A sportolók kezelésének lényegét az jelenti, hogy hozzáigazítsuk a napi edzésterhelést a sportoló aktuális állapotához. Ebben nincs semmi újdonság az edzők
A hiányzó láncszemet a sportoló aktuális állapotának értékelése jelenti: vajon egy adott napon az előírt edzésterhelés optimális, túl sok vagy túl kevés, túl nehéz vagy túl könnyű? Nem tudhatjuk, és a legtöbször már csak akkor döbbenünk rá a helyes válaszra, amikor már túl késő – amikor a sportoló nem fejlődik, csökken a teljesítménye, túledzi magát, vagy lesérül.
Ezért is próbáljuk mérni a sportolók aktuális állapotát minden edzés előtt. Megfigyelünk, kérdezünk, meghallgatjuk őket, időnként pedig tesztelünk – így próbálva meg feltárni, hogy a sportolónak sikerült-e megfelelően regenerálódnia a korábbi edzéseket követően. És igen, bizony követünk el hibákat is ennek során. Szubjektív értékelés – mint például a megfigyelés, a kérdezés és a meghallgatás – révén soha nem kaphatunk pontos képet a sportoló állapotáról.
A sportolónak csupán szubjektív elképzelése van az aktuális állapotáról, melyet ráadásul befolyásol a motivációja, a célja, az akaratereje, stb.
“Nem vagy fáradt?”
“Á, dehogyis, készen állok.”
“Nem vagy stresszes?”
“Kicsoda, én? Ugye csak viccel?”
Túl sokszor hallottuk már ezeket a válaszokat.
Szubjektív értékelés: tételezzünk fel, hogy van egy enyhe (mondjuk 38,5°C-os) lázad. Most képzeld magad elé, miként reagálná erre akkor, ha valami fontos vagy kellemes dolgot kellene megtenned – például be kellene fejezned egy fontos projektet határidőre, vagy végre találkozhatnál a rég nem látott barátaiddal. Ezzel szemben képzeld magad elé azt, hogy ki kell takarítani a lakást, vagy az anyósodék jönnek látogatóba. Az előbbi esetben alig fogod észrevenni a lázat, míg az utóbbi esetben egész biztos ágynak fogsz dőlni tőle.
Ugyanez a helyzet a sportolókkal is. Ha csak arra támaszkodsz, amit mondanak, akkor egész biztos hibázni fogsz – az edzés 20%-kal nehezebb vagy több, illetve 20%-kal könnyebb vagy kevesebb lesz a kelleténél.
Egy gyors Omegawave teszttel azonban lecsökkentheted ezt a hibahatárt 20%-ról mondjuk 5%-ra minden egyes edzés során. Egy hónap elteltével egy egész más sportoló fog állni előtted – pusztán csak azért, mert objektíven értékelted az állapotát, és nem hagytad, hogy a szubjektív tényezők befolyásoljanak.
Az extra információk révén módosítani tudsz az edzésen. Hasznos módszer lehet például, ha van egy „A” terved (az eredeti program) arra az esetre, ha a sportoló képes volt a teljes regenerációra, és egy „B” terved arra az esetre, ha nem zajlott még le teljesen a folyamat.
A tesztelés persze nem jelenti azt, hogy már soha többé nem lesz szükség a szubjektív értékelésre. Pusztán csak annyit tesz, hogy több információval tudsz dolgozni, és kevesebb találgatásra fog épülni az edzésprogram. Ráadásul monitorozni is tudod a sportolóidat, és az edzésekre adott hosszú távú trendeket is meg tudsz figyelni.
Link: https://www.omegawave.com/2013/05/23/athlete-assessment-from-subjective-to-objective/
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés