Gyakran kérdezik tőlem, hogy az edzés melyik formáját javaslom, nevezetten eredmény valóban csak személyi edzővel képzelhető el? Jó döntés-e a csoportos edzés vagy magányos farkasként inkább az egyedüli edzést javaslom…
Tornából felmentetteknek előzetesként egy megjegyzés:
Ha már az általánosban és a középiskolában is azon agyaltál, hogyan tudod megúszni a tornaórát, akkor azért nem bízz a csalhatatlan testtudatodban, mert nem hinném, hogy a youtube-ról sikerülni fog megtanulni azt, amire 12 év sem volt elég. Láttam én már olyat, hogy valaki elképesztő érzékkel nyúlt a súlyhoz, és alig kellett valamit javítanom a gyakorlatán, de mindig kiderül az, ami várható volt ránézésre is: erőemelő, judós vagy birkózó volt az illető. Ahogy a kemény karate irányzat gyakorlóinak se kellett sokat magyarázni az erő-légzést. Javaslat: csoportos edzés, vagy havi 1-2 alkalom privát edzés és utána egy profi által írt és rendszeresen felülvizsgált program követése. A többség ugyanakkor képtelen jó erdeményt elérni mindenféle felügyelet nélkül – és nem kizárt, Te is a többséghez tartozol.
Személyi edzés – Nem ezzel fogom a személyi edzőket magam mellé állítani, de nagyon kevés olyan esetet tudok elképzelni, amikor a személyi edzés az egyetlen megoldás, közép vagy akár hosszútávon. Egyszerűen a legtöbb edzésirányzat nem annyira bonyolult, hogy mindenképpen egy edzőnek kelljen melletted álni, és minden egyes ismétlést fennhangon számolni.
Egyrészt számolni Te is tudsz. Akár visszafelé is.
Sokan mondják, hogy a személyi edzést motivációs okokból választották – de hadd jegyezzem meg, hogy a kiscsoportos vagy csoportos edzésnél nincs jobb motivációs eszköz. Ha pedig azért van szükséged a személyi edzésre, mert ez a legrugalmasabb megoldás az amúgy elfoglalt életedre, akkor is keress magadnak társat, és menjetek ketten vagy hárman a privátra. Olcsóbb is, érdekesebb is.
Én maximum kiegészítésnek javaslom a személyi edzést, amikor egy speciális területen kívánom magam fejleszteni, ezért szakemberhez fordulok, akitől kvázi megveszem a szükséges információt, megkapom javítást, és aztán talán találkozunk valamikor később, mert ismét megoldhatatlan feladat elő állított az élet, és szakemberhez kell ismét fordulnom.
Csoportos edzés – Sokan lenézik ezt a fajta edzéstípust, pedig ha motivációról van szó, semmi sem ér fel a csoportos edzéshez. Értem én, hogy kevesebb figyelem jut Rád, de komolyan fontos, hogy minden egyes fekvőtámaszt vagy lendítést lásson az edző?
A kiscsoportos edzés nyilván kissé drágább egy normál csoportos edzésnél, de itt is pont elegendő figyelem jut mindenkire. Ha az edző is komolyan veszi a feladatát – 6-8 fő esetén optimális figyelmet, korrekciót kapok a pénzemért, és társaim is akadnak, akikkel közösen valahogy mégis jobb edzeni.
Nyilván Te döntöd el, hogy mire van időd, pénzed és energiád – minek is hallgatnál rám, igaz?:)