Cikkek

KAATSU Specialistáknak: A három P

KAATSU Specialistáknak: A három P

KAATSU Specialistáknak: A három P

A korábbi NCAA sportoló és KAATSU specialista Chris Dahowski tisztában van a KAATSU révén versenysportolóknál elérhető pozitív hatásokkal és előnyökkel, erre a koncepcióra pedig a ’Három P’ elnevezést használja.

* Fizikális (Physical)

* Fiziológiai

(Physiological)

* Pszichológiai (Psychological)

Fizikális

Ez akkor jelentkezik, amikor a sportolók a KAATSU Air Bands-eket viselik a karjaikon vagy a lábaikon, és KAATSU Training vagy KAATSU Cycle módban vannak.

A KAATSU Air Bands viselése közbeni mozgás elkerülhetetlenül előidézi a tejsav felhalmozódását, ez pedig beindítja a test természetes biokémiai folyamatait. Amikor a KAATSU Air Bands viselése közbeni mozgás technikailag hibátlanná válik, akkor kezdhetjük optimálisan felkészíteni a sportolókat a teljesítményük növelésére.

„A sportoló hibátlan technikával égeti be a mozgást az izommemóriájába – bár egyáltalán nem dolgozik maximális, vagy akár csak magas intenzitással, ez jelenti a KAATSU protokollunk első lépését”, magyarázza Chris Morgan, az olimpiát is megjárt vezetőedző. „Ezt követően arra kérjük a sportolókat, hogy vegyék le a KAATSU Air Bands-eket, és ismételjék meg a hibátlan technikát maximális erőbedobás mellett is.

Ez a módszer használható egy kosárlabdázó büntetődobásainál, egy golfütő vagy egy baseball ütő lendítésénél, vagy akár egy olimpiai szintű futó, úszó vagy evező szintidejének fejlesztésénél.”

A KAATSU Air Bands hibátlan technikájú mozgás közbeni használata még magas intenzitás nélkül is hatalmas javulást hozhat a gyorsaságban, az állóképességben, illetve az erőben. A KAATSU fiziológiai változásokat idéz elő a testben – egy természetes adaptációt, melynek során finomhangolásra kerül a test-elme kapcsolat.

Fiziológiai

Ez akkor jelentkezik, amikor a sportolók a KAATSU Air Bands-eket viselik a karjaikon vagy a lábaikon, és KAATSU Training módban vannak, vagy a versenyzés közbeni fájdalomszinten, illetve ahhoz közel, vagy a legmagasabb intenzitási szinten és fókuszáltsággal dolgoznak.

Amikor a sportolók a gyorsabb és intenzívebb edzés hatására a tejsavszintjük növekedése jelentette kényelmetlen érzést tapasztalják, addigra már jelentős változások indultak el a neuromuszkuláris, a vaszkuláris és az endokrin rendszerükben. Az endothél sejtek és az IGF-1 szintjének emelkedése, valamint a jelentős mértékű nitrogén-monoxid és növekedési hormon termelése természetes módon megy végbe, ezáltal elősegítve a sportoló fiziológiai fejlődését.

Ez különösképpen igaz olyan esetben, ha a sportoló KAATSU Cycle-t végez minden egyes edzés előtt és után, valamint KAATSU Training-et minden egyes edzés során.

Pszichológiai

Az edzők tisztában vannak vele, hogy a sportolóik gondolkodásmódja abszolút kritikus eleme az önbizalomnak és a pozitív szemléletmódnak. Ha a sportoló feje rendben van, akkor az edzés és a felkészülés révén fejlődni fog és el tudja érni a céljait.

Morgan ezt a következőképpen magyarázza el: „Azt szoktam mondani a sportolóimnak, hogy a ’versenytempó’ helyett a ’versenyfájdalomhoz’ kell hozzászokniuk. Minden egyes aerob-alapú versenyszámban – legyen az akár úszás, futás, evezés vagy kerékpározás – előbb-utóbb elérkezik az a pont, ahol színre lép a fáradtság és a kényelmetlen érzet. A sportolók kényelmetlenül – melyet leginkább fájdalomként szoktak definiálni – érzik magukat, ezért elkezdenek lelassítani és változtatnak a tempójukon…lefelé csökkentve azt.

Azonban a KAATSU Air Bands napi szintű használatával sokkal gyakrabban tapasztalják meg a versenyfájdalmat. A gyakori tapasztalással pedig együtt jár a hozzászoktatás, ezáltal pedig megtanulják, miként lehet ezt pszichológiailag kezelni.”

Dahowski, aki több tucat tini sportolót készít fel egyszerre az NCAA Division 1 versenyekre, egyedi módon tekint arra, hogy miként lehet optimálisan alkalmazni a KAATSU Air Bands-et a középiskolás sportolók edzése során.

„Az úszóink 12-18 percen keresztül gyorsúszás sprinteket csinálnak, majd tartunk egy kis ’szabadfoglalkozást’, amikoris a srácok az úszódeszkába kapaszkodva annyit beszélgethetnek, ameddig csak akarnak az edzés meghatározott időszakaiban.”, meséli Dahowski. „Azonban ha nem adnak bele mindent a gyorsúszás során, és ellazsálják a dolgot, akkor levonunk egy percet ennek az idejéből. Tehát ha az edzés során be van tervezve egy 5 perces szabadfoglalkozás, ők pedig lazsálnak az úszás során, akkor levonunk ebből 1 percet.

Higgyétek el, a közösségi idő lecsökkentésének veszélye kiváló eszköz a fókusz fenntartására.”

Ezek a ’szabadfoglalkozások’ más célt is szolgálnak. Dahowski ugyanis hatékonyan fel tudja mérni azt is, hogy a sportolói képesek-e kiaknázni a bennük rejlő potenciált.

„Egy igen kemény szett után következik egy szabadfoglalkozás. Azonban az első 50 másodpercben a srácok csendben vannak, csak lassan lábtempóznak a deszkáikba kapaszkodva. Ha tényleg komolyan odatették magukat, akkor a testüknek – és az agyuknak – időre van szüksége a regenerációhoz. 75 másodperc környékén már hallható egy halk moraj, 100 másodperc után pedig teljesen normál hangerővel képesek beszélgetni. Ez kiválóan mutatja, hogy megfelelő volt-e az intenzitás.

Amikor nevetgéléseket hallok, tudom, hogy készen állnak a következő (kemény) szettre.”

 

Link: http://www.kaatsublog.com/2020/02/kaatsu-specialist-series-three-ps-of.html

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035