Tehát szakértő szeretnél lenni az erő-, és állóképesség, a személyi edzés, vagy mindkettő terén?
Gyakran felmerül az a kérdés gyakornokoktól, val
Ez érdekes kérdés, ugyanis az érme mindkét oldalával találkozom. Látok olyan fiatal edzőket, akik segítenek az embereknek, fejlesztik magukat, és megtesznek mindent annak érdekében, hogy az iparágat jobbá tegyék.
És látom az iparágnak azt az 1%-át is, akik utálnak mindent és mindenkit, és képtelenek megérteni, miért nem hallgatnak rájuk többen.
A kérdés tehát egyszerű: Miből lehet tudni, hogy képes leszel a többieknél magasabb szintre kerülni, és (remélhetőleg) szakértővé válni a szakterületünkön.
Sajnos ezen a téren nincsenek gyors megoldások vagy titkos módszerek. A legtöbb dologhoz időre van szükség, mellyel nekem semmi problémám sincs. Ha pedig nem vagy hajlandó kihajtani a beledet is, akkor amúgy sem szeretném, ha ezen a területen dolgoznál!
1. FIGYELJ ODA A MEGJELENÉSEDRE ÉS A FIZIKUMODRA.
Úgy érzed, egy kicsit hiú hozzáállás, hogy a fizikumot és a megjelenést raktam az első helyre?
Természetesen az – akárcsak bizonyos mértékig minden egyes ember, akivel kapcsolatba fogsz kerülni.
Figyelj, ha tréner vagy erőedző vagy, tartozol annyival magadnak, a klienseidnek és a sportolóidnak, hogy megfelelsz bizonyos fizikális elvárásoknak.
Ha túlsúlyos vagy, nem vagy formában, vagy képtelen vagy bemutatni a gyakorlatokat, hogy várhatod el a klienseidtől, hogy tiszteljenek? Ha az egyetlen dolog, amit az elmúlt két év során fel bírtál emelni, a csirkés-sajtos szendvics volt, tényleg azt várod el, hogy hallgassanak rád a sportolóid?
Persze ez nem azt jelenti, hogy világklasszis formában kell lenned. Nem szükséges 450 kilóval guggolnod, vagy folyamatosan 10% alatti testzsírral rendelkezned. Ideális esetben a fizikumod összhangban van a klienseid/sportolóid vágyaival.
Másképp fogalmazva, ha zsírégetésre vágyó kliensekkel dolgozol, jól jöhet, ha viszonylag szálkás vagy.
Ha erőemelőkkel vagy olimpiai emelőkkel dolgozol, hasznos lehet, ha te magad is sok időt töltöttél már a rúd alatt.
Az szokott problémás lenni, ha 140 kilós erőemelőként zsírégető edzéseket tart az ember a klienseinek. Még ha pontosan tudja is, mit kell tenni a cél érdekében, a kliens szemszögéből nézve elég furcsa érzés lehet.
Talán hiú dolognak hangzik, de garantálom, hogy a megjelenésed az egyik (ha nem AZ!) első dolog, amit a klienseid és a sportolóid észrevesznek rajtad. Ez jelenti rólad az első benyomást, úgyhogy ne cseszd el!
2. EGY KIVÁLÓ TEREMBEN LEGYÉL TULAJDONOS VAGY EDZŐ.
Tudod, miért röhögik ki az emberek a gépekkel teli termeket? Azért, mert azok a termek szarok.
Ha pedig ott dolgozol, lehetsz te a világ legjobb edzője, akkoris hátrányból indulsz – egy stigmát fog jelenti, hogy hol dolgozol.
Ezzel szemben, ha egy első osztályú teremben dolgozol – például a Cressey Performance-nál, a Mike Boyle Strength and Conditioning-nél, a Results Fitness-nél, az Athletes Performance-nál vagy a Peak Performance-nál –, attól azonnal hitelessé válsz.
Tudom, nem fair – de ez az igazság.
