Hadd mutassam be a biológiai szabályozás alapvető koncepcióit, valamint azt, hogy ezek milyen hatással vannak az adaptációra és az Omegawave használatára.
A test egy dina
Még mélyebbre ásva elkezdhetjük szétválasztani például az endokrín rendszert meghatározott hormonokra, beleértve az anabolikus hormonokat – tesztoszteron, növekedési hormon és inzulin – és a katabolikus hormonokat – kortizol és glükagon – is.
Amellett, hogy tisztában vagyunk vele, a testünk egy többrétegű rendszer, azt is el kell fogadnunk, hogy a test a folyamatos változás állapotában van. Ezen változások mértéke azonban jelentősen eltérő is lehet. Vegyük például a különféle biológiai oszcillációk frekvenciatartományát: agyhullámok 1-50 Hz között, pulzus frekvenciája 0,5-3,5 Hz között, a vörösvérsejtek élettartama 120 nap, míg a csontsejteknek csupán 2-3%-a cserélődik le évente. Ezek az oszcillációk azért szükségesek, hogy optimális adaptációkat tegyenek lehetővé a környezeti változások hatására, valamint segítsenek az energiatárolásban, amikor csak lehetséges.
Ezen paraméterek némelyike stabilabbnak mondható, és a testnek kevés erőfeszítésébe kerül az állapotuk fenntartása (ilyen például a testhőmérséklet, a vércukorszint, valamint a testsúly). Más tényezők – mint például a pulzus, az oxigénfelvétel, az izomaktivitás és a vérnyomás – sokkal nagyobb ingadozásokat mutatnak, melyek az aktuális környezeti hatások következtében alakulnak ki.
Hogy egy konkrét példát vegyünk, egyszerűen csak ülj egy székre és mérd meg a pulzusodat, valamint a vérnyomásodat. Majd gyorsan állj fel, és végezd el ugyanezt a mérést: viszonylag nagy eltérést fogsz tapasztalni mindkét értékben. Ez a fizikális inger – a hirtelen felállás – a vérnyomás és a pulzus megváltozását tette szükségessé, ezen paramétereket pedig az autonóm idegrendszer szabályozza. Azonban ha a pulzus, a vérnyomás vagy a szívfrekvencia-variabilitás NEM változik meg ezen apró inger hatására, az azt jelzi, hogy a szabályozó rendszerek (főként az autonóm idegrendszer) nem működnek megfelelően. Ilyen esetben a szabályozó rendszerek működési hiányosságai szédülést, illetve akár még ájulást is okozhatnak.
Nem meglepő módon ezt a tesztet gyakran használják a szabályozó rendszerek normál működésének felmérésére.
Az Omegawave egy kritikus csomópontnál lép be ebbe a képbe: lényegében az Omegawave magát a szabályozást méri. Épp ezért az Omegawave Készenlét teszt hasznos paraméterekkel szolgál a különféle fiziológiai rendszerek, valamint a szabályozási állapotuk kapcsán. A központi idegrendszer, az autonóm idegrendszer és a hormonrendszer tekinthető a három fő szabályozó rendszernek, melyek biztosítják a szervezet külső hatásokkal szembeni rövid távú (pl. az edzés jelentette stressz) integritását és stabilitását, miközben lehetővé teszik a megfelelő körülményeket a hosszú távú adaptációhoz (pl. egy edzésprogram során). Lényegében ezek a szabályozó rendszerek a túlélő mechanizmusaink, melyek megbirkóznak a mentális és fizikális stresszorokkal.
Épp ezért az Omegawave paraméterei nem mutatják meg, mekkora az erőd vagy az állóképességed; ehelyett inkább azon szabályozó rendszerek állapotába engednek bepillantását nyerni, melyek fenntartják ezen fizikális minőségek szintjét. Vajon jól működnek, vagy probléma van velük? A tested felkészült rá, hogy pozitív és hasznos adaptációkat alakítson ki az edzés, valamint a környezet (munka, utazás, stb.) jelentette stresszorok hatására? Ha azt látod az eredményeken, hogy az egyik – vagy akár több – rendszer nem működik normálisan, akkor azonnal tudni fogod, hogy a tested korlátozottan képes kezelni az új terheléseket és pozitívan adaptálódni hozzájuk, ezáltal ennek megfelelő tudod módosítani a jövőbeni edzéseidet és más terheléseket.
A CNS (Központi Idegrendszer) a korlátozó tényező, miközben a keringési és az anyagcsere rendszer pozitív funkcionális állapotban marad.
Összefoglalva az Omegwave Készenlét értékelés segít jobban megérteni, miként reagál az EGÉSZ szervezeted az edzés, és más környezeti stresszorok kombinált hatásaira. Ezen ismeretekkel felvértezve pedig már meg tudod választani, hogy mikor és hogyan módosíts ezen stresszorokon az edzésre adott reakciód, valamint az általános közérzeted optimalizálása érdekében.
Henk Kraaijenhof számos sportágban dolgozott már élsportolókkal. Jelenleg nemzetközi teljesítmény konzultánsként dolgozik számos területen, beleértve vállalatokat, szervezeteket, katonaságot és rendőrséget. Nemzetközi előadó ezen területek kapcsán, valamint három könyv szerzője. 2001 óta használja az Omegawave-et, és Vortx nevű cége az Omegawave termékek disztribútora Hollandiában, Belgiumban és Svájcban.
Irodalomjegyzék: (az angolul beszélők számára sajnálatos módon ezek többsége német nyelvű)
Gellhorn, E: Autonomic Regulations; Interscience Publ. NY, USA, 1943.
Hoff, F: Klinische Probleme der vegetative Regulation und der Neuralpathologie (in German) (Clinical Problems of Autonomic Regulation and Neural Pathology); George Thieme Verlag, Stuttgart, 1952.
Braines, S.N; Napalkow, A.W; Swetschinski, W.B: Neurokybernetik (in German); (Neurocybernetics); VEB Volk und Gesundheit, Berlin, DDR, 1964.
Parin, V.V; Bayevskiy, R.M: Introduction to Medical Cybernetics; (translated by NASA), July 1967.
Schulkin, J: Rethinking Homeostasis; MIT Press, USA, 2003.
Grigoriev, A.I; Baevsky, R.M: Conception of Health and Problems of Norm in Space Medicine;(in Russian) IBMP, Moscow, 2001.
Mrosovsky, N: Rheostasis. The Physiology of Change; Oxford University Press, USA, 1990.
Hecht, K: Chrono-Psycho-Biologische Regulations-Diagnostik (in German); (Chrono-Psycho-Biological Regulation Diagnostics) in : Hecht, K; Balzer, H-U: Stressmanagement, Katastrophenmedizin, Regulationsmedizin, Praevention; Pabst Publ. Lengerich, 2000.
Perger, F: Kompedium der Regulationspathologie und -Therapie (in German) (Compendium of Regulationpathology and Therapy); Sonntag Verlag, Muenchen, 1990.
Link: https://www.omegawave.com/2015/09/29/regulation-adaptation/
Olvass tovább, a peterlakatos.hu fiókoddal a cikk teljes tartalmához hozzáférsz, és ajándékba adnunk még négy ingyenes videó kurzust, valamint hat kézikönyvet.