett, és milyen mozgásminta váltotta ki. Innentől pedig rendelkezésünkre áll egy szép kis biztonsági háló. Egy szakértő – például egy SFMA-képzettséggel rendelkező kiropraktőr, képzett sportedző, fizikoterapeuta vagy orvos – fel tudja használni a mozgásminta szűrés során általunk használt mozgásminta-nyelvet az erőnléted fejlesztésére, és egy olyan rehabilitációs terv kialakítására, mely nem csupán testrészek halmazaként tekint rád, hanem a mozgásminták tesztjeid eredményein alapul.

Ha szeretnéd tudni, miként figyelhetsz oda a testedre, egyszerűen csak kezdj rá odafigyelni. Figyeld meg az említett jeleket. Kövesd az általam adott irányelveket. Ha pedig nehezen tudsz ráérezni a nyelvére, akkor egyetlen mozgásminta szűrés többet érhet, mint akár 10 edzés is ugyanattól a szakértőtől. A rossz irányba tett egyetlen lépést könnyű korrigálni, azonban 2.000 lépés korrekciójához már sok időre és energiára lesz szükség.

A térképészek és a geográfusok tudnának neked erről mesélni. „A térkép nem maga a táj, csupán annak leegyszerűsített bemutatása. A táj ettől nagyban különbözik, sokkal változatosabb, és folyamatosan formálódik. Ezzel szemben a térkép nem más, mint képek rögzített halmaza, melyek egyszerűen csak egy adott tájra vonatkoznak.” Ha egy anatómia könyvön megkeresed a fájdalmas testrészt, az azzal egyenértékű, mintha a térképet lapozgatnád. Azonban ha végigcsinálsz egy mozgásminta szűrést, egy korrekciós stratégiát, ennek során pedig megküzdesz a saját hibás mozgásminta-viselkedéseiddel…no akkor már magáról a tájról beszélünk. Ez azzal jár, hogy koszosak lesz a lábaid, és bőrkeményedésesek a kezeid – végül azonban újra azonos nyelvet fogsz beszélni a testeddel. Te és a tested együtt fogjátok felfedezni az ismerős és ismeretlen területeket.

Függetlenül attól, hogy akár elkezdesz odafigyelni a tested jelzéseire, és valamiféle számszerűsítő eszközt használsz az észleléseidnek az általa már valósággal való összevetésére, vagy akár felkeresel egy mozgásminta szűréssel foglalkozó szakértőt, aki segít megállapítani, hogy a mozgással kapcsolatos ismereteid elegendőek-e az edzéscélod eléréséhez, vagy sem, valószínűleg nem fogod tudni elérni azt a célt, ha nem tanulod meg először a mozgásminták nyelvének olvasását és írását. Ez persze nem helyettesít semmilyen erőnléti vagy teljesítmény stratégiát, amit ráépítesz. Azonban a legtöbb elit szintű edző elég bölcs ahhoz, hogy ne használjon fölöslegesen terhelést nem megfelelő mozgásminták esetében. A mozgásminta szűrés pedig egy egyszerű módszer arra, hogy alkalmazni tudjuk mi is ezt a bölcsességet még jóval azelőtt, hogy tapasztalttá és bölccsé válhatnánk.

Ha úgy véled, hogy az érzékelés vezérli a viselkedést, akkor vállald fel ennek következményét is: Az öntudatosság jelenti az első lépést az önszabályozás felé.

Ha van szabad 10 perced, akkor kezdj összebarátkozni a testeddel, ugyanis innentől egészen máshogy fogtok kommunikálni egymással. Kezdj a megértéssel, kezdj a figyeléssel. Lehet, hogy te hagytad cserben a tested, és ő valójában soha nem hagyott cserben téged.

Link: https://www.functionalmovement.com/Articles/779/my_body_let_me_down_._._._again

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035