Nézd, ha ebben az iparban hitelessé szeretnél válni, akkor az alábbi lehetőségek közül választhatsz:
1 – Vezesd a saját termedet, vagy
2 – Dolgozz egy kiváló teremben.
Persze, csinálhatod a dolgokat úgy is, ahogy te szeretnéd, de ez nem csupán a legbiztosabb módja a megfelelő szintű hitelességnek, de a tudásodat is segít a következő szintre emelni.
3. SOHA NE HAGYD ABBA A TANULÁST!
El sem tudom mondani, hányszor jön ez elő a beszélgetések során. Szerintem az emberek túl gyakran úgy gondolkodnak, hogy ”X ideje a pályán vagyok már, úgyhogy többet tudok, mint az a srác!”
Dicsőségként hangoztatják az X-et, azt feltételezve, hogy mivel már X éve a pályán vannak, automatikusan tudják is, mit csinálnak.
Nem azt mondom, hogy a tapasztalat nem fontos. De olvastam egy zseniális idézetet Bob Alejo-tól a Strength Coach weblapon múlt héten, és meg akartam osztani veled:
A tapasztalat nem egyenlő a hozzáértéssel.
Másképp fogalmazva nem az a lényeg, hogy évek óta ott legyél a pályán – az számít csak, hogy ténylegesen jól is csináld!
40 éve a szakmában lehetsz már, de ha nem szántál időt a képzésedre és a fejlődésedre, az csak annyit jelent, hogy képes voltál mostanáig túlélni valahogy.
A tudás és a bölcsesség kapcsán van pár remek módszer a fejlesztésre:
- Legyél megfelelő emberek között. Ha 20 évet töltesz egy szörnyű teremben, szerinted attól jobb leszel? Találj egy remek termet kiváló edzőkkel, és el fogsz képedni, milyen sokat tudsz fejlődni.
- Keress jó kollégákat. Az energiavámpírok, akik nem szeretnének fejlődni az edzés terén, csak elveszik az idődet, az energiádat, és a munka iránti szenvedélyedet. Rúgd ki ezeket az embereket, és ne is nézz vissza.
- Tanulj a legjobbaktól. Ennek kapcsán egyszerű a filozófiám: Ha meg akarok tanulni valamit, azt a legjobbtól akarom tenni. Ha az alsó háti szakaszról akarok többet megtudni, Stuart McGill-től tanulok. Ha a vállak érdekelnek, akkor Kevin Wilk vagy Mike Reinold az én emberem. Ha a térdekről van szó, akkor Dr. Shelbourne a szakértő. Egyszerűen csak kutasd fel, kik a legjobbak, és tanulj tőlük. Ha valódi kliensekkel és sportolókkal képesek eredményeket elérni, akkor tőlük akarok tanulni, nem pedig egy bohóctól, aki egy billentyűzet mögé rejtőzve írja ki magából a gyűlöletét.
- A folyamatos tanulás kritikus fontosságú. Ha a legjobbat akarjuk kihozni magunkból, olyan mennyiségű információt vehetünk ehhez igénybe, hogy az elképesztő. Menj el szemináriumokra, tölts le webes szemináriumokat, nézz DVD-ket, olvass könyveket és újságokat. Nem számít, hol élsz – több információhoz tudsz hozzáférni, mint korábban bármikor. Ne hagyd elveszni ezt a lehetőséget.
4. A MEGOLDÁSSAL FOGLALKOZZ, NE A PROBLÉMÁVAL.
Az egyik legfontosabb elem, amit a sikeres embereknél megfigyeltem, az, hogy a megoldással foglalkoznak, nem a problémával.
Akik mindig a problémákkal foglalkoznak, nem csupán idegesítően negatív hozzáállásúak, de soha nem is vetnek fel semmit megoldás gyanánt. Nem tudnak megoldásokkal szolgálni, mivel nem is igazán foglalkoznak az emberek edzésével, vagy az eredmények elérésével! Csak kritizálni és bírálni tudnak – gyakran a teljes igazság ismerete nélkül.
