Cikkek

A mindenki számára tökéletes általános program nem létezik (Erik Korem)

A mindenki számára tökéletes általános program nem létezik (Erik Korem)

A mindenki számára tökéletes általános program nem létezik (Erik Korem)

„A mindenki számára tökéletes általános program nem létezik. Ha mindenkit ugyanúgy edzel, azzal csak az átlag csökkenését tudod elérni. Akik kiválóan teljesít

enek, azt a csoport többi tagjának kárára érik el.” – Vern Gambetta (Író és edzésszakértő az MLB-ben, az NBA-ben és az MLS-ben)

Az edzés egy hosszú távú folyamat. Gyakran ismételgetjük ezt a mondatot, de úgy érzem időnként mégsem figyelünk oda a jelentésére. Sokszor arra használjuk ezt a mondatot, hogy igazoljuk egy olyan jól átgondolt és fokozatos edzésprogram alkalmazását, mellyel nem próbáljuk „túlpörgetni” a sportolót csak azért, hogy nagyobb biológiai adaptációt érhessünk el a segítségével. Egy hosszú távú edzésprogram kialakítása során azonban gyakran elmarad annak a meghatározása, hogy az edzés folyamatának „idővonalán” merre találjuk az egyes sportolókat.

Képzeld el, hogy beszállsz a Vissza a jövőbe DeLorean-jába Marty McFly-jal, de nem állítasz be egy konkrét dátumot az időgépen. Rövidesen Hill Valley mellett találod magad egy koromsötét mezőn. Tudod ugyan, hogy Hill Valley-ben vagy, és azt is tudod, hogy sötét van odakint, de ezen túlmenően semmi más információval nem rendelkezel azt illetően, hogy pontosan „mikor” is vagy éppen.

Ehhez hasonlóan amikor az újoncok bekerülnek az egyetemre, gyakran egyetlen edzőcsoportba sorolják be őket, ahol egyáltalán nem veszik számításba az egyéni „idővonalukat”. Abból a feltételezésből indulnak ki a program megalkotói, hogy ugyanolyan típusú biológiai fejlődésre van szükségük, de ennél messzebb nem is lehetnének az igazságtól. Egyes újoncok elképesztő mennyiségben képes magas intenzitású erőkifejtésre, azonban a keringési rendszerüknek bőven van hová fejlődnie. Ezzel szemben mások esetleg erős aerob rendszerrel rendelkeznek, de nem áll rendelkezésükre elegendő kapacitás az ismétlődő magas intenzitású erőkifejtéshez. Azáltal, hogy mindenkit egy általános csoportba raknak egy egész évre, egyes sportolóknak idővel ez szenvedést fog jelenteni csak azért, hogy mások fejlődni tudjanak. Ezeknél a sportolóknál stagnálni fog az edzés folyamata, és ezáltal a fejlődésük mértéke.

Ezzel nem azt mondom, hogy az 1. naptól kezdve személyre szabott edzéseket kell végezniük; azonban azt javaslom, hogy már az edzés folyamatának kezdeti szakaszában a sportolókat csoportosítani kell a különféle biológiai rendszerek működése alapján. Ily módon – egy általános edzésprogram keretein belül – minden sportoló különféle variációkkal dolgozhat, melyek biztosítják a számára szükséges specifikus fejlődést. Az Omegawave technológia pedig kiemelt szerepet tölthet be ennek során. Azáltal, hogy hosszabb időn keresztül monitorozni tudja minden egyes sportoló készenléti állapotát, az edző egy olyan edzésprogramot tud számukra összeállítani, mely építi a fejlesztésre szoruló biológiai rendszereket, valamint tovább erősíti azokat a rendszereket, melyek már jelenleg is nagyobb kapacitásokkal rendelkeznek. Emellett az Omegawave használatával az edző mérhető visszajelzést is kap az egyes sportolóknak előírt edzés hatásosságáról.

A fizikális felkészülésen túl a sportolókra ható technikai/taktikai terhelést is gyakran félrekezelik. Az edzésterhelést gyakran egyenlően osztják el az összes csapattag között, függetlenül attól, hogy melyikük milyen mértékű releváns munkakapacitással rendelkezik. Ritkán gondolnak bele, hogy a fiatalabb sportolók esetleg nincsenek birtokában olyan mértékben a technikai/taktikai terhelés kezeléséhez szükséges speciális munkakapacitásnak, mint felsőbb éves társaik. Egy bajnokságban induló csapatnál pedig ez katasztrofális eredményekhez vezethet. Egy fiatalabb, tehetségesebb sportolónál előfordulhat, hogy a fiziológiai készenléte visszaesik, emiatt pedig esetleg „falba ütközhet” a szezon közepén, és nem fog tudni a legmagasabb szinten teljesíteni. Ezzel egy időben pedig esetleg egy tapasztaltabb és nagyobb mértékű speciális munkakapacitással rendelkező csapattársa nem kap elegendő edzésterhelést ahhoz, hogy fejlődni tudjanak a technikai/taktikai képességei.

Röviden összefoglalva a mindenki számára tökéletes edzésprogram nem létezik, és ez jelenti az edzéstervezés folyamatának szépségét és kihívását. Teljesítmény edzőkként a mi felelősségünk a folyamat monitorozása, így biztosítva, hogy minden sportoló képes legyen maximálisan kiaknázni a benne rejlő potenciált.

 

Link: https://www.omegawave.com/2013/11/01/one-size-does-not-fit-all/

Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon elérhető 08:00 és 16:00 között: +36305996035