Ezzel szemben a megoldásra koncentráló edzők és trénerek szívesen élnek megalapozott feltételezésekkel az eredmények fokozása érdekében. Hogy ez minden esetben működik-e? Valószínűleg nem.
De hajlandók kockázatot vállalni, és apróbb hibákat elkövetni, tudván, hogy az idők folyamán egyre hatékonyabbá válnak a módszereik, mely javuló eredményekhez vezet.
Kivel akarsz inkább lógni – azzal a sráccal, aki ott van a terepen, keményen dolgozik, és eredményeket is hoz, vagy azzal, aki nem képes többre a folyamatos filozofálásnál és nagyképűsködésnél?
Te döntesz.
5. FEJLESZD A KOMMUNIKÁCIÓS KÉSZSÉGEIDET.
Az időnk nagy részét a klienseink, a sportolóink és a társaink tanítása teszi ki. Ha gyengék a kommunikációs készségeink, akkor nehezen fogjuk tudni elfogadtatni a véleményünket, és ezáltal nehezen leszünk ismertek is.
Az írás remek kiindulópont. Az otthonod biztonságában elkezdhetsz blogot írni, és még csak látnia sem kell senkinek! Ez ugyanis segít rendezni a gondolataidat, kialakítani a filozófiádat, és a módszereidre fogsz tudni fókuszálni.
A beszéd a következő lépés – mégpedig egy abszolút kritikus fontosságú az edzősködés kapcsán. Ki kell tudnod fejezned a gondolataidat, a filozófiádat, és az edzői tanácsaidat oly módon, melyet a klienseid és a sportolóid képesek megérteni.
Ez nem arról szól, hogy megmutasd nekik, milyen sokat tudsz – tanítsd meg nekik, amit tudniuk kell.
Egy lépéssel tovább menve, ha tényleg komoly szereplővé akarsz válni, hasznos lehet, ha részt veszel egy nyilvánosság előtti beszédet tanító képzésen. Ez segíthet annak megértésében, hogy miként kell összeállítani beszédeket és prezentációkat a maximális hatás érdekében.
Végül pedig a nonverbális/vizuális kommunikáció is rendkívül fontos a mi szakmánkban. Az emberek természetesen észlelik a testbeszédet, de lépjünk egy szinttel tovább – ha edzeni fogjuk a klienseinket, gyakran hasznos lehet számukra, ha előbb látják, miként kell végrehajtani egy gyakorlatot. A lényeg, hogy szakértő módon be kell tudnunk mutatni a gyakorlatokat, melyeket előírunk nekik.
Még egyszer hangsúlyozom, nem kell 360 kilóval fekvenyomnod, de ha ilyen kliensekkel dolgozol, nem árt, ha bizonyos mértékig szakértő vagy a témában. Lényegében bizonyos mértékig legyél atlétikus, és tudd, miként kell végrehajtani egy gyakorlatot, mielőtt előírnád azt egy kliensnek vagy egy sportolónak.
ÖSSZEFOGLALÁS
A lényeg: ha szakértővé szeretnél válni ezen (vagy bármely) területen, az egy élethosszon át tartó folyamatot jelent. Így 10 év után szeretném azt hinni, hogy már tudok 1-2 dolgot. De ami még fontosabb: tudom, hogy még hosszú út áll előttem, és elképesztően sok mindent kell még megtanulnom.
De ha nem töltesz elképesztően sok idő azzal, hogy klienseket és sportolókat edzel, számtalan emberrel foglalkozol, tapasztalatokat gyűjtesz, és EREDMÉNYEKET ÉRSZ EL, akkor ez az egész semmit nem számít.
Őszintén bízom benne, sikerült ezzel pár embert arra motiválnom, hogy még komolyabban vegye a munkáját, és próbáljon eljutni a következő szintre. Sok szerencsét kívánok hozzá!
A legjobbakat kívánom,
MR
Link: http://robertsontrainingsystems.com/blog/may-28th-2010/
A teljes tartalom megtekintéséhez kérjük, jelentkezz be!
Bejelentkezés